Teatrální předvolební mumraj

13. května 2011, 14:58 - Jan Hrbáček
13. května 2011, 14:58

Věci veřejné

Začala fáze postupného stahování. Předseda Věcí veřejných (VV) Radek John ohlásil po neshodách s premiérem Petrem Nečasem svůj odchod z vlády. Před stranickým kongresem tak naznačil jedno z možných politických řešení, které se může v relativně dohledné době zhmotnit. A to, že by vládu nakonec tvořily jenom ODS a TOP 09, které by „véčkaři“ v Poslanecké sněmovně podporovali.

Nejde o posty

Klesající volební preference strany musejí její předáky jednoznačně utvrzovat v tom, že vyvolávat předčasné volby by bylo sebevraždou. A také je zapotřebí dokončit některé naplánované obchody, což by bez vlivu na vládu – byť zprostředkovaného nikoli členstvím v koalici, ale jen její podporou – nešlo. Pokud k předčasným volbám skutečně dojde, nejspíš to nebude hned, ale zhruba rok před termínem oficiálního plebiscitu.
V médiích jsme minulý týden sledovali mírně teatrální výstup Radka Johna, který oznámením svého odchodu z kabinetu odstartoval další kolo vládní krize. Pikantní je, že Johnův odchod údajně oznamoval Vít Bárta esemeskou, a nikoli sám rezignující předseda Věcí veřejných.
Protože se s každou hodinou blíží klíčová vnitrostranická konference, na níž se rozhodne o předsedovi, John s Bártou začínají řinčet zbraněmi. „Nejde nám o ministerské posty. Jde nám v první řadě o to, aby zůstala zachována vláda a zároveň jsme nastartovali diskusi o řešení korupce. Od premiéra Nečase chceme jasné personální a programové garance v otázce boje s korupcí,“ řekl v České televizi Bárta o rezignaci Johna. Podle některých analytiků se Věci veřejné pokusí v koalici urvat víc. Podle dosavadních kroků se ale spíš zdá, že strana načas odejde do ústraní.

Okoralá korupce

Úvaha o ministerstvu spravedlnosti jako úlitbě pro protikorupčně neukojeného Radka Johna, která se objevila v kuloárech, je bizarní. Věci veřejné byly nepříliš elegantně vypoklonkovány z ministerstva vnitra a teď by dostaly do ruky v podstatě identickou hračku v podobě státních zástupců?
Je zřejmé, že zaklínadla VV boj proti korupci a odstraňování kmotrů na veřejnost dávno nezabírají. Přesto je strana neustále recykluje a při jednáních předhazuje koaličním partnerům. Pouze kandidátka na post šéfky Karolína Peake si to už uvědomila. Ze čtyřky adeptů – Radka Johna, Karolíny Peake, Michala Babáka a Dagmar Navrátilové – má nicméně nejvíc šancí Bártou podporovaný John.
Z kongresu VV vzejde staronový nebo nový předseda velmi posílen. A bude moci zapnout politický lis na nejvyšší stupeň. Lis, který vyždímá ze současné koalice zbytek možného. A ten jen vyteče do kotle s nepříliš chutnou politickou bramboračkou.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když za škodu může sport...
O dědictví IV: Dědit, či darovat?
3 věci, na které není dobré zapomínat před odjezdem na služební cestu
Daňové přiznání za rok 2017: Změny u daňového zvýhodnění na děti a daňového bonusu
Bez potřebné doby pojištění vám důchod nedají
Auta
Kvíz: Víte, co se děje, když se na přístrojové desce…
Arrivo je systém, díky kterému pojede i Dacia Duster nebo Fabia 1.2 HTP 320 km/h
Škoda Superb 2.0 TSI 4×4 vs. BMW M760Li xDrive: Přesné porovnání neporovnatelného
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Pokuta za pád z kola? Absurdní, ale ne víc než jiné pokuty za nehodu [komentář]
Technologie
Mlácení dělníků, smrt v kantýně aneb Jak se dělá iPhone X
Nereferenční Radeony Vega konečně tady? PowerColor chystá vydání před koncem listopadu
Cnews FM: Platíme mobilem s Android Pay. Vydrží nám to? [podcast]
Desky platformy Intel Z390 už existují. V Sandře se objevil model od SuperMicro
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít