Tahoun s pancéřovanou podlahou

02. července 2007, 00:00 - ERICH HANDL
02. července 2007, 00:00

NOVÁ TATRAT - 810 Kopřivnická Tatra nabídla armádě náhradu za legendární Pragu V3S. Jde o těžký nákladní automobil T-810, jehož první kusy dodal výrobce na konci června k testování. V budoucnu by mohl být k dispozici i pro komerční využití.

NOVÁ TATRAT - 810 Kopřivnická Tatra nabídla armádě náhradu za legendární Pragu V3S. Jde o těžký nákladní automobil T-810, jehož první kusy dodal výrobce na konci června k testování. V budoucnu by mohl být k dispozici i pro komerční využití.

Vozy Praga V3S sloužily od padesátých let až do dnešních dnů armádě jako hlavní transportní automobily. Měly vysokou světlost a náhon na všech šest kol, takže mohly i do těžkého terénu. V komerční oblasti sloužily jako zemědělská a stavební vozidla, dodnes je lze na silnicích vidět především jako autojeřáby.

Jenže Pragy jsou dnes několik desítek let staré a česká armáda se v roce 2003 začala ohlížet po náhradě. Ve hře byly značky jako Renault, Mercedes nebo Iveco, a také kopřivnická Tatra, která se dosud specializovala na těžkou stavební techniku. V armádním výběru Tatra nakonec uspěla a veřejnosti nedávno poprvé předvedla nový model T-810.

Auto není úplnou novinkou, jedná se o výraznou modernizaci a rekonstrukci vozidla ROSS 210.12 VV 6×6, které bylo zavedeno do armády již v roce 1997. Jde o třínápravový terénní automobil o takzvané vysoké průchodivosti, který je určen pro převoz materiálu a osob na silnici, pro jízdu v obtížných terénních podmínkách a pro vlečení přívěsů. Má trvalý pohon zadních náprav a připojitelný pohon přední nápravy. Podvozek s portálovými nápravami a nýtovaným a šroubovaným žebřinovým rámem umožňuje montáž speciálních nástaveb, skříňových karoserií, kontejnerů a dalších užitkových modifikací.

Modernizace spočívá podle výrobce především ve zlepšení výkonových, provozních a užitných parametrů vozidla rekonstrukcí nebo záměnou celků a agregátů. Nový je šestiválcový motor Renault s emisemi podle normy EURO III a také brzdy se zvýšeným účinkem a ABS, rekonstruované portálové nápravy, nová převodovka a rozdělovací převodovka, kabina, závěsné zařízení pro tažení přívěsů a upravená elektroinstalace. První třicítku nových vozů by měla Tatra dodat armádě letos v listopadu, většinu aut by měli vojáci obdržet příští rok.

NÁKLADNÍ VOZY TATRA

* první nákladní automobil vyrobila kopřivnická továrna Ignáce Šustaly v roce 1898

* kopřivnické nákladní vozy TL 4 používala již c. k. rakousko-uherská armáda.

* k nejúspěšnějším nákladním vozům patří model T-111 (vyráběl se v letech 1942 až 1962)

* koncepce nákladních vozů s tuhou centrální rourou a výkyvnými bezkloubovými polonápravami byla základem pro řady nákladních automobilů T-138 (od roku 1959), T-813 (od roku 1967), T-148 (od roku 1970) a T-815 (od roku 1983)

* modelová řada T-815-2 se stala předlohou pro současnou obchodní řadu TERRNo1 (od roku 1998), společnost nyní nabízí těžké vozy do složitých pracovních podmínek (řada Jamal), vojenské modifikace (řada Armax) i speciální vozidla (řada Force)

PANCÍŘ V PODLAZE I KABINĚ

Zajímavé jsou úpravy T-810 dělané speciálně pro armádu. Jde o pancéřovanou podlahu pro ochranu posádky proti střepinám protipěchotních min a ručních granátů a možnost úplného přídavného pancéřování kabiny na některých provedeních.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Black friday je tu! Nakupte snadno, rychle a bez nervů
Chcete mít jako živnostník slušný důchod?
Rozhovor se zakladatelem Trip.market aneb jak si sestavit dovolenou podle vlastních představ
dTest: Které dary musíte zdanit a kolik odvedete státu?
Práce pro více zaměstnavatelů během roku 2017 a daně
Auta
Také Apple připravuje autonomní řízení. Jeho systém má být…
Srážka se zvěří hrozí nejen na podzim. Co v takovém případě dělat?
Automobilce Mini došla trpělivost. Na Dakar pošle auta s pohonem 4×4 i zadokolky
Je pohon na LPG ohrožený druh? Originálních aut na plyn už moc nekoupíte
Škoda představuje model Ke Luoke. Je to prodloužený Karoq pro Čínu
Technologie
Vyšel Vivaldi 1.13. Vylepšuje stahování a práci desítkami listů
Transcend RDC2: multifunkční čtečka karet pro smartphony (vyzkoušeno)
Messenger už nebude tak brutálně masakrovat fotky. Novým limitem je 4k
4K, HDR a 5× větší úhlopříčka, než má vaše televize. Nový projektor od BenQ stojí jen 40 000 Kč
Panelové prostředí pro aplikace ve Windows žije. Možná si ho brzy osaháme
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít