Taková česká demonstrace

27. září 2010, 03:29 - Miroslav Štochl
27. září 2010, 03:29

Podobné srocení policistů, hasičů, zdravotníků, úředníků a učitelů už Praha dlouho nezažila – naposledy možná při branném cvičení. Minulé úterý se tu ale státní zaměstnanci sešli, aby demonstrovali proti vládou připraveným restrikcím.

Foto: Profit – Jakub Stadler

Jádro průvodu demonstrantů se utvořilo mezi desátou a jedenáctou hodinou na Letné. Podle naplánovaného itineráře zamířilo nejprve k ministerstvu vnitra, potom k úřadu vlády. Ve shromáždění, které se postupně rozrostlo až na 40 tisíc protestujících, nechyběli ani nepedagogičtí pracovníci z oblasti školství, zaměstnanci armády, soudů, dopravy a kultury. Všichni přišli vyjádřit nesouhlas se změnou mzdových tarifů a škrty, které v rámci úsporných opatření ohlásila vláda. Vládní návrh totiž počítá se snížením objemu výdajů na mzdy státních zaměstnanců o desetinu. Zásadní novinkou má být především hodnocení a odměňování zaměstnanců v závislosti na jejich výkonnosti, nikoli odsloužených letech. Podle vyjádření odborů by se ale některé platy kvůli úpravám tarifů smrskly měsíčně až o třetinu. Naopak to, komu a do jaké míry by výkonnostní ohodnocení prospělo, nedokáží zatím odhadnout ani autoři návrhu.

Bludný kruh

Navrhované změny by se měly týkat až 656 850 státních zaměstnanců, zásadním způsobem zejména zdravotníků a policistů. Právě rozpočet ministerstva vnitra musí počítat s tím, že v příštím roce zchudne o 8,3 miliardy korun. Podle policejních odborů je nemožné, aby se úspory negativně neodrazily ve fungování rezortu. Především se obávají hromadných odchodů policistů. Za prvních sedm měsíců letošního roku už totiž opustilo řady policie 425 osob, během sprna jich bylo dokonce 470. A další budou možná následovat. Odbory tím současně odmítají předpoklad ministra vnitra, že policie by dokázala pomáhat a chránit v nezměněném rozsahu a kvalitě, i kdyby se stav jejích příslušníků snížil z nynějších 43 850 na 40 tisíc. Nadto dodávají, že řada propuštěných se přihlásí na úřadech práce k odběru sociálních dávek. Ignorovat nelze ani fakt, že každý propuštěný zaměstnanec má ze zákona nárok na odstupné a – v případě mnoha policistů – také výslužné.

Opoziční námluvy

Podle premiéra Nečase je zeštíhlování veřejné správy nevyhnutelné. Co se možných kompromisů týče, je s odbory ochotný diskutovat o konkrétních úpravách zákoníku práce a nových sazbách platů, rozhodně ale odmítá ustoupit ze snížení částky určené na mzdy ve veřejném sektoru o 10 procent. Už tedy nejde o to, zda ušetřit a kolik, ale kde a jak.

Do konce roku bude podle Nečase předložen ústavní zákon o rozpočtové kázni a odpovědnosti. V souvislosti s tím doufá, že i v opozici najde, jak sám říká, odpovědné politiky, kteří zákon podpoří. Vzhledem k tomu, že vládní koalice ODS, TOP 09 a Věcí veřejných disponuje počtem 118 hlasů a pro schválení ustanovení jich potřebuje 120, bude to v praxi znamenat námluvy alespoň dvou opozičních poslanců. Sociální demokraté prozatím přílišnou ochotu neprojevili.

Výsledek? Zatím nejasný

Ačkoli podle Václava Klause měla být zářijová demonstrace „taková česká specifická“ a „lidé by si měli uvědomit, že nátlakem nic nevyřeší,“ docela bez efektu nezůstala. Částečně za to snad může i varování odborářů, že pokud nedosáhnou alespoň dílčích úspěchů, přikročí k dalším, třeba i radikálnějším krokům. Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek pak v rámci jednání se zástupci odborů, které následovalo den po protestu, připustil, že platové tarify zaměstnanců veřejné sféry se možná změní až od roku 2012. Místo toho by se širší působnosti dočkalo takzvané pásmové odměňování, jež není závislé na počtu odpracovaných let. Odboráři ale návrh odmítli s tím, že se obrátí na premiéra.

Jak se zdá, nespokojenost odborářů, která vyústila v masivní protivládní protest, nakonec přiměla vládu k revizi: Rezorty školství a zdravotnictví mají přislíbenu citlivější reformu financí na úkor dopravy, policistům zase nebude oproti původním plánům za určitých podmínek zdaněno odchodné. Pro odbory možná slibný začátek. Historie ale potvrzuje, že vyhraná bitva zdaleka neznamená vítězství v celé válce…

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když za škodu může sport...
O dědictví IV: Dědit, či darovat?
3 věci, na které není dobré zapomínat před odjezdem na služební cestu
Daňové přiznání za rok 2017: Změny u daňového zvýhodnění na děti a daňového bonusu
Bez potřebné doby pojištění vám důchod nedají
Auta
Kvíz: Víte, co se děje, když se na přístrojové desce…
Arrivo je systém, díky kterému pojede i Dacia Duster nebo Fabia 1.2 HTP 320 km/h
Škoda Superb 2.0 TSI 4×4 vs. BMW M760Li xDrive: Přesné porovnání neporovnatelného
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Pokuta za pád z kola? Absurdní, ale ne víc než jiné pokuty za nehodu [komentář]
Technologie
Parádní akce: Samsung Galaxy S7 za 8200 Kč a S7 Edge za 10 600 Kč
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Mlácení dělníků, smrt v kantýně aneb Jak se dělá iPhone X
Nereferenční Radeony Vega konečně tady? PowerColor chystá vydání před koncem listopadu
Cnews FM: Platíme mobilem s Android Pay. Vydrží nám to? [podcast]
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít