Tajná schůzka v Esplanade

05. prosince 2008, 14:37 - Pavel Matocha
05. prosince 2008, 14:37

Plynárenství

V luxusním hotelu Esplanade v Mariánských Lázních proběhla utajovaná jednání vedení ruského monopolního vývozce zemního plynu Gazprom a německých energetických koncernů. Schůzky se zúčastnil i nejvyšší šéf Gazpromu Alexej Miller. Jednat se mělo o poskytnutí kapacity v zásobnících plynu v České republice a o financování plynovodu Nord Stream pod Baltským mořem. Vyplývá to z informací týdeníku EURO.

Odmítnutý Millerův tryskáč „Přibližně před pěti šesti týdny zde opravdu Alexej Miller byl. Letěl soukromým letadlem a chtěl přistát na letišti v Karlových Varech. To mu nebylo umožněno, musel tedy přistát v Praze. Směřoval do Mariánských Lázní na jednání se zástupci německých energetických koncernů, například RWE. Gazprom měl žádat o poskytnutí kapacity v zásobnících plynu v České republice a také projednávat otázky financování plynovodu Nord Stream z německé strany,“ sdělil dobře informovaný zdroj týdeníku EURO.
Informaci o jednáních týdeníku EURO potvrdil i další zdroj, který podniká v Mariánských Lázní, a také jeden z ministrů české vlády. Přípravu a vlastní průběh schůzky se organizátorům podařilo velice dobře utajit, protože o této události dodnes nikdo neinformoval.
Tiskový mluvčí společnosti RWE Transgas Martin Chalupský ale jakékoli jednání RWE Transgas s Gazpromem v Mariánských Lázních popřel. Rovněž podle Chalupského neproběhla ani nikde jinde žádná jiná jednání o poskytnutí části kapacity zásobníků na zemní plyn.

Druhá schůzka v Esplanade Gazpromu se v mariánskolázeňském hotelu Esplanade zřejmě zalíbilo. Šlo totiž letos v říjnu minimálně o druhé zdejší jednání této společnosti. Podle informací regionálních médií se zde uskutečnilo 2. a 3. října setkání vedení společnosti Gazprom Export se zástupci všech jejích evropských poboček. Předmětem jednání, kterého se zúčastnil i generální ředitel firmy Gazprom Export Alexander Medveděv, mělo být rozdělení kvót na dodávky zemního plynu pro země Evropské unie pro příští rok.
Již delší dobu se také spekuluje, že Gazprom by mohl odkoupit od německého koncernu RWE její českou plynárenskou divizi, firmu RWE Transgas. Český Transgas privatizovala v roce 2001 vláda premiéra Miloše Zemana a blokační paragraf, jenž zakazuje německé RWE převést tyto akcie na třetí osobu, končí již příští rok. Prozatím Gazprom, který je dominantním dodavatelem zemního plynu do České republiky, spolupracuje se společností Vemex, jež má RWE Transgas konkurovat v distribuci této suroviny.

Málo peněz na drahý plynovod Strategický plynovod Nord Stream, který má vést zemní plyn po dně Baltského moře z Ruska do Německa, staví stejnojmenná společnost, v níž má Gazprom 51 procent akcií a menšinovými akcionáři jsou německé podniky E.ON a BASF. Jak se stavba plynovodu oddaluje – obstrukce mu kladou zejména Polsko, Estonsko a Litva – tak rostou odhadované náklady na stavbu. Nyní může rozpočet 7,4 miliardy eur Gazpromu a jeho partnerům, vzhledem ke globální finanční krizi, připadat jako příliš velká investice.
Letos na konci září ruský premiér Vladimir Putin oznámil, že jeho země by souhlasila s rozšířením počtu partnerů v tomto projektu. Zájemci zřejmě nebyli, a tak v polovině listopadu Putin pohrozil, že bude-li Evropa plán výstavby plynovodu Nord Stream odkládat, může ho Rusko také zcela zrušit. Místo plynovodu by Gazprom podle Putina mohl vybudovat závody na zkapalňování zemního plynu.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdo vlastní naše pojišťovny?
5 věcí, které si pamatujte o dokumentárním akreditivu
Zdraží plyn v topné sezóně? Jaké faktory ovlivní jeho cenu?
Všude stejně: jak moc riskujete, když používáte univerzální hesla a pořád stejný PIN?
Kdy je vhodná doba pro přezutí a výměnu pneumatik
Auta
VW Arteon je sice moderní, ale výkonem na starší Passat CC…
Kvíz: Znáte tyto přezdívky modelů aut nebo jiných dopravních prostředků?
Galerie: Kdo je konkurencí pro šestiválcový Stinger GT? Nová Kia mnoho soupeřů nemá
Nové Audi A7 Sportback už je jen hybrid. A zatím bez dieselu
Kia Stinger oficiálně přijela na český trh. Je to auto, které má velký potenciál
Technologie
GeForce GTX 1070 Ti už se objevují na fotografiích, prosáklo skóre v 3DMarku
Cnews FM: Microsoft vydal Windows 10 Fall Creators Update [podcast]
Vyšel Total Commander 9.10. Co je nového?
Philips začíná upgradovat své televizory na Android 7.0, na rozdíl od Sony ale ne všechny
Bitcoin na novém rekordu. Právě pokořil cenu 6000 dolarů
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít