Svatý muž, krteček a sojka

25. května 2012, 11:32 - Petr Kolář
25. května 2012, 11:32

politický diář

Svatý muž ověnčený několika protikorupčními cenami Libor Michálek opět zaúřadoval. Jen několik desítek hodin poté, co státní zastupitelství odložilo kauzu údajného pokusu exministra životního prostředí Pavla Drobila uplatit ho náměstkovskou funkcí, se Michálek rozpomněl, že vlastně od Drobila dostal jiný úplatek. Jak napsaly Lidové noviny, mělo jít o 150 tisíc korun, které Michálek dostal jako odměnu za působení ve Státním fondu životního prostředí (SFŽP) krátce před osudnou schůzkou s Drobilem. Podle Michálka šlo o „nepřímé uplácení“. Drobil s náměstkem ministra Tomášem Vrbíkem ale tvrdí, že šlo o „standardní roční odměnu stanovenou na základě násobku jeho průměrného platu, kterou dostává všech třináct dalších ředitelů resortních organizací“. Michálek měl původně dostat 400 tisíc, Drobil mu nechtěl kvůli nespokojenosti s jeho prací dát nic, Vrbík ale exministra přesvědčil, že by to mohlo vyvolat konflikt.
Celá věc má několik rovin. Zaprvé je pozoruhodné načasování, kdy si Michálek na věc náhle „vzpomněl“. A také otázka, proč už dříve neinformoval policii, že měl být uplacen, byť „jen“ sto padesáti tisíci. Mohl dát peníze třeba do obálky a odnést je detektivům. Takový postup se v jiném případě zřejmě stane osudný Vítu Bártovi. Tedy mozku Věcí veřejných, kterým Michálek pomáhal s protikorupčním programem. Připomeňme také, že šéfem VV a tehdejším ministrem vnitra Radkem Johnem se nechal s podezřením z korupce poslat nikoliv na policii, ale za novinářem Jankem Kroupou. Od Bárty i Johna později Michálek dostával nabídky na zaměstnání a jejich problém s nahrávkou Jaroslava Škárky, ječ nakopla potíže véček, coby zdatný tajný nahrávač komentoval slovy: „Minimálně to vnímám jako problematické z etického hlediska.“
Druhou rovinou problému pak je fakt, že ministři mající plné pusy řečí o šetření, vyplácejí stopadesátisícové odměny i úředníkům, se kterými nejsou spokojeni. Namísto aby je odvolali a nahradili výkonnějšími. A to jen proto, aby s nimi neměli problémy. Sir Humphrey by musel zajásat.

Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg by lva a orlici v českém národním znaku nahradil tunelujícím krtečkem a sojkou práskačkou z Krkonošských pohádek. Nejen v kontextu předchozích řádků zajímavý příspěvek do diskuze. Tak hlavně pozor na přechodech a na nenadálé průjmy!

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Víkend bude plný prázdnin: trošku volna a více času
Servisní prohlídka auta na zimu: Kolik stojí a na co se zaměřit
Dlouhá cesta do práce? I na dojíždění a stěhování existuje příspěvek
Babišov: 10 důvodů, proč ANO vyhrálo volby
Investujeme do podílových fondů
Auta
Bateriová revoluce? Toshiba má akumulátor, který se nabije…
Opel Insignia GSi sice nemá šestiválec, ale na Ringu je o 12 sekund rychlejší než OPC
XF Sportbrake vrací Jaguar do hry velkých ředitelských kombíků
Zaspí silničáři i letos? Časem by mohlo být každoroční překvapení ze sněhu minulostí
Lotus Elise Cup 260 je další z řady britských specialit. Vznikne pouze 30 exemplářů
Technologie
Nejsme napojení na ruskou vládu, říká Kaspersky a poskytne důkaz
Opustí AMD s GPU továrny GlobalFoundries? Čipy Navi na 7 nm má prý vyrábět TSMC
Bixby 2.0: hlasový asistent Samsungu se rozšíří i do ostatních zařízení, půjde přes něj ovládat ledničku
Google Pixel 2 je v Česku, ale stojí pořádný balík
Logitech MX Master 2S: jak jednou myší ovládat tři počítače (vyzkoušeno)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít