Superhrubá mzda: Papírový výstřel z Aurory

21. listopadu 2005, 00:00 - DUŠAN ŠRÁMEK
21. listopadu 2005, 00:00

Jak dlouho bude toto státní letadlo uřiditelné, je záhadou. Pojistné na sociální a zdravotní pojištění je v Česku jedno z nejvyšších v Evropské unii. Téměř čtyřicet procent odvodů patří vedle rigidního pracovního práva k největší kouli na noze, která má na svědomí stále vysokou nezaměstnanost, oscilující okolo devíti až deseti procent práceschopného obyvatelstva.

**Jak dlouho bude toto státní letadlo uřiditelné, je záhadou.

Pojistné na sociální a zdravotní pojištění je v Česku jedno z nejvyšších v Evropské unii. Téměř čtyřicet procent odvodů patří vedle rigidního pracovního práva k největší kouli na noze, která má na svědomí stále vysokou nezaměstnanost, oscilující okolo devíti až deseti procent práceschopného obyvatelstva.

Vysoké odvody na sociální a zdravotní pojištění pracovníků v závislé činnosti ještě více vyniknou ve srovnání s osobami samostatně výdělečně činnými, které platí zhruba třetinu částky odváděné zaměstnavateli. Na věci příliš nemění ani scholastická otázka, čí že jsou to náklady? Zaměstnavatele, nebo zaměstnance?

Záleží totiž na úhlu pohledu. Ten bude hrát zřejmě rozhodující roli, až se budou poslanci dohadovat, zda podpoří návrh svého kolegy Vlastimila Tlustého na zavedení takzvané superhrubé mzdy. Zaměstnanci může být skutečně šumafuk, kolik kolonek a údajů vidí na své výplatní pásce. Jedno by mu však již být nemělo - to, co nevidí. Že mu z každé koruny nakonec zůstane jen o něco málo víc než padesátník. A to i těm zaměstnancům, kterým dnes přidá na každé koruně vláda pár haléřů díky své oslavné novele zákona o dani z příjmu. Co za to přitom občan dostává? Například na důchodech - zaměstnanec s průměrnou mzdou dnes každý měsíc dá stokorunu a v důchodu mu z ní stát dvacku až tři pětky vrátí. No neberte to! Jak dlouho bude toto státní letadlo uřiditelné, je záhadou. Na vládní sliby o snižování ceny práce raději zapomeňme. O tom, kam posun v chápání odpovědnosti za vlastní život a zdraví dospěl, nejlépe svědčí právě návrh šéfa poslaneckého klubu ODS. Ten navrhuje pouhé zveřejnění jasných a nezpochybňovaných údajů. S tím, že po vítězných volbách by trochu ze sociálního pojištění uštípl. A to patří mezi pravicové radikály! Diskuze by se ale měla vést podle úplně jiného ranku. Proč by vůbec měli podnikatelé nějaké pojištění za zaměstnance platit? Za to, že si v opilosti nebo při sportu způsobí pracovník úraz, přece podnikatel nemůže, a proč by se měl proti tomu dobrovolně pojišťovat? A dostane nějaké odškodnění za způsobenou ztrátu, když musel odříci zakázku nebo rychle sehnat stůj co stůj náhradu? Proč něco tak ryze privátního, jako je lidské zdraví a život, musí být znásilněno formou povinných odvodů státem?

Odbory se za tuto státní regulaci perou. Proč nebojují za to, aby jim samotným stát dovolil poprat se o výši pojistného se zaměstnavatelem? Třeba by se jim podařilo vyjednat u některých zaměstnavatelů vyšší pojistné než stanoví věrchuška. Bohužel se však tyto úvahy pohybují v jakési ekonomicko-podnikatelské sci-fi. V reálu se holt klepeme na to, aby senilně levičácký parlament schválil alespoň ty výplatní pásky. Takový papírový výstřel z Aurory.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
5 věcí, které si pamatujte o dokumentárním akreditivu
Zdraží plyn v topné sezóně? Jaké faktory ovlivní jeho cenu?
Všude stejně: jak moc riskujete, když používáte univerzální hesla a pořád stejný PIN?
Kdy je vhodná doba pro přezutí a výměnu pneumatik
Volby 2017: kde volit, aneb jak najít volební místnost
Auta
VW Arteon je sice moderní, ale výkonem na starší Passat CC…
Kvíz: Znáte tyto přezdívky modelů aut nebo jiných dopravních prostředků?
Galerie: Kdo je konkurencí pro šestiválcový Stinger GT? Nová Kia mnoho soupeřů nemá
Nové Audi A7 Sportback už je jen hybrid. A zatím bez dieselu
Kia Stinger oficiálně přijela na český trh. Je to auto, které má velký potenciál
Technologie
Philips začíná upgradovat své televizory na Android 7.0, na rozdíl od Sony ale ne všechny
Bitcoin na novém rekordu. Právě pokořil cenu 6000 dolarů
DVB-T2 již pro 83 % domácností. Nové pokrytí hlásí Černá hora a Lysá hora
Objevil se první dvoujádrový Ryzen, vzorek mobilního čipu s GPU Radeon Vega 3
Samsung udělá z mobilů ještě lepší počítače. Na Galaxy S8 a Note8 poběží Linux
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít