Tady je Zgarbovo!

06. června 2005, 00:00 - DAVID HAVLÍK
06. června 2005, 00:00

MINISTR VE STŘETU ZÁJMŮ? Ministr zemědělství Petr Zgarba je pánem lesů, luk a polí. Nejenom obrazně, ale doslova. Kdyby nebyl politikem a půdu nenakupoval od státu, bylo by to jedno. Opak je však pravdou. Proseč, Chotěboř, Kámen, Štoky, Okrouhlička, Suchá u Havlíčkova Brodu, všude je krásně.

MINISTR VE STŘETU ZÁJMŮ? Ministr zemědělství Petr Zgarba je pánem lesů, luk a polí. Nejenom obrazně, ale doslova. Kdyby nebyl politikem a půdu nenakupoval od státu, bylo by to jedno. Opak je však pravdou.

Proseč, Chotěboř, Kámen, Štoky, Okrouhlička, Suchá u Havlíčkova Brodu, všude je krásně. Jako ostatně kdekoli na Vysočině. Vyjmenovaná místa ovšem mají společné ještě něco. Jsou malým výčtem obcí, kde vlastní a pronajímá pozemky Petr Zgarba.

Nakoupil je od státu postupně letech 2002 až 2004 zhruba za milion korun, které bude splácet příštích třicet let. Obchod udělal v době, kdy byl poslancem, místopředsedou zemědělského výboru Sněmovny a poradcem svého předchůdce Jaroslava Palase.

Pro představu - Petr Zgarba stihnul za dva roky v politice založit a řídit minimálně jednu soukromou zemědělskou firmu a rozšířil vlastní majetek o desítky hektarů původně státních pozemků. Shodou okolností mu je prodal Pozemkový fond v Havlíčkově Brodě (PF ČR), kde pracuje jeho manželka Marie.

ZNEUŽIL INFORMACE? Vedoucí úřadu Aleš Toman říká, že Petr Zgarba kupoval většinou pozemky, které nikdo jiný nechtěl. Na Zgarbovu podporu vystoupil také předseda zemědělského výboru Sněmovny Ladislav Skopal, který MF Dnes řekl, že žádný zákon poslancům nezakazuje, aby od státu nakupovali půdu. Jiného názoru je však bývalý poslanec a poradce pro otevřenost veřejné správy Oldřich Kužílek. „Zákon o střetu zájmů je v této věci poměrně přesný a přísný. Považuje poslance za člověka s lepšími informacemi a s vyššími možnostmi při jednání, a proto mu výslovně zakazuje obchodně jednat s takovouto státní institucí (PF ČR). Já si nedovedu představit, jak jinak mohl ty pozemky koupit,“ tvrdí exposlanec. „Zcela jistě se dopustil střetu zájmů. Zákon říká, že veřejný funkcionář nesmí využít informace, které získal při působení ve veřejné funkci k osobnímu prospěchu. Poslanec Zgarba, dnešní ministr, byl členem zemědělského výboru, zároveň poradce ministra zemědělství. Dá se tedy víc než předpokládat, že měl k dispozici informace nad rámec těch, které získávali ostatní občané,“ doplňuje Lenka Petráková z občanského sdružení Oživení, které sleduje majetkové poměry a možné střety zájmů politiků. MĚL JSEM ŠANCE JAKO OSTATNÍ

Petr Zgarba podezření ze střetu zájmů vyvrací tím, že zemědělskou půdu nakupoval ve veřejně dostupných dražbách, kterých se mohl zúčastnit kdokoli. „Já jsem zákon neporušil. Stát rozhodl, že státní půdu bude prodávat a prodává ji občanům České republiky,“ hájí se ministr.

Podezření, že z titulu svých funkcí a díky zaměstnání manželky mohl získat klíčové informace o prodejích pozemků dříve než ostatní, odmítá. Opírá se o zákon, který nařizuje, aby oznámení o prodeji každé státní parcely bylo minimálně s měsíčním předstihem vyvěšeno na veřejně přístupném místě. „Měsíční lhůta je dostatečně dlouhá doba na to, aby se každý zorientoval v nabídce. A co se týče mé manželky na Pozemkovém fondu, územním pracovišti v Havlíčkově Brodě: pracuje, tuším že od roku 1999, na nejnižším stupni coby referentka. Nezúčastňuje se ani prodejů, ani nabídek,“ uvádí ministr Zgarba.

OTAZNÍKŮ STÁLE PŘIBÝVÁ Nad aktivitami Petra Zgarby z dob, kdy byl poslancem, ovšem nevisí otazník jen kvůli nákupům státní půdy. Nesrovnalostí je více. Zgarba a jeho žena podnikali před manželovým nástupem do politiky i po něm. Z obchodního rejstříku lze vyčíst, že oba byli po celý rok 2003 minimálně v jedné zemědělské firmě, ale v majetkovém přiznání uloženém v Senátu, to poslanec Zgarba zamlčel. „Ve svém majetkovém přiznání za rok 2003 uvedl, že žádné činnosti nevykonával, že neměl žádné vedlejší příjmy, kromě příjmů poslance, a že nabyl zemědělskou půdu. To je v rozporu s výpisem z obchodního rejstříku, který dokládá, že poslanec Zgarba je od dubna 2002 stále jednatelem společnosti Agros,“ upozorňuje Lenka Petráková z Oživení. Ministerstvo zemědělství uvedlo na šéfovu obhajobu, že Petr Zgarba zákonem požadované údaje nesdělil, protože žádné nájemné z pronajaté půdy neobdržel a vedlejší příjmy za rok neměl vyšší než měsíční plat poslance. To, že podniká, prý oznámil, ale ministerstvo už neodpovědělo, kdy a komu. Argumentovalo tím, že je tato skutečnost všem přístupná v obchodním rejstříku. „Zákon však ukládá, aby to jako poslanec sdělil Senátu. Pakliže tak neučinil, je to zase zásadní porušení zákona o střetu zájmů,“ komentuje Oldřich Kužílek. Rodinné podnikání Petr Zgarba přiznal v Senátu až při nástupu do funkce ministra. Oznámil, že manželka Marie je jednatelkou firmy Agros a že on již podnikání zanechal. JÁ NIC, JÁ MUZIKANT!

Na půdě nakoupené od státu Petr Zgarba nehospodaří. Pozemky pronajímá zemědělským podnikatelům. Na tom by nebylo nic špatného, kdyby to sdělil, když loni ve Sněmovně navrhoval zákon o nájmu půdy, který nově upravuje vztahy mezi vlastníky a nájemci. Neudělal to. Oznámení měl učinit zvlášť proto, že navrhoval pozměňovací návrhy, které zvýhodňují pronajímatele, protože ukládají nové povinnosti nájemcům.

„Jestli toto není střet zájmů? Tady v této poloze je. Ale já zemědělskou půdu pronajímám od nějaké doby, a to na základě čestných a legitimních podmínek,“ uvedl k tomu původně ministr. „Byla to od něj chyba. Měl na to upozornit,“ připustil pro MF Dnes šéf zemědělského výboru Sněmovny Ladislav Skopal. Později Zgarba celou věc pro ČTK zlehčoval. „Neznám jediného poslance, ani senátora, který by zákon (o střetu zájmu) neporušil, protože například o zákonu o DPH hovořil či hlasoval téměř každý, ačkoliv zcela jistě každý někdy kupoval zboží s pěti- či 19procentní sazbou DPH. To je stejný střet zájmů, jaký se vytváří u mne,“ prohlásil.

Minimálně sporných kroků udělal Petra Zgarba v roli poslance víc. Před dvěma lety třeba prosazoval, aby státní půdu mohla, stejně jako on, získat i myslivecká sdružení, a neřekl, že je sám organizovaný myslivec. Nejprve opět připustil, že to byla chyba. „V té chvíli jsem si to neuvědomil, ale ten pozměňovací návrh nebyl přijat a tím problém skončil,“ řekl ministr. Později se však jeho mluvčí Martin Severa v reakci na reportáž v pořadu Reportéři České televize, která na možný střet zájmů ministra upozornila jako první, snažil celou kauzu opět bagatelizovat. „V případě lobbingu za práva nájemců půdy a převodu pozemků na myslivecké subjekty jde o transparentní hájení zájmů značné části naší společnosti,“ řekl Severa. 

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Víkend bude plný prázdnin: trošku volna a více času
Servisní prohlídka auta na zimu: Kolik stojí a na co se zaměřit
Dlouhá cesta do práce? I na dojíždění a stěhování existuje příspěvek
Babišov: 10 důvodů, proč ANO vyhrálo volby
Investujeme do podílových fondů
Auta
Neodolatelně lákavá nabídka pro dealery VW a Škoda? Hyundai…
Bateriová revoluce: Toshiba má akumulátor, který se nabije za šest minut
Opel Insignia GSi sice nemá šestiválec, ale na Ringu je o 12 sekund rychlejší než OPC
XF Sportbrake vrací Jaguar do hry velkých ředitelských kombíků
Zaspí silničáři i letos? Časem by mohlo být každoroční překvapení ze sněhu minulostí
Technologie
Adware a Defender zpomalí váš počítač nejvíce, Eset a F Secure naopak nejméně
Nákupní tip: Čtečka Kindle Paperwhite je dnes o 800 Kč levnější
Nejsme napojení na ruskou vládu, říká Kaspersky a poskytne důkaz
Opustí AMD s GPU továrny GlobalFoundries? Čipy Navi na 7 nm má prý vyrábět TSMC
Bixby 2.0: hlasový asistent Samsungu se rozšíří i do ostatních zařízení, půjde přes něj ovládat ledničku
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít