Symfonie přírody a luxusu

01. června 2012, 16:32 - Jan Svatoš
01. června 2012, 16:32

Prestižní ceny nemusejí nutně získávat jen herci či filmaři, mohou je výjimečně přijímat i zámky. Chateau Mcely jsou jediným „zeleným“ pětihvězdičkovým hotelem v Česku

Když současná majitelka Chateau Mcely Inéz Cusumanová koupila v roce 2001 polorozpadlý zámek i rozsáhlé přilehlé pozemky, netušila, jak velkou revolucí bude tento krok v jejím životě. Po roce 1989 pracovala v jedné developerské společnosti, kde revitalizovala staré domy. Spoluotvírala také první, tehdy netradiční nákupní galerii Vinohradský Pavilon. „Práce mne tehdy zcela pohltila, vydržela jsem v kanceláři denně i šestnáct hodin, ale měla jsem své limity a nedlouho nato následovalo absolutní vyhoření,“ líčí Cusumanová cestu, která ji dovedla do Mcel. „Nakonec jsem se rozhodla na dva roky ,vypnout‘ a přehodnotit svůj dosavadní život,“ dodává.
Pak se ovšem jedna známá z Los Angeles v Čechách sháněla po zámku. „Nabídla jsem jí pomoc a po desítkách dnů hledání na internetu i obchůzkách v terénu jsem jednoho dne zcela náhodou zavítala do Mcel ležících v okrese Nymburk. Zdejší zámek nebyl ani na pořadu dne, byly to hotové ruiny, jenže čím déle jsem si zámek procházela, získávala jsem stále neodbytnější pocit, že celé místo odněkud důvěrně znám,“ říká dnes Inéz Cusumanová. Kamarádka si záměr se zámkem v Čechách nakonec rozmyslela. „Jenže já jsem rozpadající se zbořeniště nedokázala vytěsnit ze své mysli a nakonec jsem se rozhodla je koupit. Chtěla jsem tomu umírajícímu místu nějak pomoci a nemyslet jen na sebe a své kabelky. Sebrala jsem veškeré svoje finance a za pomoci rodičů zámek nakonec koupila,“ vypravuje. Příběh měl navíc dohru – ještě téhož roku Inéz na pozvání kamarádky zavítala do Los Angeles, kde potkala svého současného muže Jima Cusumana. „Teprve spolu jsme se pustili do náročné pětileté rekonstrukce,“ dodává.

Znovuzrození zámku i mysli

„Do rekonstrukce budovy se zapojila spousta lidí, která tady tomu vtiskla svoji tvář – sama bych to do současné podoby nikdy nedotáhla,“ říká Cusumanová. Na přivádění objektu zpět „k životu“ se podílela řada odborníků od designerů až po architekty. Velký podíl na nové zámecké podobě měl i Jim Cusumano, který se delší dobu předtím zabýval vývojem obnovitelných zdrojů energie a v Silicon Valley vlastnil dvě firmy. „Nezačínali jsme bez finanční rozvahy – naopak vše jsem měla pečlivě rozpracované. Snažila jsem se srážet ceny dolů, smlouvat. Nikdy vám ale nedojde, kolik to doopravdy bude stát. Náš rozpočet byl nakonec pětkrát vyšší, než jsem původně očekávala,“ popisuje Cusumanová. Na rekonstrukci se podařilo získat dotaci z Evropské unie, vhod přišel také marketingový grant, který pomohl znatelně při rozjezdu zámku.
Manažer hotelu Vlastimil Plch o rekonstrukci říká: „Mohli jsme dělat vše dle svých představ, a to jistě velmi pomohlo. Se zásadními byrokratickými obstrukcemi jsme se naštěstí nesetkali vzhledem k tomu, že zámek byl vyjmut z památkové péče.“ V roce 2008 Chateau Mcely po dlouholetém úsilí získaly finance ze strukturálních fondů na vybudování luxusního wellness zázemí a rekonstrukci anglického parku, grant ale Cusumanovi už nevyužili a rekonstrukci nakonec hradili sami z vlastních prostředků. Součástí projektu bylo například vybudování biotopického jezírka, skleníku a tří masážních místností.
Současné poslání zámku má dokonce i svou literární podobu – klade si za cíl přivést své klienty do „stavu vyššího vědomí“. Co se tím myslí, prozradila sama majitelka zámku: „I díky svým předchozím zkušenostem jsem chtěla, aby se ze zámku vybudovalo inspirující místo, v němž by lidé mohli relaxovat, a dokázali se tak odpoutat od svých každodenních starostí. Naše motto vychází z citátu Alberta Einsteina, který řekl, že problémy se nedají vyřešit na samém stupni vědomí, na kterém vznikly.“ Krédu Chateau Mcely plně odpovídají i nabízené služby – kromě pětihvězdičkového hotelového servisu a luxusní restaurace figurující v Top 10 Maurerova výběru je k dispozici rozsáhlý komplex wellness & spa.

Hotelový Oscar

Kdyby byly Mcely filmovou hvězdou, bylo by jejich jméno známé po celé České republice, protože jsou nositeli několika významných mezinárodních cen, včetně pár „hotelových“ Oscarů. Ocenění Green Leading Hotel of the World získaly poprvé v roce 2008, úspěch zopakovaly i v roce 2011, kdy jim byla udělena cena za nejlepší zelený resort v Evropě. Zámek je také jediným „zeleným“ pětihvězdičkovým hotelem v České republice a teprve druhým v Evropské unii, který získal evropskou „zelenou květinu“.
Aby Chateau Mcely tuto nejvyšší možnou certifikaci uhájily, musely dodržet přísná kritéria. Mnoho z nich už splňovaly, ale další se musely zavést, třeba speciální třídění odpadu či omezení výrobků na jedno použití. „V zásadě ale nešlo o závratné částky. Největší vstupní investicí byl určitě kotel na štěpky, který je výrazně dražší než běžné například plynové kotle. Po přísném klasifikačním procesu nám Ministerstvo životního prostředí České republiky udělilo licenci, že splňujeme evropskou směrnici č. 43-2005, a máme tak právo používat ekoznačku EU se známým symbolem květiny,“ vysvětluje manažer hotelu Vlastimil Plch. Všichni hosté naleznou ve svých pokojích „vzkaz v láhvi“ s ekologickým poselstvím a návodem, jak se ideálně chovat „zeleně“. Zda to budou respektovat už je na nich samotných, většinou máme ale zkušenost, že tato doporučená pravidla ochotně respektují.

Ze všech koutů světa

Vzhledem k vyšším cenám a odpovídajícím luxusním službám jsou Mcely zaměřené na specifickou cílovou klientelu, která si chce především dopřát unikátní relaxaci v souladu s přírodou a v luxusním pohodlí a nebojí se za to zaplatit. Mezi hosty se objevuje jak domácí, tak zahraniční klientela, ale k příjemnému překvapení majitelů převládá ta tuzemská. „Naši hosté se dělí do tří hlavních kategorií a každá z nich má své specifické potřeby,“ říká paní Cusumanová. Individuální klientela jezdí do Mcel relaxovat, láká ji hlavně sofistikovaná gastronomie, aromaterapie či nabídka masáží a další doplňkové služby, jako jízda v kočáře, venkovní vířivka či projížďka na kole. Konferenční klientela hledá spojení technologie, přírody a zážitkové firemní konference.
„Snažíme se, aby i pracovní jednání byla velmi příjemná a hosté se u nás necítili svázaní. Oblíbené jsou proto například snídaně v trávě, konference v anglickém parku či ochutnávky vín. Jsme schopni ale vyhovět i sportovním požadavkům přes lukostřelbu, střílení na asfaltové holuby či jízdu na čtyřkolkách,“ představuje sortiment služeb Vlastimil Plch. Konečně svatební klientela tu může najít maximální soukromí pro svoji významnou životní událost a celý zámek dokonce pronajmout exkluzivně.
Dalším výjimečným specifikem Chateau Mcely je vlastní kosmetická produkce balzámů a esenciálních olejů, které se vyrábějí přímo na zámku v podzemní laboratoři. Jejich vývoj a míchání řídí sama Inéz Cusumanová, která rozjezd výroby připravovala více než čtyři roky. Ani tento krok není samoúčelný, ale byl pečlivě rozvážen. „Vlastní produkcí navazujeme na místní lidovou tradici devatera kvítí. Místní bylinkářky po celé generace sbíraly na úbočí okolních kopců devět druhů bylinek. Dělávaly se z nich léčivé čaje, uklidňující balzámy, některé babičky v tradici pokračují dodnes,“ říká Cusumanová a dodává: „Podobným způsobem je pojata i kolekce našich kosmetických elixírů Mcely Bouquet, které se staly součástí procedur v zámeckých lázních.“ Nejde přitom o běžnou kosmetiku, ale unikátní kolekci, která se nese v duchu celé zámecké filozofie. Cusumanová vysvětluje proč: „Mcely Bouquet neprošly žádným stupněm chemického zpracování, mezi přísadami nenajdete žádné konzervanty a samy ingredience mají dlouhou životnost, protože je vždy ručně mícháme čerstvé a v malých dávkách.“ Tonika jsou navíc balena do speciálního skla, které je udržuje dlouho čerstvé, a klienti si tak vlastní lázně mohou udělat i sami doma. Nabídka se v poslední době navíc stále rozrůstá například o pleťová mléka, chystají se parfémy. Dokonce přišla nabídka z USA přejít s kosmetickou kolekcí na zahraniční trh, nakonec ale zvítězilo komornější pojetí.

**Nikdy nepřestat**

„S prací na zámku nikdy nemůžete přestat už jen kvůli klientům. Každý rok se snažíme připravit něco nového, na co se mohou těšit – například nový kosmetický výrobek, ale spousta inovací nás čeká i v anglickém parku,“ uvádí Inéz Cusumanová. Návštěvníci v zámku Mcely naleznou nejen potřebnou rovnováhu, oázu klidu pro rodinu a příjemné lázeňské procedury pro očistu těla, ale i atmosféru, která sálá ze všech koutů zámku. Unikátní jsou takzvané párové terapie – ve většině lázní manželské páry či přátelé totiž podstupují procedury odděleně, v Mcelách je mohou absolvovat společně v naprostém soukromí. „Myslím, že celá naše filozofie vůči klientovi, ale i vůči životnímu prostředí nemá konkurenci a je svým způsobem jedinečná, ovšem potvrdit to může jen ten, kdo vše vyzkouší na vlastní kůži,“ říká hrdě zámecká paní Inéz Cusumanová.

Historie Chateau Mcely Od Keltů po šlechtice

V blízké i vzdálené minulosti nejsou současní majitelé sami, komu Mcely učarovaly. Na místě dnešního zámku je dokonce doložena existence keltského hradiště. V sedmnáctém století vyrostl na vyvýšeném návrší barokní zámek, který nejprve sloužil jako lovecký zámeček, později jako sídlo několika významných evropských aristokratických rodů. V letech 1869 až 1948 Mcely obývala rodina knížecího rodu Thurn-Taxisů. „Jejich pobyt v Mcelách je obestřen mnoha legendami a historkami o nevázaných radovánkách, jejich honech, večírcích s baletkami a herečkami, psincích a dostihových stájích,“ prozrazuje příběh památky majitelka Inéz Cusumanová. Zámecké prostory se staly svědky vzácných návštěv i přátelských setkání významných osobností – zavítal jsem například americký spisovatel Mark Twain či německý básník Rainer Maria Rilke.
Od roku 1939 se Mcely staly rodovým sídlem prince Luigiho della Torre e Tasso a jeho manželky Fanny Goodyearové, dcery zakladatele slavné pneumatikářské společnosti. Připomeňme jen, že Fanny vyměnila život v New Yorku za život ve Mcelách. Zámek pak (podobně jako mnoho dalších památek v Česku) podlehl po vyvlastnění svému osudu a dále jen chátral. Teprve nové tisíciletí přivedlo do Mcel nové zámecké pány a víceméně i spasitele památky, která byla na seznamu objektů určených k demolici.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdo vlastní naše pojišťovny?
5 věcí, které si pamatujte o dokumentárním akreditivu
Zdraží plyn v topné sezóně? Jaké faktory ovlivní jeho cenu?
Všude stejně: jak moc riskujete, když používáte univerzální hesla a pořád stejný PIN?
Kdy je vhodná doba pro přezutí a výměnu pneumatik
Auta
VW Arteon je sice moderní, ale výkonem na starší Passat CC…
Kvíz: Znáte tyto přezdívky modelů aut nebo jiných dopravních prostředků?
Galerie: Kdo je konkurencí pro šestiválcový Stinger GT? Nová Kia mnoho soupeřů nemá
Nové Audi A7 Sportback už je jen hybrid. A zatím bez dieselu
Kia Stinger oficiálně přijela na český trh. Je to auto, které má velký potenciál
Technologie
GeForce GTX 1070 Ti už se objevují na fotografiích, prosáklo skóre v 3DMarku
Cnews FM: Microsoft vydal Windows 10 Fall Creators Update [podcast]
Vyšel Total Commander 9.10. Co je nového?
Philips začíná upgradovat své televizory na Android 7.0, na rozdíl od Sony ale ne všechny
Bitcoin na novém rekordu. Právě pokořil cenu 6000 dolarů
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít