Tahanice Prahy s Bruselem

02. dubna 2007, 00:00 - JIŘÍ NĚMEČEK
02. dubna 2007, 00:00

EMISNÍ POVOLENKY Evropa se před téměř dvaceti lety pustila do boje proti znečišťování ovzduší. Od roku 2004 jsme unijním státem a musíme držet krok. Jsme v tom dobří. A také zároveň jedni z nejhorších. To je kouzlo statistiky. Česká republika pravděpodobně kvůli nižšímu přídělu emisních povolenek podá žalobu na Evropskou komisi.

EMISNÍ POVOLENKY Evropa se před téměř dvaceti lety pustila do boje proti znečišťování ovzduší. Od roku 2004 jsme unijním státem a musíme držet krok. Jsme v tom dobří. A také zároveň jedni z nejhorších. To je kouzlo statistiky.

Česká republika pravděpodobně kvůli nižšímu přídělu emisních povolenek podá žalobu na Evropskou komisi. Česko totiž podle verdiktu komise z minulého týdne dostane pro roky 2008 až 2012 téměř o 15 procent méně povolenek, než o kolik žádala. Podle ministra průmyslu a obchodu Martina Římana by to mělo nepříznivý dopad na růst ekonomiky.

„Průmyslová výroba roste o osm až devět procent ročně a jen spuštění nové automobilky Hyundai zvýší spotřebu elektřiny v Česku o jednu až dvě terawatt hodiny za rok, tedy o 2,5 až tři procenta,“ upozornil Říman.

ČÍM MÉNĚ, TÍM VÍCE

„Dopad na ekonomiku bude nepříznivý, protože přidělené povolenky nepokryjí rozvoj podniků, a ty si při větší produkci CO2 budou muset další kupovat na trhu,“ uvádí prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Míl. Čím bude povolenek rozděleno méně, tím více poroste jejich cena. „Když se cena vyšplhá vysoko, průmyslníci zvýší cenu svého zboží včetně elektřiny a tepla, nebo dříve investují do velmi drahých moderních technologií,“ dodává.

Pokud české podniky budou muset povolenky nakupovat při nynější ceně (1,29 eura za kus), bude na to český průmysl potřebovat v příštích pěti letech 3,64 miliardy korun. „Pravděpodobně to ale bude několikanásobně více, protože nynější cena 1,29 eura za povolenku z poloviny března 2007 je považována za rekordní minimum a bylo i období, kdy se povolenky prodávaly za 28 eur,“ upozornil Míl.

HRA NEJEN PRO VELKÉ

Situaci veřejnost vnímá jako věc, která se týká pouze největších firem v zemi - například energetické společnost ČEZ nebo rozvodných společností. Jde ale o rozvoj mnoha středních firem. Například Teplárna Strakonice vloni vyrobila a prodala nejméně tepla za 13 let, kdy funguje jako akciová společnost. Důvodem byl teplý podzim. Lidé více šetřili na topení. „Naopak elektřiny podnik vyrobil nejvíce za dobu provozu, čímž kompenzoval ztráty z tepla,“ zdůvodnil ředitel teplárny Aleš Seitz. Zisk společnosti vzrostl téměř o 12 milionů na 33 milionů korun. Podílel se na tom hlavně obchod s emisními povolenkami.

„Podařilo se nám prodat povolenky v období, kdy jejich cena byla na maximu, zhruba 29 eur, což nám přineslo 44 milionů korun,“ uvedl Seitz.

Velké společnosti získaly ještě víc. Například tržby skupiny Unipetrol z prodeje emisních povolenek za rok 2006 dosáhly na čistých 357 milionů korun. Na povolenkách se dá ovšem vydělat i jinak. Není třeba ani být primárním znečišťovatelem ovzduší, který musí své emise hlásit Praze a Bruselu.

Byznys s povolenkami funguje i na čistě komerční bázi. „Počet provozovatelů se v čase mění -podle toho, jak vznikají a zanikají zařízení, která se do systému musí přihlásit,“ říká Miroslav Řehoř, zástupce Operátora trhu s elektřinou. S vydanými povolenkami ale může obchodovat poté už každý, kdo si u nás založí účet. „Jsou to nejrůznější banky, dealeři, ale máme i jednu fyzickou osobu,“ dodává Řehoř. Jde prostě o obchod podobný trhu s ropou nebo finančními deriváty.

 KDO MUSÍ MÍT POVOLENKU * spalovny s tepelným příkonem větším než 20 MW * rafinerie * koksovací pece * zařízení na výrobu železa nebo oceli s kapacitou vyšší než 2,5 tuny za hodinu * výroba skla s hutní kapacitou nad 20 tun denně *výroba papíru a lepenky nad 20 tun denně

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když za škodu může sport...
O dědictví IV: Dědit, či darovat?
3 věci, na které není dobré zapomínat před odjezdem na služební cestu
Daňové přiznání za rok 2017: Změny u daňového zvýhodnění na děti a daňového bonusu
Bez potřebné doby pojištění vám důchod nedají
Auta
Kvíz: Víte, co se děje, když se na přístrojové desce…
Arrivo je systém, díky kterému pojede i Dacia Duster nebo Fabia 1.2 HTP 320 km/h
Škoda Superb 2.0 TSI 4×4 vs. BMW M760Li xDrive: Přesné porovnání neporovnatelného
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Pokuta za pád z kola? Absurdní, ale ne víc než jiné pokuty za nehodu [komentář]
Technologie
Cnews FM: Platíme mobilem s Android Pay. Vydrží nám to? [podcast]
Desky platformy Intel Z390 už existují. V Sandře se objevil model od SuperMicro
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Nvidia má nové GeForce pro notebooky, MX110 a MX130. Používají ale staré 28nm čipy
Psaní na displeji tažením a nová gesta při psaní rukou [Windows Insider]
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít