Superpijci drasticky ubyli, říká šéf Radegastu Ivo Kaňák - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Superpijci drasticky ubyli, říká šéf Radegastu Ivo Kaňák

,
Superpijci drasticky ubyli, říká šéf Radegastu Ivo Kaňák
Zdroj: Archiv pivovaru Radegast

První várku tehdejší Beskydské 10° založili v novém nošovickém pivovaru 3. prosince 1970. Bylo to ale jen oficiální zahájení provozu, o plnohodnotném fungování Radegastu se dá mluvit až od léta 1971, kdy stavaři ukončili montáž technologií. Do srpna 1972 se v pivovaru uvařil první milion hektolitrů piv. V polovině 80. let, kdy se zisk pivovaru pohyboval kolem 50 milionů tehdejších československých korun, přichází do sladovny čtyřiadvacetiletý Ivo Kaňák, dnešní ředitel.

S Radegastem Kaňák prošel privatizací, několikerou změnou vlastníků i letošními turbulencemi způsobenými vládními opatřeními proti šíření koronaviru. V rozhovoru, který s ním týdeník Euro vedl v ředitelství pivovaru, přišla řeč nejen na minulost, ale třeba i na to, jak se Radegast popasuje s koncem těžkého průmyslu v kraji. „Už tu nejsou lidi, kteří si po směně dají pět nebo deset kousků a jdou spát,“ ví Ivo Kaňák.

Pokaždé když jedu do Mostu, na bývalém pivovaru v Sedleci si jako slezský rodák s radostí všimnu zeleného retro nápisu Radegast.

Byl jsem tam dokonce členem představenstva a docela často jsem tam také jezdíval. Pivovar Most pro nás sehrál významnou roli v 90. letech, protože to byla v té chvíli nejlevnější kapacita.

Pořídili jsme si kapacitu v jiném místě než na Moravě a měli jsme ji k dispozici hned. Využívali jsme jej velice efektivně, majitelé z Nomury pak ale rozhodli, že se do pivovaru investovat nebude a výroba se utlumí.

Proč tam byla v roce 1998 výroba vašeho piva ukončena?

Mělo to spojitost s tím, jak Nomura spojovala svá jednotlivá…

Článek je součástí sekce Premium a je dostupný jen pro předplatitele

Už máš předplatné?