Tajemství ocelového Blanska

10. září 2007, 00:00 - ROBERT ŠIMEK
10. září 2007, 00:00

KAREL A RICHARD JEŽKOVÉ Moravské město Blansko je známé díky hutnictví a zpracování železa. Fungovaly zde Salmovské železárny (pozdější ČKD Blansko). K průmyslovému rozvoji oblasti ale výrazně přispěla také firma K. & R. Ježek, kterou roku 1889 založili bratři Karel a Richard Ježkové.

KAREL A RICHARD JEŽKOVÉ Moravské město Blansko je známé díky hutnictví a zpracování železa. Fungovaly zde Salmovské železárny (pozdější ČKD Blansko). K průmyslovému rozvoji oblasti ale výrazně přispěla také firma K. & R. Ježek, kterou roku 1889 založili bratři Karel a Richard Ježkové.

První písemná zmínka o Blansku pochází z roku 1141, železárenství se zde ale začalo rozvíjet až mnohem později. První hamr založil v místech dnešního ČKD Arnošt Gellhorn, který získal blanenské panství před rokem 1694. Největšího průmyslového rozkvětu však dosáhla obec teprve koncem 18. století za hrabat Salmů, kteří v Blansku vybudovali moderní železárnu - první skutečně kapitalistickou továrnu v kraji.

V rukou německé šlechty zůstala až do roku 1897, kdy ji převzala pražská akciová společnost Breitfeld-Daněk. V té době již v Blansku fungovala i řada dalších podniků. S bývalou Salmovskou železárnou se ale co do významu mohl měřit jen jediný - továrna na hospodářské stroje K. & R. Ježek.

JIŘÍKEM TO ZAČALO

Za zakladatele železářské dynastie Ježků je považován Jiřík Ježek, narozený kolem roku 1666 v Dolním Klepačově (dnes součást Blanska). Se samostatným podnikáním ale začali teprve jeho potomci.

Pravnuk Jiříka Ježka, František (narozený 1791), byl zámečnickým mistrem. V domě č. 8 na náměstí měl malou dílnu, kterou později převzal jeho syn Karel (narozený 1821). V jedné malé místnosti tehdy pracovali čtyři dělníci a firma byla vybavena dvěma soustruhy a jednou vrtačkou.

Karel Ježek se postupně vzmohl a začal vyrábět i menší hospodářské stroje. Původní dílna přestávala stačit, musela být proto roku 1873 rozšířena. Hned poté vyrobila firma první mlátičku a zanedlouho i vlastní secí stroj. Stárnoucí podnikatel ale brzy usoudil, že by měl místo přenechat mladším. Roku 1887 tedy vedení podniku předal synům Karlu a Richardovi, kteří se stali hlavními strůjci dalšího rozmachu.

JEŽEK A JEŽEK

Dílnu v domě č. 8 již nebylo možné dále rozšiřovat, noví majitelé se proto rozhodli zakoupit pozemky nedaleko nádraží, na kterých ještě v roce 1887 začala stavba nové slévárny. Budova byla dokončena v srpnu 1888 a postupně se do ní přestěhovala celá původní výroba. Hned v následujícím roce pak bratři založili veřejnou obchodní společnost s názvem „K. & R. Ježek, strojnická továrna a slévárna Blansko“.

U nové továrny vznikla poté zámečnická dílna s kovárnou a vlastní stolárnou. V letech 1891 až 1893 vyrostl i 32 metrů vysoký komín a do podniku byly instalovány parní kotle. Počet zaměstnanců brzy vzrostl až na 120 a stále se zvyšoval. Firma vyráběla hlavně hospodářské stroje (mlátičky, lisy, šrotovačky a podobně). Roku 1902 ale začala také s produkcí zařízení pro kamenolomy a cementárny, se kterým slavila velký úspěch doma i v zahraničí.

SLOVINSKÁ POBOČKA

Mezi významné odběratele firmy se brzy zařadily Bosna, Chorvatsko a Slovinsko (tehdy ještě patřící pod rakouskou monarchii). Již roku 1905 měli Ježkové obchodní zastoupení ve slovinském Mariboru, kde později vznikla dokonce filiálka blanenského podniku.

Zpočátku se zde prováděly hlavně opravy strojů, postupně ale přešel závod na klasickou výrobu. Majiteli této pobočky se stali synové obou bratrů, inženýři Karel, Robert, Richard, Zeno a Rudolf Ježkovi.

Firma dostala název „K. & R. Ježek, Maribor“ a od počátku si vedla velmi dobře. Teprve v průběhu druhé světové války ji musela rodina pod nátlakem prodat bývalému zaměstnanci, Němci Karlu Kanclerovi. Ten byl po válce oběšen a závod zkonfiskován jugoslávským státem. Továrna stojí ve městě dodnes, je však ve velmi špatném stavu.

MŮJ DŮM, MŮJ HRAD

Závod v Blansku se počátkem 20. století dále rozrůstal. Roku 1909 vznikly nové sklady a v letech 1910 až 1911 vyrostla v areálu i nová správní budova, zvaná „hrad“.

Hlavní zásluhu na její výstavbě měl Richard Ježek, který velmi pečoval o vzhled podnikových budov a k některým dokonce sám nakreslil plány. Objekt „hradu“ měl v hlavě již od roku 1883, kdy jako voják navštívil Itálii. V terstském zálivu ho tehdy okouzlil romantický zámeček Miramare, správní budova firmy se tedy stala jeho téměř dokonalou kopií.

V letech 1916 až 1918 do podniku vstoupili již zmínění synové obou bratrů, kteří se začali podílet na dalším rozvoji. Ten však trval jen do hospodářské krize v letech 1929 až 1933. Tehdy se firma dostala do značných potíží, které přečkala jen s velkými ztrátami. Těsně před začátkem druhé světové války se tedy podnik ocitl takřka na pokraji úpadku.

TOVÁRNA POD PALBOU

Za německé okupace byla produkce zemědělských strojů výrazně omezena a nahrazena válečnou výrobou. Konec druhé světové války navíc zasadil firmě těžkou ránu. V dubnu 1945 se v továrně ukrýval oddíl německé armády, podnik byl proto silně bombardován. Tovární objekty zasáhlo 19 bomb, které způsobily celkovou škodu za 10 milionů korun. Zcela zničené byly sklady, lakovna i stolárna. Opravy začaly okamžitě a ještě do konce roku 1945 byl podnik opět schopný provozu. Jeho vedení však hned po osvobození převzal Revoluční závodní výbor a roku 1946 přišlo znárodnění. Vznikl národní podnik Závody na výrobu keramických strojů Blansko, později přejmenovaný na Keramostroj. Roku 1963 se stal součástí Adamovských strojíren a pod názvem Adast Blansko začal vyrábět řezačky papíru. Tato produkce vydržela firmě i po změně na akciovou společnost v roce 1993. V těžké konkurenci ale neuspěla a roku 2002 skončila v konkurzu.

KAREL JEŽEK (1851-1919)

Český podnikatel Karel Ježek se narodil 11. února 1851 v Blansku. Vyučil se v otcově zámečnické dílně a zkušenosti sbíral také v Budapešti. Po návratu začal s otcem vyrábět hospodářské stroje. Roku 1887 s bratrem Richardem převzal vedení podniku a vznikla firma „K. & R. Ježek“. Výroba se přesunula do nových objektů u nádraží a počet zaměstnanců postupně vzrostl až na osm set. Karel Ježek byl v letech 1906 až 1917 i starostou Blanska a výrazně se zasloužil o povýšení obce na město. Zemřel 7. ledna 1919.

RICHARD JEŽEK (1860-1948)

Mladší bratr Karla Ježka se narodil 3. února 1860 v Blansku. Absolvoval Vysokou technickou školu ve Vídni a poté rovněž praktikoval v Budapešti. Roku 1887 se vrátil do vlasti a spolu s bratrem se ujal vedení otcovy firmy. Osobně dohlížel na budování nové továrny u nádraží a řadu budov sám navrhl. Mezi nimi i nové správní sídlo firmy, tzv. „hrad“. Podobně jako jeho bratr byl členem obecního zastupitelstva, starostou se ale nestal. Firmu vedl spolu se syny a synovci až do roku 1933. Zemřel 7. dubna 1948.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Přímá volba prezidenta ČR
Z e-shopu přivezli rozbité zboží?
4 nejznámější kryptoměnové burzy současnosti
Když končí platnost řidičského průkazu...
Black friday je tu! Nakupte snadno, rychle a bez nervů
Auta
I myslivci mají své sny. Bentley představuje lovecké…
Tesla Roadster: Z 0 na 100 za 1,9 s a z 8000 dolarů na 0 za minutu (komentář)
Volvo oficiálně odstartovalo výrobu svého historicky prvního malého crossoveru
Mercedes-Benz třídy A dostane nový interiér. Změnilo se toho hodně
Také Apple připravuje autonomní řízení. Jeho systém má být levnější, ale velmi přesný
Technologie
Edge se právě naučil automaticky vyplňovat formuláře [Windows Insider]
DVB-T2 bude od příštího týdne pro 94 % domácností. Přibude i nová stanice
Tip: Lidl prodává nejlevnější kabel Lightning MFI pro iPhone a iPad
VR brýle Windows Mixed Reality dostaly podporu SteamVR. Získají katalog až 2000 her
Hodinky Misfit Command jsou trochu chytré a vydrží nabité celý rok
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít