Superman v ohrožení

27. listopadu 2009, 12:23 - Pavel Matocha
27. listopadu 2009, 12:23

Společná dovolená s českými politiky a lobbisty na jachtě v Monte Argentariu už nestačí

Svérázný dárek dostal minulý týden ke čtyřicetinám generální ředitel ČEZ Martin Roman od evropské komisařky pro kontrolu hospodářské soutěže Neelie Kroesové. Ta poslala do Prahy komando úředníků, kteří v úterý 24. listopadu dopoledne obsadili centrály skupiny ČEZ, její dcery Severočeské doly a obchodního spojence Energetického a průmyslového holdingu. Bruselští muži v oblecích zabavovali počítače a mobilní telefony, otvírali trezory, zablokovali e-mailové servery a s pomocí dovezených specialistů na informační technologie hledali i smazaná data. Co konkrétního hledali a zda podezírají ČEZ z kartelových ujednání, manipulace s cenou či z jiných nezákonných jednání dominantního hráče na trhu, není jisté. Po ukončení razie ve čtvrtek nebylo zřejmé, zda našli to, pro co si přijeli. Bylo však evidentní, že se jim podařilo srazit kurz akcií ČEZ na burze a rozkývat židli Martina Romana.
Právě o jeho osudu se nyní bude intenzivně hrát. O českém energetickém gigantu se říkalo, že má vždy v Parlamentu víc poslanců než vláda. A o Romanovi je známé, že se umí přátelit s politiky. Přesto však není vůbec jisté, zda se v Duhové ulici dočká jara. Pokud Evropská komise (EK) dospěje k závěru, že ČEZ pod jeho vedením porušoval pravidla volného trhu a udělí mu pokutu, bude to jeho poslední den v sedmém patře ústředí skupiny ČEZ.
Bez výhrady však bude platit, že to, co tě nezabije, tě posílí. Pokud razie nepovede k zahájení správního řízení se společností ČEZ, tedy nenajdou-li bruselští kontroloři nic závadného na dosavadním chování energetického giganta, bude to znamenat právě pro Romana a jeho management mimořádnou podporu. Na všechny kritiky bude moci říct: svlékli mě do naha, prověřili všemožné tajné a důvěrné dokumenty i poštu, a nic nenašli, protože nebylo co najít.
Která z obou variant bude platit, nebude dle právníků zřejmé dřív než za několik měsíců. Již nyní jsou však jisté dvě věci. Za prvé že si před orgány EK nikdo v České republice už nemůže být jistý. A to ať už to někdo hodnotí pozitivně, tedy má v Bruselu dovolání proti neprůstřelně mafiánskému propojení konkurence s politiky a úředníky v ČR, nebo negativně, tedy že jde o nepřiměřený zákrok, který zítra může postihnout kohokoli. A za druhé je jisté, že v rukou bruselských úředníků jsou nyní mimořádně citlivá data, která by pro jiné evropské energetiky, s nimiž ČEZ soutěží, či třeba pro zájemce o dostavbu Jaderné elektrárny Temelín, mohla mít cenu zlata.
Je paranoidní, nebo reálné se domnívat, že třeba německé RWE, E.ON, francouzské EdF či další konkurenti českého giganta mají podobně dobré kontakty v úřadech EK, jako má ČEZ v českých ministerstvech a politických sekretariátech? A o kolik pak naroste riziko případného úniku informací, až ČEZ bude rozhodovat, kdo získá několika set miliardovou zakázku na dostavbu jaderné elektrárny?
I ve společnosti ČEZ se názory na toto riziko diametrálně liší. „V Evropské komisi jsou profíci. Ti nemají problémy s únikem informací. Toho bych se nebál,“ řekl v rozhovoru pro týdeník EURO člověk, který byl razii minulý týden přítomen. Naopak osoba blízká vedení firmy řekla: „Evropská komise to bude zkoumat minimálně rok. A o případné pokutě bude rozhodovat v době, kdy my budeme rozhodovat o vítězi tendru na dostavbu Temelínu. Dovedu si představit, že dostaneme nabídku – vyhraje ta velkého evropského hráče – a pokuta nebude dramatická, anebo se připravte na flastr v plné výši deseti procent z obratu.“
Evropští kontroloři si prostě v Romanových e-mailech určitě přečetli víc než jen blahopřání k jeho kulatému výročí. Mohli tam najít například informace o cenotvorbě či o zvažovaných akvizicích v zahraničí. Společná dovolená s českými politiky a lobbisty na jachtě v Monte Argentariu už nestačí. V posledku totiž razie v ústředí ČEZ, Severočeských dolů a Energetického a průmyslového holdingu v přímém přenosu ukázala, kolik pravomocí Česká republika již předala Evropské unii.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdo vlastní naše pojišťovny?
5 věcí, které si pamatujte o dokumentárním akreditivu
Zdraží plyn v topné sezóně? Jaké faktory ovlivní jeho cenu?
Všude stejně: jak moc riskujete, když používáte univerzální hesla a pořád stejný PIN?
Kdy je vhodná doba pro přezutí a výměnu pneumatik
Auta
Retro: Ford Mustang přežil i zlé časy. A dnes je to úplný…
VW Arteon je sice moderní, ale výkonem na starší Passat CC ztrácí. ABT má řešení
Kvíz: Znáte tyto přezdívky modelů aut nebo jiných dopravních prostředků?
Galerie: Kdo je konkurencí pro šestiválcový Stinger GT? Nová Kia mnoho soupeřů nemá
Nové Audi A7 Sportback už je jen hybrid. A zatím bez dieselu
Technologie
Velký přehled: Kdo vlastní naše pojišťovny?
GeForce GTX 1070 Ti už se objevují na fotografiích, prosáklo skóre v 3DMarku
Cnews FM: Microsoft vydal Windows 10 Fall Creators Update [podcast]
Vyšel Total Commander 9.10. Co je nového?
Philips začíná upgradovat své televizory na Android 7.0, na rozdíl od Sony ale ne všechny
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít