Švarc, Vleugels a Souček jsou ve vzduchu

27. listopadu 2008, 18:22 - Pavel Matocha
27. listopadu 2008, 18:22

V prosinci se rozhodne o nových šéfech Čepra, Unipetrolu a České rafinérské

Během příštích několika týdnů může dojít k výměně tří rozhodujících šéfů české petrochemie. Dvěma končí funkční období a osud třetí je na spadnutí. Od 11. do 18. prosince se bude rozhodovat o obsazení křesel generálních ředitelů společností Unipetrol, Čepro a Česká rafinérská, o tom, zda budou pokračovat François Vleugels, Pavel Švarc a Ivan Souček, či zda je nahradí jiní. Vzhledem k tomu, že každý nový ředitel si přivede i svůj tým náměstků a nejbližších spolupracovníků, mohl by prosinec přinést personální zemětřesení v české petrochemii. Podle informací týdeníku EURO si však pravděpodobně dva ze tří petrochemických bossů svoji funkci udrží.

Ivan Souček zůstane Předsedovi představenstva a generálnímu řediteli České rafinérské (ČRa) Ivanu Součkovi vypršel jeho tříletý mandát na přelomu listopadu a prosince. O novém šéfovi společnosti, která provozuje kralupskou a litvínovskou rafinerii, se bude rozhodovat na valné hromadě ČRa 11. prosince. Většinovým majitelem ČRa je holding Unipetrol a zbývajícími dvěma akcionáři jsou ropné koncerny Eni a Shell. Podle akcionářské smlouvy má Unipetrol se svými 51 procenty právo obsadit pozici generálního ředitele svým kandidátem, a tak se rozhodnutí o budoucím šéfovi ČRa bude rodit v orgánech Unipetrolu.
Představenstvo Unipetrolu již odsouhlasilo, že navrhne své dozorčí radě, aby šéfem ČRa na další tři roky zůstal Ivan Souček. Dozorčí rada Unipetrolu, která určí svému zástupci Ivanu Ottisovi, jak má hlasovat na valné hromadě ČRa, bude jednat rovněž 11. prosince 2008. „Doporučíme dozorčí radě, aby prosazovala na valné hromadě do čela České rafinérské opět Ivana Součka,“ řekl týdeníku EURO šéf Unipetrolu François Vleugels.
Vleugels neočekává, že by s opětovným zvolením Ivana Součka měl být jakýkoli problém. „Nevidím žádný důvod, proč by dozorčí rada neměla schválit návrh představenstva,“ říká Vleugels. „Budu rád pokračovat, pokud k tomu dostanu od akcionářů mandát,“ říká současný ředitel ČRa Ivan Souček.

Pavel Švarc půjde Předsedovi představenstva a generálnímu řediteli Čepra Pavlu Švarcovi se již v centrále v Dělnické ulici krátí dny. O konci jeho působení v čele státní společnosti Čepro se spekuluje již mnoho měsíců, prakticky od vítězství ODS v posledních parlamentních volbách. Pavel Švarc zatím všechny pokusy o své odvolání ustál a trochu paradoxně zřejmě skončí v okamžiku, kdy politické kormidlo v České republice opět uchopí ČSSD. Podle informací týdeníku EURO totiž má sám rezignovat na nejbližší dozorčí radě společnosti Čepro, což bude 18. prosince.
Čepro skladuje a obměňuje pro Správu státních hmotných rezerv ropné produkty a provozuje síť produktovodů a také síť čerpacích stanic EuroOil. „Nebudu se k tomu vyjadřovat,“ reagoval Pavel Švarc na otázky, zda koncem letošního roku opravdu končí jeho působení v Čepru, případně kam má namířeno. Server Motejlek.com přinesl minulý týden zprávu, že Švarc od ledna nastupuje do skupiny KKCG Karla Komárka a že by měl mít na starost vybudování ropného terminálu v bulharském Primorsku. Mluvčí skupiny KKCG Dan Plovajko ale tuto zprávu dementoval: „Pavla Švarce považujeme za dobrého manažera, který má zkušenosti v oboru, který nás zajímá, nicméně informace, které byly uvedeny na serveru Motejlek.com, nejsou pravdivé.“
Jako o možných Švarcových nástupcích se mezi insidery nejčastěji spekuluje o poradci ministra financí Jiřím Maceškovi, který dříve býval velvyslancem Česka u OECD, o šéfovi Správy státních hmotných rezerv Ladislavu Zabovi a o bývalém výkonném řediteli společnosti ČEZ Jiřím Borovcovi. Ministr průmyslu Martin Říman na otázku, kdo nahradí Pavla Švarce v čele společnosti Čepro, nechtěl odpovídat.

François Vleugels váhá Rozhodování o novém šéfovi holdingu Unipetrol se odehrává mimo české hranice. Většinový balík akcií Unipetrolu drží polský koncern PKN Orlen, který také rozhoduje o všem podstatném, co se v Unipetrolu děje – a to od nákupu ropy přes prodej dceřiných firem (jako byly Spolana a Kaučuk) až po jmenování nového generálního ředitele. Pro Unipetrol je pak trochu nešťastné, že vedení PKN Orlen se mění až neuvěřitelně často. Předseda představenstva a generální ředitel Unipetrolu François Vleugels, který je v současné funkci dva a půl roku, zažívá již čtvrté polské vedení. Vleugelsovi jeho mandát končí rovněž letos v prosinci, a zda bude v čele této společnosti pokračovat, je ve srovnání s Ivanem Součkem a Pavlem Švarcem nejméně jisté.
O výměně ve vedení Unipetrolu se rovněž hovoří již delší dobu a jako možní Vleugelsovi nástupci bývají nejčastěji uváděni dnešní šéf rafinérského byznysu Unipetrolu Ivan Ottis a Marek Mroczkowski, bývalý místopředseda představenstva Unipetrolu a dnešní šéf litevské rafinerie Mažeikiu, která rovněž patří do koncernu PKN Orlen. V posledních týdnech se ale stále častěji objevují informace, že Poláci nemají nyní v době krize zájem cokoli měnit a byli by rádi, pokud by François Vleugels ve své funkci pokračoval. „Mě ta práce v Unipetrolu strašně bavila a baví. Dostanu-li nabídku, abych tam prodloužil své působení, budu ji pečlivě zvažovat, musíme si ale s PKN Orlen vyjasnit vzájemné role a odpovědnosti a také nastavit jasné způsoby komunikace,“ odpověděl týdeníku EURO François Vleugels.

Popisky jako CV:

Šéf Unipetrolu François Vleugels (60) absolvoval Katolickou univerzitu v belgické Lovani, kde vystudoval analytickou chemii. Má dvacetileté zkušenosti v petrochemickém průmyslu, pracoval v chemických koncernech Imperial Chemical Industries, Eastman Chemical Company (součást skupiny Eastman Kodak) a Hexion Speciality Chemicals. V Eastman Chemical Company zastával funkci předsedy pro region Evropy, Blízkého východu a Afriky. Do roku 2006 byl místopředsedou pro logistiku ve společnosti Hexion Speciality Chemicals. Od roku 2003 žije v České republice, kde se podruhé oženil. Z obou manželství má tři děti. Má rád divadlo, klasickou hudbu a jazz.

Šéf Čepra Pavel Švarc (52) vystudoval VŠCHT v Praze. Pracoval v Pražských cukrovarech a v Pražské cukerní společnosti. V letech 1992-93 byl jejím generálním ředitelem a poté byl krátce ředitelem francouzské konzultační společnosti 3CA. Z ní odešel do Čížkovické cementárny na místo personálního a organizačního ředitele. Během svého působení v této firmě absolvoval stáže ve Francii, USA a Kanadě. V roce 1997 se stal generálním ředitelem akciové společnosti Lovochemie a od 29. ledna 1999 do roku 2005 byl generálním ředitelem a předsedou představenstva holdingu Unipetrol. Ve společnosti Čepro působí od září 2005 jako generální ředitel a předseda představenstva. Je prezidentem Svazu chemického průmyslu ČR. Je ženatý a má dvě děti. Má rád vážnou hudbu, ve volném čase se věnuje lyžování a cyklistice.

Šéf České rafinérské Ivan Souček (49) je absolventem Moskevského chemicko-technologického institutu, absolvoval postgraduální studia v Itálii, USA a v Japonsku a vlastní doktorát z ekonomie na VŠCHT. Od roku 1982 působil v Kaučuku Kralupy, patřil k zakladatelům Unipetrolu, dva roky řídil kolínskou společnost Koramo a v roce 2002 nastoupil do České rafinérské. Je ženatý, má dvě děti. Ve volném čase holduje lyžování, šachům a raketlonu.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdo vlastní naše pojišťovny?
5 věcí, které si pamatujte o dokumentárním akreditivu
Zdraží plyn v topné sezóně? Jaké faktory ovlivní jeho cenu?
Všude stejně: jak moc riskujete, když používáte univerzální hesla a pořád stejný PIN?
Kdy je vhodná doba pro přezutí a výměnu pneumatik
Auta
VW Arteon je sice moderní, ale výkonem na starší Passat CC…
Kvíz: Znáte tyto přezdívky modelů aut nebo jiných dopravních prostředků?
Galerie: Kdo je konkurencí pro šestiválcový Stinger GT? Nová Kia mnoho soupeřů nemá
Nové Audi A7 Sportback už je jen hybrid. A zatím bez dieselu
Kia Stinger oficiálně přijela na český trh. Je to auto, které má velký potenciál
Technologie
GeForce GTX 1070 Ti už se objevují na fotografiích, prosáklo skóre v 3DMarku
Cnews FM: Microsoft vydal Windows 10 Fall Creators Update [podcast]
Vyšel Total Commander 9.10. Co je nového?
Philips začíná upgradovat své televizory na Android 7.0, na rozdíl od Sony ale ne všechny
Bitcoin na novém rekordu. Právě pokořil cenu 6000 dolarů
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít