Svěží zámek s věží

25. února 2008, 00:00 - Robert Šimek
25. února 2008, 00:00

BŘEZOVICE U CHROUSTOVIC - Východočeská obec Březovice leží při silnici z Chrudimi na Vysoké Mýto. Kdysi v ní stávaly dvě tvrze, z nichž mladší se později změnila v zámek. V současnosti je na prodej.

V Čechách existují tři obce s názvem Březovice. První leží u Mladé Boleslavi, druhá je součástí východočeských Hořic a třetí spadá pod městys Chroustovice nedaleko Chrudimi.

Na jižním okraji poslední zmíněné obce stojí malý pseudogotický zámek obklopený hospodářským dvorem. Jedná se o patrovou obdélnou budovu, která vznikla pravděpodobně na základech původní gotické tvrze. Dnešní podoba zámku pochází z roku 1869, válcová věž v jihovýchodním průčelí je ale zřejmě starší.

Po částečné rekonstrukci v 90. letech 20. století má objekt 16 místností a obytnou plochu přes 800 m2. Roku 1994 byl zapsán do seznamu nemovitých kulturních památek, zatím je ale prázdný a nevyužitý. Současní majitelé (dvě fyzické osoby) oživení zámku neplánují a rozhodli se budovu raději prodat. Cena je vzhledem k dobrému stavu objektu 20,6 milionu korun.

Zámek na tvrzi

Historie tvrzí v Březovicích není zcela objasněna. Z literárních pramenů vyplývá, že místní vladykové se v 15. století jmenovali Kroměšínové z Březovic a byli husitskými hejtmany. Dále jsou zmiňováni Příbkové z Otoslavic, kteří zde sídlili v 16. století, kdy je poprvé připomínána místní tvrz.

Roku 1543 už se objevují tvrze dvě – „hořejší“ a „dolejší“. Dolní, pravděpodobně starší tvrz drželi Příbkové do roku 1608 a horní mladší tvrz do roku 1653. V polovině 18. století zřejmě obě tvrze zanikly a na místě mladšího objektu vznikl jednoduchý zámek s dvorem.

Na koně i na golf

POPIS OBJEKTU

  • *název - zámek Březovice místo - Chroustovice kraj - Pardubický adresa - č. p. 1 typ - zámek stav - dobrý využití - žádné kult. památka - od roku 1994 nabízí - Faraon reality cena - 20,6 milionu Kč kontakt **- www.faraon.cz

Poslední úpravy proběhly ve druhé polovině 19. století za Ferdinanda Kinského, který dal budově pseudogotický ráz. Došlo k romantické úpravě fasád a změnilo se i okolí zámku.

Po druhé světové válce byl zámek účelově využíván a jeho stav se rychle zhoršoval. V 90. letech 20. století tedy musela přijít alespoň nejnutnější rekonstrukce, která budovu zachránila před zkázou.

V současnosti je objekt již opět obyvatelný a je připravený k okamžitému využití. Podle realitní kanceláře Faraon reality by v budoucnu mohl sloužit například jako pension s chovem koní (dvůr je možné upravit na stáje) nebo s golfovým hřištěm.

Případný zájemce si navíc může přikoupit dalších zhruba 70 hektarů polností, jejichž součástí je i rybník, a několik hospodářských budov. Březovice by se tedy v brzké době mohly stát vyhlášeným rekreačním střediskem celého kraje.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
5 tipů, proč se vyplatí operativní leasing
Prodám auto. Zn.: rychle a výhodně
Může vás šéf nutit, abyste zůstali v práci přesčas?
Kde o Vánocích čekají na váš dobrý skutek?
Pozor na změnu záloh na zdravotním a sociálním u OSVČ v roce 2018
Auta
I nástupce Subaru WRX STI dostane hybridní pohon. Ale…
Nový Volkswagen Touareg se představí v dubnu v Číně. Bude to hybrid
Test Range Rover Velar D300: Takhle má vypadat SUV
Retro: Ostré hatchbacky jsou s námi skoro 50 let. VW Golf GTI nebyl první
BMW postaví u Sokolova nový polygon. Testovat na něm bude hlavně autonomní vozy
Technologie
Nový život pro starý router. Český Turris za korunu můžete vybavit Wi-Fi 802.11ac
Vědci vytvořili nejmenší vánoční přání. Na poštovní známku by se jich vešlo 200 milionů
Hodnota všech kryptoměn je 30krát vyšší než na začátku roku
Intel chce hardwarově uzamknout systém ME, nebude možné se vrátit na starší firmware
Epson Moverio BT-300: vyzkoušeli jsme létání s dronem v brýlích pro rozšířenou realitu
Hry pro příležitostné hráče