Tají sněhy? Hurá na vodu!

07. dubna 2003, 00:00 - Jakub Turek, jakub.turek@horydoly.cz
07. dubna 2003, 00:00

Rafting je krásný, ale může být i zrádný. Zvlášť pro nezkušené.Duben a květen jsou v Česku zasvěcené raftingu. V tu dobu teče divokými řekami dost vody, aby se s jejich peřejemi mohly utkat odvážné posádky na nafukovacích člunech."Do gumy!" velí vůdce raftu.

Rafting je krásný, ale může být i zrádný. Zvlášť pro nezkušené.

Duben a květen jsou v Česku zasvěcené raftingu. V tu dobu teče divokými řekami dost vody, aby se s jejich peřejemi mohly utkat odvážné posádky na nafukovacích člunech.

„Do gumy!“ velí vůdce raftu. Všichni mu říkají guide (čti gajd), i když nestojíme na břehu Zambezi nebo Yukonu, ale u Sázavy. Nikomu se v aprílovém počasí nechce převlékat, ale guide je nekompromisní. Pod poprchávající oblohou se tedy svlékáme do plavek a lezeme do vypůjčených neoprénových obleků. Zpočátku nepříjemně studí, ale po chvíli provlhnou a přijmou teplotu těla. Guide s pomocníkem mezi tím zkontrolují tlak ve válcích nafukovacího člunu pro sedm lidí a odnesou ho k vodě. Zkontrolují i naši výstroj - každý máme přilbu, plovací vestu, neoprén a pádlo. Dobrodružství může začít, splujeme legendární Stvořidla, desetikilometrové peřeje pod Ledčí.

Zaber, kontra, přitáhni!

Karty na člunu rozdává zásadně guide. Dopředu posílá dva muže, kteří to podle svých slov dobře umějí na kanoi. Za ně si sedne sportovně vypadající milenecká dvojice. „Váš úkol je být motorem lodi, budete pádlovat jako o život, ať se děje, co se děje.“ Třetí řadu obsazují dva mladíci, kteří na řece ještě nikdy nepluli. „Budete mě poslouchat a naučíte se to,“ říká hlasem mořského vlka a naskakuje na záď, odkud bude raft kormidlovat. Proud Sázavy je zatím pomalý. Podle pokynů guida zkoušíme pádlování dopředu na povel „Zaber!“, dozadu „Kontra!“. Proud nás pomalu stahuje do první zatáčky a guide na nás pokřikuje povely, které bez odmlouvání plníme. Těsně míjíme několik velkých kamenů, skáčeme skalní prahy a kličkujeme od jednoho břehu k druhému. Adrenalin nám leze snad i z uší, pádlujeme ze všech sil. Najednou se Sázava uklidňuje, jako když utne. Blížíme se k mostu, kde už na nás čeká náklaďák. Celá posádka přestala dávat pozor, a to se nám nevyplácí. Raft se převrací a všichni padáme do vody. Mrazivá voda nás šokuje, tělo si otloukáme o kamení na dně. Pod mostem se proud zastavuje úplně, vylézáme roztřesení, zmrzlí a promočení na břeh. Až podle rozesmátého obličeje pomocníka s náklaďákem pochopíme, že guide nám vyvedl pěknou kulišárnu. Prostě nás do vody záměrně shodil. „Teď už víte, co s vámi voda udělá, jestli do ní spadnete,“ utrousí, když táhne člun k náklaďáku. Jeho cestovní kanceláři jsme zaplatili tři jízdy, a on z nás chce mít dobrou posádku.

Vůdce raftu je kapitán

Rafting je velmi populární vodáckou disciplínou, protože umožňuje i začátečníkům splout obtížné úseky. Velký gumový člun bez potíží sjede jezy, velké peřeje i balvanité zatáčky. Běda však nováčkům, kteří z lodě do takového proudu spadnou. Semele je jako mlýnské kolo a pokud se neutopí, umlátí je kameny. Vůdce raftu proto musí umět odhadnout síly své posádky, nekompromisně trvat na bezpečnostním vybavení a dobře znát řeku. Někdy v sobě musí najít i sílu říci jako zkušený kapitán: „Tohle nejedeme.“ Stačí totiž, aby přehrada na horním toku vypouštěla více vody než obvykle, a splutí se stane těžší než jindy. V západní a jižní Evropě se proto nesmí jezdit na vícemístných člunech bez licence Mezinárodní raftingové federace IRF. Na každém člunu musí být jeden licencovaný instruktor. Je při tom jedno, zda se jedná o komerční akci, zájezd nebo splutí několika kamarádů. V Norsku a Slovinsku se dokonce platí poplatek za splouvání.

Kam v Česku

* Sázava WW 2 - řeka dosahuje této obtížnosti ve dvou úsecích: Stvořidla pod Ledčí a Krhanice pod Týncem.

* Labe WW 4 - horní tok od přehrady ve Špindlerově Mlýně do Vrchlabí se dá sjíždět jen v době závodů, kdy se pouští dost vody.

* Kamenice WW 5 - divoká řeka v liduprázdném údolí se po deštích valí přes břidlicové prahy od Tanvaldu k Železnému Brodu.

* Jizera WW 5 - tání sněhu umožňuje splout i nejdivočejší úseky horního toku v okolí Kořenova, níže od Ostrova Hrůzy se obtížnost snižuje na WW 3.

* Vltava WW 6 - nejtěžší raftová voda v Česku teče v Čertových proudech pod Lipenskou přehradou, od Loučovic je to už lehčí WW 3.

Rakousko

Země zaslíbená vodákům nabízí nespočet řek a říček (pozor, označení „Bach“ pro potok - může znamenat potůček v lesích stejně jako řeku mohutnosti horní Sázavy) v alpském podhůří. Nejkrásnější jsou obvykle ty, které protékají vápencovými kaňony.

* Teichl WW 1 - nenáročná peřejnatá řeka pod Mrtvými horami vhodná pro raftové začátečníky.

* Schwarza WW 2 - domovská řeka vídeňských vodáků prorážející Ďábelským údolím lesnaté hory.

* Steyer WW 3 - populární kamenitý tok, jehož splutí začíná v lyžařském středisku Hinterstoder v Mrtvých horách.

* Salza WW 4 - nejpopulárnější řeka Rakouska s průzračnou zelenou vodou nedaleko Salcburku.

* Lammer WW 5 - horská říčka tekoucí pestrou krajinou mezi Glocknerem a Dachsteinem, vzrušující jsou dvě uzoučké soutěsky na středním toku.

Slovensko

Tamní řeky mají podobných charakter jako v Česku, horní toky jsou divoké a sjízdné jen na jaře, střední a dolní jsou vhodné po celý rok.

* Hornád WW1 - horní tok v Nízkých Tatrách je vhodný na jaře i pro rekreační rafting.

* Čuňovo WW 3 - tréninkový umělý kanál v Bratislavě.

Belá WW 4 - nejkrásnější a nejdivočejších slovenská říčka.

Slovinsko

Země řek, které si prorážejí cestu úzkými soutěskami s kolmými stěnami. Kulisu jim tvoří bílé skály s ostrůvky zelené kosodřeviny nebo hluboké lesy.

* Korytnica WW 3 - říčka stékající zpod italsko-slovinského sedla Predel několika kaňony širokými sotva pár metrů.

* Soča WW 5 - divoká královna slovinských řek tryská jediným mocným pramenem ze skal pod sedlem Vršič v Julských Alpách, nabízí úseky různých obtížností.

Itálie

Na severu země stéká z hor několik mohutných řek. Jejich proud je závislý na vypouštění přehrad na horních tocích a doporučujeme si tedy před splouváním zjistit jejich provoz.

* Noce WW 3 - Mekka evropského raftingu v Dolomitech nabízí několik úseků různé obtížnosti pro začátečníky, komerční rafting i závodníky.

Další informace najdete na www.raft.cz

Stupnice obtížnosti řek

* WW 1 - mírně tekoucí voda bez záludnosti, vhodná pro otevřené turistické kanoe, kormidelník musí umět ovládat loď

* WW 2 - jasně čitelné peřeje, rychlé zatáčky, stromy a kameny v řece se dají objet, horní hranice pro turistickou plavbu a zároveň ideální cvičný terén pro začínající raftaře

* WW 3 - vratné proudy, ne zcela jasné průjezdy mezi kameny, mnohdy není možné zastavit, bezpodmínečně nutné jsou zavřené kajaky nebo nafukovací plavidla, posádky musí ovládat všechny záběry pádlem a povely vedoucího raftu

* WW 4 - těžká voda, mnohdy je nutná prohlídka a případná záchrana ze břehu, horní hranice pro rekreační a komerční rafting

* WW 5 - nebezpečná a velice obtížná řeka, kterou si mohou dovolit splout jen skupiny sehraných expertů po předchozí prohlídce a zabezpečení záchrany

* WW 6 - hranice lidských možností, ke splutí jsou potřeba dlouholeté zkušenosti, trénink, dokonalá výzbroj a ideální vodní stav

Orientační ceny

Splutí české řeky (několik hodin) 250 - 1000 Kč

Víkendový zájezd do Rakouska

nebo na Slovensko 2000-5000 Kč

Týdenní zájezd v Evropě 3500-7000 Kč

Exotický zájezd až 100 000 Kč

Neoprenový oblek bez rukávů 2000-4000 Kč

Přilba 500-1500 Kč

Plovací vesta 1000-3000 Kč

Pádlo 500-1500 Kč

Záchranné lanko (házečka) 300-1000 Kč

Raft 25 000-90 000 Kč

Průvodce po řece = kilometráž

Kilometráž českých a moravských řek vydalo v roce 1999 nakladatelství Shocart Zlín. Starší verze kilometráže bývají dostupné ve veřejných knihovnách a vydala je Olympia Praha. Zahraniční kilometráže prodávají sítě vodáckých obchodů Vodák sport a HG sport nebo internetové knihkupectví zaměřené na mapy a průvodce Kiwi.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Známé tváře a volby: Které známé osobnosti podporují ANO, KSČM, či ODS?
Chcete půjčku vyřídit online?
Jaký má vliv sdílené ubytování na českou ekonomiku?
Po svatbě vás vyřizování na úřadech nemine!
Máté nízké příjmy? Do penze odejděte už v prosinci
Auta
Porsche 718 Boxster a Cayman GTS se mohou pochlubit vyšším…
Příval malých crossoverů na český trh nebere konce. Dnes dorazil Citroën C3 Aircross
Plug-in hybridní kupé Polestar 1 není Volvo a vyrábět se bude v Číně
Končí norská elektrická pohádka? Na těžké Tesly se má vztahovat daň téměř 200 tisíc
Sportovní Mazda s motorem Wankel? Problémem není technologie, ale byznys
Technologie
Tip: Jak získat Windows 10 Fall Creators Update co nejdříve?
Google překvapil. Kvůli lepším fotkám navrhl vlastní procesor
Už i pevným diskem se dá špehovat, funguje jako mikrofon. Hrozba pro bezpečnost
Podruhé a lépe. Surface Book 2 je rychlejší, lépe vybavený a může být zcela tichý
Netflix má již 104 milionů předplatitelů. Příští rok hodlá do obsahu nacpat 8 mld. dolarů
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít