Světová ekonomika: letos (snad) vyšší růst

20. ledna 2003, 00:00 - (pb)
20. ledna 2003, 00:00

Válka na Středním východě by očekávaný růst výrazně ohrozila Světová ekonomika nabere dech v druhém pololetí tohoto roku a díky tomu se její růst zvýší z loňských 1,7 na 2,75 %. Experti OSN ale v těchto souvislostech upozorňují na četná rizika, která hospodářské oživení ohrožují.

Válka na Středním východě by očekávaný růst výrazně ohrozila

Světová ekonomika nabere dech v druhém pololetí tohoto roku a díky tomu se její růst zvýší z loňských 1,7 na 2,75 %. Experti OSN ale v těchto souvislostech upozorňují na četná rizika, která hospodářské oživení ohrožují.

Prognóza zmiňuje na prvním místě ekonomické faktory, které budou ovlivňovat vývoj ve vyspělých zemích. Špatná situace na trzích cenných papírů (jejichž kurzy jsou podle citované prognózy stále nadhodnocené) a s tím spojená ochablá investiční aktivita může zrychlení růstu do značné míry podlomit. Totéž platí pro narůstající obchodní a rozpočtový deficit USA, které nadále zůstávají motorem světové ekonomiky. Významnou neznámou přitom zůstává vývoj kurzu americké měny - značná část světového obchodu se realizuje v dolarech, pohyby jeho směnné hodnoty proto vždy mají zásadní význam. V politické sféře prognóza OSN považuje za nejzávažnější nebezpečí válečného konfliktu na Středním východě - válka s Irákem by totiž, kromě jiného, s největší pravděpodobností vyhnala směrem vzhůru ceny ropy a negativně ovlivnila celosvětové hospodářské klima. Střední východ tak i nadále zůstává nejproblematičtějším regionem současného světa, jehož vývoj má globální ekonomické důsledky. Rozvojové a transformující se ekonomiky budou podle prognózy kromě jiného zápolit s potížemi fiskálního rázu, tedy zejména rozpočtovými schodky. Jejich hospodářství v mnoha případech budou ohrožovat také deficity platebních bilancí, hlavně jako důsledek nižšího přílivu zahraničních investic a pravděpodobného poklesu světových cen neropných komodit. Těmito potížemi trpí také rovněž ekonomiky Číny a Ruské federace, nicméně právě pro ně by tento rok měl být obdobím pokračujícího oživení, jehož závislost na vnějších faktorech je navíc relativně slabá. Čína má být i letos největším příjemcem přímých zahraničních investic - dlouholetý primát USA v této oblasti prolomila už v loňském roce. Přes všechny zmíněné rizikové okolnosti ale prognóza OSN počítá s nárůstem světového obchodu o 6 %, což po loňském 2% přírůstku a celkovém poklesu v roce 2001 představuje razantní zlepšení. Dopady zvýšené světové obchodní výměny ovšem nebudou jednoznačné, a to vzhledem k tomu, že by měly být výsledkem kombinace několika faktorů: vyšší ceny ropy, tlaku na snížení cen ostatního zboží a nejspíše nižšího kurzu dolaru.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Po svatbě vás vyřizování na úřadech nemine!
Máté nízké příjmy? Do penze odejděte už v prosinci
Jak prověřit (nejen investiční) firmu, která se vám nezdá
Dlužíte na zdravotním pojištění? Co dělat? Ošetří vás lékař?
Jak se nenechat nachytat na internetu
Auta
Příval malých crossoverů na český trh nebere konce. Dnes…
Plug-in hybridní kupé Polestar 1 není Volvo a vyrábět se bude v Číně
Končí norská elektrická pohádka? Na těžké Tesly se má vztahovat daň téměř 200 tisíc
Sportovní Mazda s motorem Wankel? Problémem není technologie, ale byznys
Polestar dnes představí své první auto. Bude to čtyřválcové plug-in hybridní kupé
Technologie
Windows 10 Fall Creators Update: jen malé a někdy nedotažené novinky [recenze]
Bez LTE, zato s Wi-Fi. Praha nabídne v metru bezplatný internet
Intel dává k procesorům Core i7-7700K a i7-6700K zadarmo dvě hry. Slevy zatím ne
Levnější smartphony budou zase o kus lepší. Díky Snapdragonu 636
Špičková výbava za hubičku. Archos Diamond Omega je nejlevnější mobil se Snapdragonem 835
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít