Svaz průmyslu navrhuje snížit daně a zrušit majetkové daně

24. ledna 2005, 00:00 - ČTK
24. ledna 2005, 00:00

Svaz průmyslu a dopravy přišel s vlastním návrhem radikální reformy daní. Navrhuje v něm mimo jinévýrazně snížit daně lidem i firmám, zrušit majetkové daně azvýšit základní sazbu DPH na devět procent.

Malým podnikatelům byměl stát umožnit vést místo účetnictví jen daňovou evidenci.Reforma by snížila roční příjmy státu o 55 až 63 miliard korun,řekl dnes na tiskové konferenci prezident svazu Jaroslav Míl.

Návrh operuje se sazbami daně z příjmu ve výši devíti a 19procent. Lidé i podnikatelé by svůj daňový základ do milionukorun ročně zdanili devíti procenty, zároveň by se však zrušilyvšechny odečitatelné položky vyjma úlevy na děti. Příjmy lidí nadmilion korun by byl zdaněný 19 procenty, což by byla i sazba daněspolečností.

Podnikatelé s tržbami do 15 milionů korun by nemuseli véstpodvojné účetnictví, ale pouze daňovou evidenci. Náklady byuplatňovali paušálem ve výši 50 až 80 procent. Podvojnéúčetnictví by však bylo podmínkou pro úlevy například na vzdělánínebo vědu a výzkum.

Součástí návrhu je také rozdělení zákona o dani z příjmu nadva samostatné zákony, z nichž jeden by byl pro fyzické osoby adruhý pro firmy. Míl u firem rovněž doporučuje zrušit většinuodečitatelných položek a zachovat pouze ty, které podporujívzdělání nebo výzkum a vývoj.

Zcela zrušit by se prý měly majetkové daně, tedy daň znemovitostí, převodu nemovitostí, daň darovací a dědická. Stát byměl výrazně omezit byrokracii a státní správu. „Jsem přesvědčený,že těch chybějících 60 miliard lze ušetřit snížením nákladů nastátní správu,“ řekl Míl. Stát by měl podle něj okamžitě zavéstpovinnost finančních úřadů jednoznačně vydat stanoviska k dotazůmpodnikatelů a zavést závazné lhůty pro správce daně.

Snížená sazba DPH by měla vzrůst z pěti na devět procent, aleměly by se do ní vrátit všechny položky, u kterých to umožňujeEvropská unie. Poměr plateb sociálního a zdravotního pojištění byse měl obrátit tak, aby 35 procent platil zaměstnanec a 12,5procenta zaměstnavatel, což by prý zvýšilo transparentnostsystému. Podnikatelé by platili 100 procent minimálního zákonnéhosociálního a zdravotního pojištění.

Reforma by podle Míla zjednodušila současný nepřehlednýdaňový systém a podpořila malé a střední podnikání. Vedla by prýtaké k omezení šedé ekonomiky.

Svaz se návrhem zapojil do široké diskuse o daňových změnáchv ČR. Vládní ČSSD plánuje změny v dani z příjmu, jejich konkrétnípodobu však zatím tají. Opoziční ODS navrhuje rovnou daň z příjmua jednu sazbu DPH ve výši 15 procent. S rovnou daní souhlasí takévětšina ekonomů. Ti také poukazují na rekordně vysoké odvody nasociální a zdravotní pojištění. Jejich snížení je však podle Mílamožné jen ruku v ruce s reformou důchodů a zdravotnictví.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Babišov: 10 důvodů, proč ANO vyhrálo volby
Investujeme do podílových fondů
Jak získat hypotéku, nebo půjčku, kterou vám banka odmítá schválit
Kdo vlastní naše pojišťovny?
5 věcí, které si pamatujte o dokumentárním akreditivu
Auta
Lotus Elise Cup 260 je další z řady britských specialit.…
Šéf VW Matthias Müller se obul do Tesly: „Vyhazují stovky milionů dolarů z okna“
Video: Podívejte se, jak Tatra zdolala jednu z nejvyšších uměle vytvořených překážek světa
Navrhují automobilky auta na míru bariérovým testům? Nový test IIHS ukázal, že spíše ne
Porsche 911 Carrera T má kratší manuální převodovku a nižší hmotnost
Technologie
Po instalaci Windows 10 Fall Creators Update někomu chybí aplikace. Co s tím?
Chrome 62 má častěji upozornit na nezabezpečené weby. Nějak to ale nefunguje
Samsung má hotový 8nm proces, poslední před EUV. Výroba může začít, zájem má Qualcomm
Jak ve Windows 10 Fall Creators Update odstraněním staré instalace systému ušetřit pár „giga“?
Photoshop se naučí nová kouzla. Chybějící obraz doplní díky umělé inteligenci
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít