Výběr zpráv Protextu ČTK

Protext ČTK

Jaké jsou výhody online půjčky?

Potřebujete doplnit svůj finanční rozpočet, ale do výplaty je daleko? Nebo se objevily…

Objevte e-shop specializovaný na obalové materiály

Dnes už není nic výjimečného vlastnit e-shop či jinak prodávat věci přes internet. Má to…

Let It Roll Open Air 2019 – Rozhovor Zdeněk Souček

Suki, vlastním jménem Zdeněk Souček, je jednou z nejdůležitějších postav české drum…

ilustrační foto
ilustrační foto
Autor: Profimedia.cz

Svět straší realitní bubliny

 Gallistl 10. června 2017, 15:00  -  Vladan Gallistl
ilustrační foto
ilustrační foto
Autor: Profimedia.cz
10. června 2017, 15:00

„Dokud hraje hudba, tak se tančí. A my stále tančíme,“ popisoval náladu na trzích v červenci před deseti lety tehdejší šéf Citigroup Charles Prince. O rok později ale zavládlo na trhu mrtvolné ticho, které jen občas přehlušil umíráček za další padlou banku. Jak se totiž ukazuje, největším rizikem jsou pro řadu ekonomik předražené reality. Nejohroženější jsou Nový Zéland, Kanada a Švédsko.

Princův proslulý citát se devět let po finanční krizi dá opět použít v řadě zemí po celém světě. A důvod je stejný: přehřáté realitní trhy. Mocný bankovní dům Goldman Sachs ve zprávě o realitním trhu v deseti vyspělých otevřených ekonomikách světa upozornil, že nemovitosti jsou nejvíce předražené na Novém Zélandu. Následuje Kanada, Švédsko, Austrálie a Norsko.

Seveřané na tenkém ledě

Riziko splasknutí cen realit v příštích pěti až osmi kvartálech je pak podle analytiků Goldman Sachs nejvyšší ve Švédsku a na Novém Zélandu. Pravděpodobnost propadu cen novozélandských realit je okolo 40 procent a švédských nad 35 procenty. V Kanadě odhadují analytici pravděpo -dobnost krachu cen na zhruba 30 procent.

Banka však není ve svém varování sama. Podle Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) by předražené reality mohly představovat problém zejména pro Kanadu, kde se průměrná cena nemovitosti od začátku 21. století více než zdvojnásobila. Následuje Švédsko, o jehož realitním trhu banka HSBC v uplynulém roce uvedla, že se „pohybuje na tenkém ledě“.


Čtěte více o neutěšené situaci na trhu realit:

Nesnesitelná tíha bydlení


Stejně jako v polovině minulé dekády stojí za růstem cen realit politika centrálních bank, které udržují úrokové sazby dlouhodobě velice nízko. Zároveň řada z nich pumpovala či stále ještě pumpuje desítky miliard dolarů měsíčně do ekonomiky, což opět sráží výnosy nejen u dluhopisů. Investoři v honbě za ziskem proto opět sázejí na reality. Zvlášť aktivní jsou po celém světě Číňané.

Americký scénář v Kanadě?

Kromě nízkých sazeb se však začínají objevovat i další podobnosti s hypoteční krizí, která před deseti lety zasáhla zejména USA. V roce 2007 totiž začaly krachovat firmy poskytující hypoteční úvěry. Nejprve padla New Century Financial, po níž následovaly IndyMac nebo například největší americká hypoteční banka Countrywide Financial, kterou musela převzít Bank of America.

V současnosti už má vážné problémy kanadský poskytovatel hypoték Home Capital Group. Kvůli obvinění kanadského dohledu nad cennými papíry z toho, že klamal investory, zažil obrovský odliv vkladů. Potíže Home Capital Group společně s vládními zásahy proto nyní přispívají k ochlazení trhu.

Konkrétně v Torontu zájem kupujících o nemovitosti poklesl a prodejci se snaží prodávat za vysoké ceny. Za první dva květnové týdny se tak podle dat Toronto Real Estate Board zvýšila meziročně nabídka realit na trhu o 47 procent. Naopak prodeje meziročně klesly o šestnáct procent. V současnosti už proto není zájem kupců takový, jako byl nedávno. „Mnoho lidí, kteří v minulých měsících byli ochotni platit šílené ceny, nyní ztrácí zájem,“ uvedla pro agenturu Bloomberg Carissa Turnbullová z realitní kanceláře Royal LePage.


Přečtěte si také o realitních bublinách:

Svět straší realitní bubliny


Ostatně situace na trhu v kanadských velkoměstech – zejména v Torontu a Vancouveru – skutečně vykazovala známky přehřátí. Řada zájemců totiž koupila dům nebo byt, aniž ho viděla, což je ostatně stejná situace, která panuje i v Praze. Výjimkou pak nebyla ani taktika, kdy prodejci stanovili jen spodní cenu nabídky a v inzerátu uvedli, že prodají nemovitost nejvyšší nabídce. Tento styl prodeje lze rovněž zaznamenat i na tuzemském trhu.

Trh se však začíná ochlazovat, což je pro dlouhodobý vývoj kanadské ekonomiky jen dobře. „Šílenství je zcela jistě pryč. Na trh se vrací rozvážnost,“ komentovala současný stav v Torontu realitní makléřka Joanne Evansová.

Nicméně obavy z realitní bubliny se již stihly přeměnit na strach z toho, že by Kanada mohla sklouznout do finanční krize. Kvůli růstu zadlužení domácností a prudkému vzestupu cen realit už agentura Moody’s Investors Service snížila ohodnocení bonity šesti největším kanadským bankám. Na neudržitelný růst cen torontských domů a bytů nedávno upozornil i guvernér kanadské centrální banky Stephen Poloz.

Řada zemí včetně Kanady tak může opět zažít dlouho nepoznaný jev, kdy ceny realit budou klesat. Podobný trend již po dle OECD zaznamenává Velká Británie a zvláště Londýn, kde se hodnota realit dlouhé roky jen zvyšovala. Optimističtější ale nejsou ani další experti. Podle šéfa analýz rezidenčního bydlení společnosti Savills Luciana Cooka budou ceny v Londýně letos poprvé od roku 2009 stag novat. Reality tak po dekádě opět mohou dostat řadu ekonomik do potíží.

O bydlení dále čtěte:

http://www.euro.cz/politika/sirsi-realita-prahy-1352260

Poučení z Mnichova

Odbržděné hypotéky: poslanci se staví na odpor rozšíření pravomocí ČNBČtěte také

 Andrej Babiš

Přežil by Agrofert bez státu? Výrobci biopaliv a lesnické firmy jsou na veřejných zakázkách závislé

Údery ze všech stran schytává v posledních měsících holding Agrofert. Část z nich souvisí…

před 3 hodinami

 Český premiér Andrej Babiš během návštěvy USA

Svěřenská opona: Babiš má stále plnou kontrolu nad majetkem Agrofertu

Nejen právníci Evropské komise, ale i například černošický městský úřad či Krajský úřad…

před 3 hodinami

 Sochu sovětského maršála Ivana Koněva, která stojí v Praze 6, někdo 22. srpna 2019 polil rudou barvou a na obložení nastříkal nápis "Ne krvavému maršálovi, nezapomeneme" a letopočty včetně roku 1968.

Moskva protestuje proti poškození pomníku Koněva. Žádá potrestání viníků

Ruské ministerstvo zahraničí si dnes předvolalo chargé d'affaires českého velvyslanectví…

23. srpna 2019

 Předseda ČSSD Jan Hamáček

Poslanci ČSSD podpořili Hamáčka. V klubu zůstal i Foldyna

Předseda ČSSD Jan Hamáček řekl, že mu poslanecký klub sociální demokracie vyjádřil…

23. srpna 2019

 CITIC, ilustrační foto

Čínská CITIC chce mít možnost kontrolovat Soukupovo mediální impérium

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) posuzuje spojení čínské společnosti Rainbow…

23. srpna 2019

Sdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Hodnocení

Zaujal Vás tento článek?
Ohodnoťte ho

Počet hodnocení: 1 | Průměrné hodnocení: 5.00

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Finance
Sami jsme šťastní, ale ostatní nemusíme
E-mail – dobrý sluha, nebo zlý pán?
Jak může evidence na úřadu práce zvýšit důchod?
V práci se vám nelíbí? Tak ji změňte
Je Česko kryptoměnovou těžební velmocí? Jak začít těžit?
Auta
Lynk & Co 03 Cyan je čtyřválcová předokolka, která na Ringu…
Porsche Taycan ukázalo své v podstatě poslední tajemství. Podívejte se, jak vypadá uvnitř
Kvíz: Uhodnete model auta na fotce?
Auto jako kafe: V Británii testují možnost koupit nový automobil na ulici v automatu
Videodojmy: Yamaha Niken
Hry pro příležitostné hráče