Svět těší příslib demokratického předání moci v Gruzii

04. října 2012, 12:34 - Martin Čaban, Petr Třešňák
04. října 2012, 12:34

Volební vězství opoziční strany Gruzínský sen miliardáře Bidziny Ivanišviliho a uznání porážky prezidentem Saakašvilim přináší do výbušného kavkazského regionu naději stability. Oba vybrané komentáře hýří optimismem, byť neskrývají mírné obavy z výměny prozápadního lídra Saakašviliho za byznysmena, který ke svému majetku přišel v Rusku.

The Washington Post: Průlom na Kavkaze

Prezident Saakašvili, charizmatická i kontroverzní postava, svým úterním televizním vystoupením dokázal, že to s demokracií myslí vážně. Ještě před zveřejněním oficiálních výsledků uznal porážku své strany a přislíbil, že umožní sestavení koalice pod vedením vítěze voleb Ivanišviliho.

Oba přitom byli během kampaně osočováni z extrémní rétoriky, ale jejich střídmé chování po uzavření volebních místností (Ivanišvili nabádal své voliče, aby krotili vášně, pokud strana skončí v opozici) dává naději, že se Gruzie stane první funkční demokratickou zemí na Kavkaze. Zda se naplní, bude záležet na Ivanišvilim, byznysmenovi, který svůj majetek v objemu šest miliard dolarů nabyl v Rusku a do gruzínské politiky vstoupil jen před rokem.

Jeho koalice zahrnuje liberály, prozápadní reformisty, ale též konzervativní nacionalisty. Ačkoli Ivanišvili odmítl zkritizovat Vladimira Putina za ruskou invazi, nezdá se, že by byl Kremlem nastrčen. Zároveň se však zdá, že si neosvojil standardy západní demokracie, jako jsou svobodná média či hledání kompromisů. Rostou tak obavy, zda Gruzii nečeká osud Ukrajiny, kde byli vůdci prozápadních změn nahrazeni garniturou bližší Kremlu.

The Independent: Gruzínský demokratický milník

Uznání volební porážky vládní strany prezidentem Gruzie Saakašvilim je pro kavkazskou zemi milník. Jde o první demokratickou změnu moci od pádu sovětského impéria. Tím optimismus nekončí. Nezávislí pozorovatelé volby prohlásili za svobodné a férové a hrozby pouličních nepokojů se nenaplnily. Ovšem před vítězem voleb, miliardářem Bidzinou Ivanišvilim, stojí tři důležité úkoly.

První se týká vztahů s Ruskem. Budoucí premiér chce navázat na vztahy s Moskvou, přerušené válkou v roce 2008. Gruzie tím může jen získat, alespoň pokud jde o obchod. Nejprve ale musí nový lídr vyvrátit spekulace, že je jen loutkou Kremlu. Rovněž musí odolat přáním některých spolustraníků, kteří požadují změnu proevropského kurzu. Druhou výzvou jsou reformy. Saakašvili přiškrtil korupci, zvýšil státní příjmy, zlepšil veřejnou bezpečnost a infrastrukturu. Na Ivanišvilim je odpolitizování policie, armády a justice.


Čtěte také:

Bidzina Ivanišvili sní svůj proruský sen. A teď už i celá Gruzie

Volby v Gruzii vyhrála podle prvních odhadů opozice

Saakašvili neodstoupí, při sestavování vlády chce být vstřícný


Největším úkolem však bude ekonomika. Za Saakašviliho se gruzínský HDP zvýšil více než třikrát, ale nejchudší skupiny obyvatel to prakticky nepoznaly a zaměstnanost zůstává neudržitelná. Ivanišviliho velká popularita bude dočasná, nezačne-li jeho vláda vytvářet pracovní místa. Mírové předání moci je nepochybné vítězství, ale též jen první krok.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdo vlastní naše pojišťovny?
5 věcí, které si pamatujte o dokumentárním akreditivu
Zdraží plyn v topné sezóně? Jaké faktory ovlivní jeho cenu?
Všude stejně: jak moc riskujete, když používáte univerzální hesla a pořád stejný PIN?
Kdy je vhodná doba pro přezutí a výměnu pneumatik
Auta
VW Arteon je sice moderní, ale výkonem na starší Passat CC…
Kvíz: Znáte tyto přezdívky modelů aut nebo jiných dopravních prostředků?
Galerie: Kdo je konkurencí pro šestiválcový Stinger GT? Nová Kia mnoho soupeřů nemá
Nové Audi A7 Sportback už je jen hybrid. A zatím bez dieselu
Kia Stinger oficiálně přijela na český trh. Je to auto, které má velký potenciál
Technologie
Velký přehled: Kdo vlastní naše pojišťovny?
GeForce GTX 1070 Ti už se objevují na fotografiích, prosáklo skóre v 3DMarku
Cnews FM: Microsoft vydal Windows 10 Fall Creators Update [podcast]
Vyšel Total Commander 9.10. Co je nového?
Philips začíná upgradovat své televizory na Android 7.0, na rozdíl od Sony ale ne všechny
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít