Švarcsystém, nebo outsourcing?

11. září 2006, 00:00 - Jan P., PETR KUČERA
11. září 2006, 00:00

Jak to co nejlépe udělat, abych se při spolupráci s externími dodavateli naší firmy vyhnul podezření z (nesmyslně) nelegálního švarcsystému? V případě naší firmy jde skutečně o outsourcing -využíváme externí dodavatele na služby, které nechceme zajišťovat vlastními zaměstnanci, protože se jednak chceme soustředit na vlastní byznys, a jednak by nás to se všemi náklady stálo více, než jasně zaplacené úkoly externistů.

Jak to co nejlépe udělat, abych se při spolupráci s externími dodavateli naší firmy vyhnul podezření z (nesmyslně) nelegálního švarcsystému? V případě naší firmy jde skutečně o outsourcing -využíváme externí dodavatele na služby, které nechceme zajišťovat vlastními zaměstnanci, protože se jednak chceme soustředit na vlastní byznys, a jednak by nás to se všemi náklady stálo více, než jasně zaplacené úkoly externistů.

Úpravu zákazu švarcsystému obsahuje zákon o zaměstnanosti č. 435/ 2004 Sb. Zákon, účinný od podzimu 2004, byl už mnohokrát novelizován (č. 168/2005 Sb., č. 202/2005 Sb., č. 253/2005 Sb., č. 350/2005 Sb., č. 382/2005 Sb., č. 413/2005 Sb., č. 428/2005 Sb., č. 444/2005 Sb., č. 495/2005 Sb., č. 109/2006 Sb., č. 115/2006 Sb., č. 161/2006 Sb., č. 165/2006 Sb., č. 264/2006 Sb. a 214/2006 Sb.

Osoba, která pro vás vykonává činnost formou outsourcingu, musí při své činnosti vykazovat potřebné znaky podnikání. Nestačí mít jen živnostenský list. Činnost musí vykonávat samostatně (tato osoba například sama rozhoduje, jak činnost provede a jakými nástroji; vaše pokyny poslouchá pouze jako podnikatel, nikoliv jako podřízený zaměstnanec). V rozporu s tím však není, pokud zakázku vykonává v prostorách vaší firmy (ale s vlastním nářadím a samostatnou pracovní dobou). Zakázku provádí vlastním jménem, nikoliv vaším jménem jako objednavatele. Dalším důležitým znakem je vlastní odpovědnost, tedy vlastní podnikatelské riziko.

Úřady (v praxi především finanční úřady) v tomto případě posuzují podle skutečného obsahu smluvního vztahu, nikoliv podle jeho formy. Tento princip stanoví paragraf 2 odst. 7 zákona o správě daní a poplatků. Podle zákona se nesmí jednat o zastřený pracovněprávní vztah. Nestačí tedy, pokud podepíšete smlouvu o outsourcingu, jestliže v praxi bude činnost vypadat jako běžný pracovněprávní vztah.

V praxi se také přihlíží k tomu, jaký podíl na celkových podnikatelských aktivitách vašeho dodavatele připadá právě na činnost pro vaši firmu. Jestliže živnostník pracuje celý rok a každý den osm hodin pouze pro vaši firmu a nemá žádné zakázky pro jiné subjekty, je to vždy podezřelé. (I když nesmyslnost zákazu švarcystému, respektive faktickou nemožnost rozlišení v praxi, ukazuje skutečnost, že žádný zákon nezakazuje živnostníkovi, aby pracoval pouze pro jediného klienta!).

Úspěšným řešením může být kombinace dobré smlouvy (nevzbuzující pochyby) a skutečně nezávislého výkonu činnosti živnostníkem, který vám dodává služby. Smlouvy by tedy měly být postaveny právě tak, že dodavatel pouze dodává služby (dílo) a uvedeny jsou jen základní parametry tohoto výsledku a termín jeho dodání. Mělo by být patrné, že jde o výsledek, ne o způsoby jeho zajištění, zvláště pokud by se podobaly pracovněprávnímu vztahu.

Tolik teorie. Jak už jsem uvedl, v praxi bývá rozlišení velmi složité až nemožné.

Mgr. Jan Beneš, právník

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdo vlastní naše pojišťovny?
5 věcí, které si pamatujte o dokumentárním akreditivu
Zdraží plyn v topné sezóně? Jaké faktory ovlivní jeho cenu?
Všude stejně: jak moc riskujete, když používáte univerzální hesla a pořád stejný PIN?
Kdy je vhodná doba pro přezutí a výměnu pneumatik
Auta
Retro: Ford Mustang přežil i zlé časy. A dnes je to úplný…
VW Arteon je sice moderní, ale výkonem na starší Passat CC ztrácí. ABT má řešení
Kvíz: Znáte tyto přezdívky modelů aut nebo jiných dopravních prostředků?
Galerie: Kdo je konkurencí pro šestiválcový Stinger GT? Nová Kia mnoho soupeřů nemá
Nové Audi A7 Sportback už je jen hybrid. A zatím bez dieselu
Technologie
Nvidia dává opět ke grafikám zadarmo hru Destiny 2, podporuje takto GTX 1080 a 1080 Ti
Končí norská elektrická pohádka? Na těžké Tesly se má vztahovat daň téměř 200 tisíc
Velký přehled: Kdo vlastní naše pojišťovny?
GeForce GTX 1070 Ti už se objevují na fotografiích, prosáklo skóre v 3DMarku
Cnews FM: Microsoft vydal Windows 10 Fall Creators Update [podcast]
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít