Světlík naředil sporný podíl

25. června 2010, 16:59 - Vadim Fojtík
25. června 2010, 16:59

Vítkovice Holding

Podnikatel Jan Světlík vyhrál další kolo souboje o nadvládu ve firmě Vítkovice Holding. Průmyslník, který aktuálně kontroluje přímo nebo prostřednictvím dalších firem 50 procent akcií holdingu, prosadil navýšení kapitálu společnosti z 63 milionů na 252 milionů korun. Zvýšení základního kapitálu pravomocně povolil Krajský soud v Ostravě, který současně zamítl žalobu na vyslovení neplatnosti valné hromady, jež o navýšení rozhodla. Navýšení kapitálu se kromě Světlíka a s ním spřízněných firem zúčastnila i společnost Reyford Limited. Tu údajně ovládá podnikatel David Beran. Světlík tím elegantně vyřešil spor o 45 procent akcií, které si kromě jeho osoby nárokuje i společnost KKCG. Posledně zmíněná firma patří byznysmenovi Karlu Komárkovi mladšímu. Po navýšení kapitálu se totiž sporný, původně 45procentní podíl, smrskl na 11,25 procenta ve firmě Vítkovice Holding. Spor o 45 procent akcií se táhne již několik let. V roce 2008 je arbitrážní soud přiřkl Světlíkovi, od té doby leží v soudní úschově, kam je uložil jejich původní vlastník, podnikatel David Beran. Loni ale mezinárodní rozhodčí soud v Paříži rozhodl, že Beran musí 45 procent akcií společnosti Vítkovice Holding vrátit Komárkově firmě KKCG.
Akcie si nárokují obě strany. Důležité ale je, že stále leží v soudní úschově, takže je žádná ze stran nemohla použít k navyšování kapitálu. Toho využil Světlík a pomocí hlasovacích práv k 50 procentům akcií holdingu, které prokazatelně drží, prosadil navýšení kapitálu a touto operací naředil vliv sporných akcií na dění ve firmě.
Rozhodnutí soudu vyvolalo slovní přestřelku mediálních zástupců znesvářených stran. Mluvčí KKCG Dan Plovajko označil navýšení kapitálu za protiprávní a v rozporu s dobrými mravy. Světlík dle něj pouze účelově zneužil situace, kdy je zabráněn výkon akcionářských práv k 45 procentům akcií společnosti Vítkovice Holding, které jsou stále v soudní úschově. Plovajko upozornil, že pětiprocentní podíl ve Vítkovicích Holdingu, který vlastní skupina KKCG, tímto krokem není ohrožen. KKCG je rozhodnuta navýšení základního kapitálu zvrátit u českých i mezinárodních soudů. „Skupina KKCG záměrně uvádí v omyl obchodní partnery společnosti Vítkovice Holding a veřejnost, když tvrdí, že došlo k protiprávnímu navýšení kapitálu. Vítkovice Holding zvýšily základní kapitál se svolením soudu,“ zareagovala na prohlášení KKCG mluvčí firmy Vítkovice Holding Eva Kijonková.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jak se bude v roce 2018 počítat čistá mzda v ČR a jak na Slovensku?
Kdy budou jarní prázdniny ve vašem okrese?
Až 50 % můžete ušetřit při odesílání balíků do zahraničí. Kde a u koho?
Jak dlouho ještě cena bitcoinu poroste?
Jak se bude v roce 2018 počítat čistá mzda?
Auta
Retro: Lamborghini LM002 měl být původně stíhací off-road…
Renault-Alpine A110 bude zábavné a rychlé auto. I s automatem
Renault představil novou třináctistovku s turbem. Budou ji mít i Mercedesy
Že je BMW X6 M v terénu neschopné? Manhart MHX6 Dirt² to chce změnit
Kvíz: Víte, jak se jmenují známé modely aut v jiných zemích?
Technologie
Sony prodalo již 70 milionů PS4. Podívejte se na 4K remake Shadow of Colossus
Bezdrátová myš, která se nikdy nevybije: recenze Logitech Powerplay a G903
Odporný život offline. Zjevně se nám ho každý druhý snaží znepříjemnit [komentář]
Roadmapa AMD: Pinnacle Ridge v březnu, mobilní dvoujádra v lednu, v Q2 Ryzen Gaming
16 nejlepších dárků pro řidiče, které nemusí stát jmění. Ale mohou
Hry pro příležitostné hráče