Světový průměr

14. listopadu 2007, 16:27 - Kateřina Menzelová
14. listopadu 2007, 16:27

Čerpání z fondů Evropské unie se v tuzemsku výrazně zpožďuje

Autenticitou se někdy můžete nejlépe prodat – Jack Welch Inovace jsou dnes moderním pojmem. Není divu. Dnešní svět je velmi dynamický, životní rytmus hektický. Evropské společenství deklaruje záměr pro udržitelný a dynamický rozvoj svými závaznými strategickými dokumenty, které jsou následně rozpracovávány do národních a regionálních podob. Jak hospodářský růst a konkurenceschopnost v makroměřítku, tak prosperita firem v mikroměřítku jsou významně závislé na schopnostech firem inovovat své produkty a oslovovat trh produkty novými. Česká republika naštěstí není už jen montážní dílnou, ale stále více firem zde buduje svá konstrukční a vývojová centra. Řada nadnárodních koncernů působících v ČR i ryze českých podniků je velmi vývojově progresivních a zachovává si takto významné postavení ve svém oboru a zasloužený kus koláče na trhu. Vzniká mnoho malých hi-tech podniků, jejichž existence je založena na unikátní inovativní technologii. České inovace pro globální trhy (CI4GM) je ryze soukromá česko-americká společnost působící v ČR od roku 2004 v oblasti podpory inovací. Zaměřuje se na pomoc začínajícím a malým podnikatelům se silnou inovativní myšlenkou a nedostatkem obchodních vazeb a zkušeností, kterým následně pomáhá svou manažerskou kvalifikací a sítí obchodních kontaktů prorazit na mezinárodní trhy. CI4GM také ve prospěch svých klientů efektivně využívá rozsáhlou základnu státní a institucionální podpory podnikání financované z veřejných fondů. Spolupracuje s univerzitami, vědeckotechnologickými parky, podnikatelskými inkubátory, klastry a jinými organizacemi s úzkým vztahem k aplikovanému výzkumu, vývoji a inovací.

Stav turbulence.

Zkušenosti CI4GM s inovačním prostředím v Česku vypovídají o turbulentním stavu, mnohdy překotných aktivitách s nepříliš vysokou efektivitou. Tento stav je typický pro vysoce rizikové prostředí inovačního podnikání, odvážné vize a nedostatek relevantních zkušeností. Entuziasmus je podporován vysokým objemem finančních prostředků plynoucích v dané oblasti z EU. Ve světovém měřítku vyspělých ekonomik je ČR v oblasti inovační činnosti, aplikovaného výzkumu a vývoje a transferu technologií včetně jejich efektivní institucionální podpory průměrná.
Inovační činnost je v současné době nejmarkantnější v oblastech s vysokou dynamikou technologického rozvoje. Jde zejména o nové technické materiály, pokročilé stavební technologie, nanotechnologie, environmentální technologie, mechatroniku, moderní energetické technologie, informační a komunikační technologie, dále biotechnologie, genetika, moderní chemické a analytické metody a podobně. Inovační činnost je opodstatněná také v oblastech organizačně správních, managementu, marketingu a služeb.
V návaznosti na strategie unie poskytuje EU řadu programů zaměřených na podporu podnikání, inovace, růst konkurenceschopnosti. Některé jsou zaměřeny na malé a střední podnikání, uvedení inovačních technologií do praxe, jiné na univerzity a instituce vědy a výzkumu a podporují zejména aplikovaný výzkum a vývoj. V programovém období 2007 až 2013 jde především o operační programy Podnikání a inovace, Výzkum a vývoj pro inovace a Vzdělávání pro konkurenceschopnost, dále pak sedmý rámcový program EU.

Za vlastní.

Řada moderních firem realizuje svou vývojovou a inovační činnost ve vlastní režii. K tomuto rozhodnutí je vede relativní dostatek vlastních financí, komplikace při získávání a řízení projektů financovaných ze zdrojů EU, nedůvěra ve spolupráci z důvodů ochrany vlastního know-how, nedůvěra v patentovou ochranu a podobně.
Jednou z problematických kapitol je spolupráce vysokých škol a veřejných výzkumných organizací s průmyslem. Ve světě je propojení sfér univerzit a průmyslu významným zdrojem progresivních, komerčně životaschopných myšlenek. V českém prostředí je však takováto spolupráce teprve v začátcích. Kromě vzdělávací a vědecké úlohy vysokých škol se začíná klást důraz na takzvanou třetí roli, tedy aplikovaný výzkum a vývoj pro přímé využití v praxi. V této souvislosti postupně vznikají na univerzitách centra transferu technologií, zabezpečující komunikaci s průmyslovými podniky v oblasti společného vývoje a inovací, obstarávající ochranu a využití portfolia duševního vlastnictví vzniklého výzkumnými týmy univerzitních center. CI4GM navrhuje model spolupráce s univerzitami v oblasti transferu technologií (viz xxx); přičemž na základě tohoto modelu již rozvíjí spolupráci s některými českými vysokými školami.

V inkubátoru.

Kvůli podpoře začínajících inovačních technologických firem vznikají podnikatelské inkubátory, ať už zakládané univerzitami, sdružením právnických osob (měst či krajů) nebo na soukromé bázi. Doba pobytu v inkubátoru je zpravidla dva až tři roky a za tu dobu se dostane firmě dotovaných podnikatelských ploch včetně zázemí, konzultačních a jiných podpůrných služeb. Podobně vznikají v blízkosti univerzitních campusů také vědeckotechnologické parky, které pronajímají plochy již etablovaným firmám usilujícím o praktickou spolupráci s univerzitami, ať už v oblasti výzkumu a vývoje, řešení technických úkolů nebo vzdělávání a zabezpečení svých personálních potřeb a uplatnění vlastních absolventů.
Významnou roli by v oblasti inovační činnosti v budoucnu měly sehrávat klastrové aktivity, a zejména pak technologické platformy, které jsou klastrovým aktivitám analogické, ale odehrávají se v mezinárodním měřítku sdružujíce strategicky důležité hráče v oboru. Inovovat neznamená pouze nahradit staré novým, nýbrž přinést do systému novou přidanou hodnotu spočívající v nekonvenčním řešení založeném na bezprecedentním pohledu na problém. K tomu se vztahuje i úvodní citát J. Welche, který naznačuje, že úspěšný bude originální autentický konstruktivní přístup čerpající nepředpojatě inspiraci z bezedných potenciálů kolektivního nevědomí.

Adam Pawliczek,
Czech Innovation for Global Markets

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Práce pro více zaměstnavatelů během roku 2017 a daně
Povinné ručení? Nejlevnější není vždy nejlepší
Chcete si přivydělat? Staňte se členem volební komise
Byty za méně než 4násobek ročních příjmů? Ve 3 z 14 krajů ano
Vyplatí se fixovat si letos cenu elektřiny?
Auta
Subaru Impreza páté generace dorazila do ČR. Je to vážně…
Aston Martin V8 Vantage změnil tvář i motor. Je přeplňovaný a dodává ho Mercedes
Nejvlasatější auto světa na sobě vozí 100 kg lidských vlasů za dva miliony korun
Ekologův koutek: Volvo PV544 dostalo motor z tanku. A vypadá brutálně
BMW dá dvě turba na základní dieselový čtyřválec 18d a 20d. Pomůže to spotřebě
Technologie
Další devadesátková hra zdarma. Stáhněte si akci MDK
AMD brzo vydá nové procesory, podpora už je v BIOSech. APU Raven Ridge možná v lednu?
10 tipů na nejlepší tablety pro práci i zábavu [Vánoce 2017]
ASLR je vinou chyby ve Windows 8/10 méně funkční než ve starším Windows 7
Intel chce z počítačů odstranit podporu legacy BIOSu, znefunkční to staré OS a hardware
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít