Synot prý vždycky městu pomáhal

14. června 2004, 00:00 - BLANKA RŮŽIČKOVÁ
14. června 2004, 00:00

STAROSTA UHERSKÉHO HRADIŠTĚ LIBOR KARÁSEKÚplatkářská aféra přerostla hranice fotbalu, kritice čelí i město, kde začalo vyšetřování. Nejvýznamnějšímu hradišťskému podnikateli pronajalo rekonstruovaný stadion za symbolickou korunu.

STAROSTA UHERSKÉHO HRADIŠTĚ LIBOR KARÁSEK Úplatkářská aféra přerostla hranice fotbalu, kritice čelí i město, kde začalo vyšetřování. Nejvýznamnějšímu hradišťskému podnikateli pronajalo rekonstruovaný stadion za symbolickou korunu. Radnice v Uherském Hradišti se několik týdnů brání nařčení, že pronajala firmě Synot fotbalový stadion za podmínek, které nebyly pro město výhodné. O pronájmu se začalo mluvit poté, co policie spustila tažení proti úplatkům ve fotbale a mezi prvními zatkla u benzinové pumpy ve Vyškově manažera uherskohradišťského klubu. Majitelé firmyjiž oznámili, že se sportovními aktivitami končí a klub prodají. Radnice si nyní nechala ke smlouvám se Synotem zpracovat dva nezávislé audity, právní a ekonomický. Jejich výsledky zveřejní v těchto dnech. * Z čeho vycházíte, když tvrdíte, že pro město byl pronájem rekonstruovaného stadionu za korunu ročně výhodný? Domnívám se, že jsme neměli jinou možnost. Stačí se podívat do ostatních měst a zjistíte, že mnohá rovněž volí symbolický nájem, nebo že podobná zařízení dotují nějakým jiným nějakým způsobem. * Hradiště ovšem dostalo na rekonstrukci stadionu dotaci od státu, kterou možná bude muset vracet. Věřím, že nic takového nehrozí. Jsem přesvědčený, že jsme se nedostali do sporu se zákonem ani s rozpočtovými pravidly, což by nakonec měly prokázat oba objednané audity. * Proč jste dosud nezveřejnili výsledek právního auditu, když ho už máte hotový? Přestože nečekáme žádné překvapení, považujeme za správné, aby se výsledky obou těchto nezávislých šetření zveřejnily současně. * Kdy se rozhodlo, že Synot dostane pro fotbalový stadion korunový nájem?

Rozhodnutí padlo v září loňského roku, v době dokončování rekonstrukce stadionu. Jednání ovšem probíhala několik měsíců předtím, mimo jiné už v době, kdy jsme usilovali o dotace.

* Jakou část rekonstrukce jste zaplatili z dotací?

Celková částka vyšplhala na 250 milionů korun, z rozpočtové kapitoly ministerstva školství a tělovýchovyjsme dostali celkem 97,5 milionu korun a od atletického svazu pak ještě pět milionů na vybudování atletické dráhy. Fotbalový stadion je jen jedna část celého areálu a náklady na jeho rekonstrukci dosáhly zhruba 170 milionů korun.

* Jak jste získali dotace?

Šly ze státního rozpočtu a všechny jsme získali formou poslaneckých návrhů při schvalování rozpočtu ve sněmovně.

* Mnohá města by vám asi mohla tak úspěšné lobbování závidět?

Nezastírám, že jsem se jako starosta skutečně snažil, abych pro Uherské Hradiště získal co nejvíc. Sport je pro město důležitý. Není omezen jen na vrcholový fotbal, ale má obrovskou základnu i v mládežnických a žákovských kategoriích.

Osobně se ale domnívám, že by přesto bylo lepší, kdyby se dotace rozdělovaly jiným způsobem než hektickými pozměňovacími návrhy. Osobně bych uvítal, kdyby Česká republika měla ministerstvo sportu, které by dotace rozdělovalo logičtějším způsobem.

* Jenže to by znamenalo další úředníky.

V zahraničí řada zemí taková ministerstva má a podpora sportu je tam úplně jiná, především systematická. Například v Kanadě nedávno postavili fotbalový stadion za státní peníze, což veřejnost uvítala. U nás se naopak podobné snahy kritizují a pokud se někomu podaří získat státní peníze, je okamžitě vystaven podezření, jakým způsobem je získal.

* Jak jste rekonstrukci stadionu financovali? Z větší části sami, z vlastních zdrojů. * Takže jste se nijak nezadlužili? Brali jsme si i úvěr, ale nikoli proto, že bychom neměli dost vlastních prostředků. Ty se nám zatím daří docela solidně zhodnocovat a úvěr byl finančně výhodnější. * Nebudete teď mít se splácením velkého úvěru potíže?

Nemyslím, protože finančně jsme na tom velmi dobře. Ročně dáváme do investic sto až sto padesát milionů korun, což na město velikosti Uherského Hradiště není zrovna málo. Právě tyto výsledky ovšem mohou být našim politickým protivníkům trnem v oku, a proto nyní rozpoutali takovou kampaň kolem pronájmu stadionu.

* Investujete do kultury stejné prostředky jako do sportu? Nejméně do roku 2000 převládaly investice do infrastruktury, do inženýrských sítí, městské památkové zóny a budov ve vlastnictví města. Největší investicí byla rekonstrukce Reduty, která je skutečným kulturním stánkem. Teprve potom přišla na řadu sportoviště, opět hlavně v centru města. * Není přece jen sportovní areál za 250 milionů korun pro třicetitisícové město zbytečný přepych? Určitě ne, pokud si ho může dovolit. Investici schválilo zastupitelstvo v roce 2001 a tehdy to bylo jednomyslně. * Rozhodovalo by stejně, kdyby počítalo s tím, že by mohlo ztratit prvoligový fotbal? Pro město je liga důležitá, na zápasech byla skvělá atmosféra, chodilo na ně pět až šest tisíc lidí a pro mnohé občany to byl každé dva týdny svátek. Byla by velká škoda, kdyby to hřiště mělo zůstat od srpna prázdné, ale věřím, že se to nestane. * Z čeho čerpáte takový optimizmus? Nějaké nabídky se už objevily a je velmi pravděpodobné, že se Synotu podaří akcie 1. FC Slovácko prodat. Čili že se najde zájemce, který převezme celý klub. Jsou i jiné možnosti, třeba hledat jiného nájemce, ale to bylo obtížnější, protože ne všechny kluby splňují náročné podmínky fotbalové federace. * Pronajmete novému majiteli klubu opět stadion za korunu? Už se skoro těším, až se ten majitel objeví, protože potom budou mít naši kritici z radnice prostor, aby ukázali, že dokážou vyjednat ekonomicky výhodnější podmínky. Nebo, když nám tuto smlouvu vytýká stát (v souvislosti s úplatky ve fotbale ji za podivnou označila například nejvyšší státní zástupkyně Marie Benešová - pozn. red.), klidně bych mu ten stadion věnoval. * Má město z fotbalového stadionu nějaký finanční užitek? Příjmy jsou samozřejmě minimální stejně jako ze všech ostatních sportovních a většiny kulturních zařízení. Proděláváme jak na koupališti, tak na krytém bazénu, sportovní hale i na zimním stadionu. Fotbalový stadion je vlastně jediný, který nemusíme nijak dotovat. * Není to spíš tím, že je po rekonstrukci? Je pravda, že jsme na rekonstrukci stadionu věnovali nemalé prostředky, ale nemáme s ním žádné další výdaje, například s údržbou nebo provozem. Všechny provozní záležitosti včetně revizních šly na účet nájemce. Město platilo pouze pojištění, což považuji za logické, když je vlastníkem stadionu. A nakonec i pojištění uzavíráme za výhodných podmínek, protože veškerý majetek města pojišťujeme v celkové hodnotě tři miliardy korun. * Máte nějaký osobní vztah k fotbalu? Jsem sice bývalý sportovec, ale věnoval jsem se volejbalu. Jenže to už je hodně dlouho, teď mám jiného koníčka, silniční motocyklový sport. Fotbal jsem nikdy organizovaně nehrál, i když jsem poměrně věrný a vášnivý fanoušek. Tento sport má v Hradišti velmi dlouhou tradici. Oba kluby FC Slovácko a Slavia TJ Jiskra Staré Město, jejichž sloučením vznikl FC Synot, byly založeny už více než před sto lety. * Podporuje Hradiště motocyklové závody stejně jako fotbal?

Přímo ne, ale ve spolupráci se Starým Městem jsme letos v květnu uspořádali už druhý ročník motocyklových závodů Slovácký okruh. Osobně považuji tuto akci za velmi úspěšnou a rovněž prospěšnou pro další propagaci našeho města i regionu.

* Co děláte pro své podnikatele?

Města nemají obecně v oblasti podpory podnikání příliš velký prostor. Jejich úloha je v porovnání se státem mnohem menší. Nicméně chceme přitáhnout turisty i sportovní fanoušky a podnikatelům ukázat něco jako vlídnou tvář. Čili vytvářet podmínky pro drobné pronájmy a zbytečně jim nekomplikovat život. Víme, že jsou pro město důležití a proto s nimi snažíme konzultovat podnikatelské záměry. Za zásadní ovšem považuji, aby obec držela na uzdě běžné výdaje, a pokud možno co nejvíce investovat.

* Jak je pro Hradiště důležitá firma Synot?

Velmi, protože dosud investovala ve městě a okolí ročně 150 až 200 miliónů korun ročně, což představuje práci dvou středně velkých stavebních firem. S těmito výdaji byla srovnatelným investorem jako město a žádná další podobná firma, která by investovala prostředky podobného objemu, tady není. Holding Synot navíc zaměstnává několik stovek lidí, včetně dvou set přímo ve výrobě. Byla by velká škoda, kdyby se rozhodla z města odejít, protože by pak scházely peníze i na podporu různých humanitárních a jiných aktivit. Za poslední čtyři roky na ně rozdala čtyřiapadesát milionů korun.

* V tisku se uvádí, že máte velmi kamarádské vztahy s majiteli firmy, rodinou Valentových.

Byl bych asi špatný starosta, kdybych se neznal s jedním z nejvýznamnějších podnikatelů. Není ale pravda, že bychom tak často a rádi spolu chodili na skleničku, jak se popisovalo v tisku. Samozřejmě se potkáváme, hlavně při společenských akcích, ale tam se setkávám i s jinými podnikateli než jen s panem Valentou.

* Necítíte se mu být zavázán třeba proto, že je sponzorem ODS?

Nebyl ani jediným, ani největším sponzorem ODS. Když vezmeme v úvahu i tu částku, kterou věnovali (zhruba 400 tisíc korun -pozn. red), je to vlastně lépe vybavená fabie. Bylo by absurdní, kdyby se za ně dala koupit přízeň města nebo starosty.

* Nemá velký podnikatel, jako je Valenta, ve městě dost velký vliv, aby si vyjednal výhodnější podmínky?

Zatím bych řekl, že to bylo spíš naopak. Když například od města naposledy kupoval pozemky, rozhodně netlačil na nižší cenu a sám za ně nabídl a nakonec zaplatil možná víc než bylo nutné. _

LIBOR KARÁSEK (41) Starosta Uherského Hradiště je vystudovaný ekonom, má zkušenosti z podnikání a ve městě se také narodil. Je členem ODS, starostou je od podzimu 2002, předchozí funkční období absolvoval jako místostarosta. Část života strávil v Topolčanech a na Slovensku vystudoval bratislavskou ekonomickou univerzitu - obor makroekonomická regulace. Do listopadu 1989 pracoval jako skladový dělník, později byl referentem Okresního národního výboru v Topolčanech. V roce 1990 se stal soukromým podnikatelem, s politickou kariéru začal o osm let později. Na Městský úřad v Uherském Hradišti nastoupil v roce 1998 nejprve jako vedoucí odboru správy majetku, místostarostou se stal o půl roku později. Libor karásek je ženatý a má dvacetiletého syna. Mezi jeho záliby patří četba, pěší turistika a motorismus.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když za škodu může sport...
O dědictví IV: Dědit, či darovat?
3 věci, na které není dobré zapomínat před odjezdem na služební cestu
Daňové přiznání za rok 2017: Změny u daňového zvýhodnění na děti a daňového bonusu
Bez potřebné doby pojištění vám důchod nedají
Auta
Kvíz: Víte, co se děje, když se na přístrojové desce…
Arrivo je systém, díky kterému pojede i Dacia Duster nebo Fabia 1.2 HTP 320 km/h
Škoda Superb 2.0 TSI 4×4 vs. BMW M760Li xDrive: Přesné porovnání neporovnatelného
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Pokuta za pád z kola? Absurdní, ale ne víc než jiné pokuty za nehodu [komentář]
Technologie
Mlácení dělníků, smrt v kantýně aneb Jak se dělá iPhone X
Nereferenční Radeony Vega konečně tady? PowerColor chystá vydání před koncem listopadu
Cnews FM: Platíme mobilem s Android Pay. Vydrží nám to? [podcast]
Desky platformy Intel Z390 už existují. V Sandře se objevil model od SuperMicro
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít