Tak blbý nejsem - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Tak blbý nejsem

, Jiří Pšenička,
Tak blbý nejsem
Zdroj: Euro.cz

Bývalý šéf NBÚ a Čepra odmítá, že by se nechal zkorumpovat Radovanem Krejčířem

Někdejší ředitel Národního bezpečnostního úřadu Tomáš Kadlec striktně odmítá, že by v říjnu 2004, kdy zastával funkci generálního ředitele státní akciové společnosti Čepro, přijal dvoumilionový úplatek z kruhů blízkých uprchlému miliardáři Radovanu Krejčířovi. Peníze na jeho sporožirový účet přišly od jistého Marcela Hájka, jehož sestra Denisa žije s Petrem Hrubým – kamarádem Krejčíře. Kadlec ale tvrdí, že šlo půjčku, kterou si smluvně ujednal s jinou fyzickou osobou. Přestože je celá transakce mimořádně podezřelá, málokdo věří, že by mohlo jít o klasický úplatek. Kadlec by musel být velmi naivní či velmi otrlý, kdyby se takto okatým způsobem nechal korumpovat. „Tak blbý samozřejmě nejsem,“ říká.

EURO: Ty peníze jste měl použít na nákup garsoniéry v pražské Bílkově ulici za 4,2 miliony korun. Proč jste si nepůjčil standardním způsobem, nevzal si hypoteční úvěr?
KADLEC: Protože to spěchalo a ten člověk, který mi ty peníze půjčil, byl ochoten je poskytnout hned.

EURO: Věděl o tomto kontraktu ještě někdo z vašeho okolí?
KADLEC: Nikdo kromě manželky.

EURO: Můžete potvrdit či vyvrátit informace, že oním tajným věřitelem byl váš někdejší náměstek z Čepra Alexander Houška?
KADLEC: Nebudu to komentovat.

EURO: Jak si vysvětlujete, že člověk, s nímž jste onu smlouvu podepsal, nebyl tím, kdo vám peníze na váš účet nakonec poslal?
KADLEC: Není důležité, kdo vám peníze na účet vkládá, ale s kým máte podepsánu smlouvu o plnění. To vám řekne každý právník.

EURO: Sdělil vám anonymní věřitel, proč peníze přišly z účtu Marcela Hájka?
KADLEC: Vysvětloval mi to tak, že jde o nějakého přítele, známého, nebo někoho takového.

EURO: Věděl jste už dopředu, že peníze půjdou přes prostředníka?
KADLEC: Ne. Zjistil jsem to, až když jsem viděl výpis z účtu.

EURO: Bylo vám známo, že Hájek je spjat s Radovanem Krejčířem, který se tou dobou snažil z Čepra vytěžit přes firmu Venturon Investment 2,5 miliardy korun?
KADLEC: Ne, jak bych to mohl vědět?

EURO: Vy jste se vůbec nezajímal, co je to za člověka, od něhož vám přišly dva miliony?
KADLEC: Nebyl čas. Od 8. listopadu 2004, kdy přišel do Čepra exekutor, jsem byl nucen se zabývat 24 hodin denně, sedm měsíců v kuse, úplně jinými věcmi. Možná to zní hloupě, ale úplně jsem to vypustil z hlavy.

EURO: Vždyť jste kdysi řídil ekonomický odbor v Bezpečnostní informační službě. Určitě jste si uměl informace o Hájkovi opatřit.
KADLEC: Proč bych to ale dělal? Nebyl důvod. Já jsem měl smlouvu s věřitelem a tu mám stále. Tečka. I kdyby to tam nakrásně vložil Radovan Krejčíř – ale to tam radši nepište – tak je to jedno. Já mám smlouvu s věřitelem a jenom k němu mám závazek.

EURO: Nenapadlo vás tehdy, že by to mohla být nějaká provokace?
KADLEC: Nenapadlo. Po bitvě je každý generál. Samozřejmě že to mohla být provokace, ale vůbec nechápu její účel.

EURO: Krejčíř tvrdí, že to byly jeho peníze, které přišly na váš účet. Kamarád Petr Hrubý prý o spolupráci požádal Marcela Hájka, přičemž ten vůbec netušil, oč se jedná. Jste si stoprocentně jistý, že si Krejčíř vymýšlí?
KADLEC: K tomu mohu říct jen tolik, že já mám smlouvu s věřitelem. Úplatek Krejčíře Kadlecovi nedává žádný smysl, vždyť Kadlec byl tím, kdo Krejčířovi zabránil v převzetí Čepra. Všichni vědí, že kdybych já nebyl v Čepru, tak by onoho 8. listopadu 2,5 miliardy odešly z firmy pryč. Stačilo jenom, kdyby management byl pasivní. Řekli bychom, no jo, máte exekuční příkaz, tak tady je číslo konta a peníze jsou vaše. Ale my byli aktivní a atak jsme odvrátili. Je také zajímavé, že v knize, kterou Radovan Krejčíř nedávno vydal a kde barvitě popisuje, koho všeho měl v tomto státě údajně zkorumpovat, si nechal ujít tu možnost zveřejnit, že uplatil i generálního ředitele Čepra. Kdyby to byla pravda, tak mi přijde hodně zvláštní, že to tam nenapsal.

EURO: Třeba si vás Krejčíř tímto chtěl jenom zavázat, abyste byl kdykoliv v budoucnu vydíratelný.
KADLEC: Zvláštní je, že je to proti mně používáno až teď, půl roku poté, co jsem z Čepra odešel. Tomu nerozumím, jsem už nezajímavá osoba.

EURO: Jak jste měl nastaven splátkový kalendář půjčky? Pokud je známo, tak jste ještě peníze vracet nezačal.
KADLEC: První splátka by měla být, jestli mě paměť neklame, v polovině tohoto roku. Byl tam určitý odklad. Ale situace se teď samozřejmě změnila a já to chci věřiteli vrátit mimo splátkový kalendář.
Já bych k tomu všemu ale měl ještě říct jednu podstatnou věc. Hospodářské výsledky Čepra v říjnu 2004 byly natolik dobré – zisk asi 150 milionů, což bylo nad plán – že jsem s ohledem na manažerskou smlouvu věděl, že v někdy polovině roku 2005 dostanu na prémiích asi dva a půl milionu korun. Najednou se mi naskytla možnost koupě bytu v Bílkově ulici, ale já peníze ještě neměl, tak jsem to řešil tou rychlou půjčkou. My jsme sice s věřitelem sepsali nějaký splátkový kalendář, ale také jsem mu řekl, že mu to za rok bezproblémově vrátím. V té době jsem netušil, že 8. listopadu přijde exekuce a situace se zásadně změní. Banky nám stáhly úvěry, museli jsme obnovovat státní hmotné rezervy a hospodářsky šel podnik ke dnu. Ze 150 plusových milionů v říjnu bylo na konci roku 2004, po auditu, minus 38. A odměny byly nakonec minimální.

EURO: Jakou měl věřitel jistotu, že mu ty dva miliony vrátíte? Banka má zástavu, ale on jen smlouvu a vaše dobré slovo.
KADLEC: Ježišmarjá, takových půjček mezi sebou různí lidé uzavírají dnes a denně spoustu.

EURO: Vy jste ale předpokládal, že mu to vrátíte už v polovině roku 2005 z odměn. Nedává logiku, když říkáte, že první splátka by měla být až v polovině roku 2006. Ve smlouvě není nějaký pevný termín splacení a pevný splátkový kalendář?
KADLEC: Ale ano. Ten kalendář začíná až v roce 2006. Kdybych ale ty odměny dostal, tak to v roce 2005 splatím vše najednou. To vůbec není přece podstatné. Podstatné je, jestli šlo o úplatek či o půjčku.

EURO: Neukážete nám smlouvu o půjčce?
KADLEC: Teď ne. Až udělá policie první úkony, ukážu to mile rád.

EURO: Jak uvedl server Aktuálně.cz , čtyři měsíce po koupi bytu v Bílkově ulici si vaše tchyně pořídila ve Verdunské ulici rozlehlý apartmán se dvěma dvousetmetrovými byty za 12,4 miliony korun. S financováním této nemovitosti nic společného nemáte?
KADLEC: To vůbec nebudu komentovat. Zajímá se tisk o rodinné příslušníky jiných generálních ředitelů? Jaké si oni kupují byty? Víte třeba, jaké byty má současný ředitel Čepra pan Švarc a jeho rodina? Nevíte.

EURO: Můžete nám jenom potvrdit, že ten luxusní apartmán byl pořízen výhradně za peníze vašich rodinných příslušníků?
KADLEC: Znovu opakuji, nebudu to komentovat. Já jsem myslel, že v této kauze jde o to, že jsem zkorumpovaný od Krejčíře za dva miliony. Tak se zabývejte tímto „úplatkem“.

EURO: V minulých dnech se v některých redakcích objevil anonymní dopis, který nelichotivě popisuje obchodní aktivity firmy Trade Fides, známé z korupční aféry na ministerstvu obrany. Ten anonym mimo jiné tvrdí, že firma nainstalovala bezpečnostní zařízení v nějaké vaší nemovitosti. Řekněte, nachází se v některých z vašich nemovitostí či v nemovitostech vašich příbuzných zařízení firmy Trade Fides?
KADLEC: Ne, ne a ještě jednou ne.

EURO: Jako šéf Národního bezpečnostního úřadu jste byl v roce 1999 prověřen na stupeň přísně tajné. Myslíte, že byste touto prověrkou prošel i dnes?
KADLEC: Po pěti letech mi platnost prověrky vypršela a v Čepru žádné utajované skutečnosti nejsou, takže jsem prověrku už nepotřeboval. Myslím si ale, že nejsou překážky, abych jí i dnes nemohl úspěšně projít, pokud bych to potřeboval. Žádný úplatek jsem nevzal, na financování bytu mám řádnou smlouvu, takže mohu doložit zdroj svých příjmů.