Summit EU-Čína má přinést užší spolupráci

27. listopadu 2009, 04:09 - <a href="http://www.euractiv.cz">EurActiv.cz</a>
27. listopadu 2009, 04:09

Představitelé EU a Číny podepíší novou dohodu o spolupráci v oblasti vědy a techniky. Stát by se tak mělo příští týden na summitu EU – Čína ve městě Nanjing, na němž budou mezi hlavní témata patřit také klimatické změny, hospodářská krize a energetika.

Autor: Isifa.cz

Od 12. summitu EU s Čínou se očekává, že po mírném ochlazení vzájemných vztahů v roce 2008 budou mít nyní obě strany opět zájem o další prohlubování bilaterální spolupráce.

K výraznému pokroku došlo již na uzavřených jednáních o nové dohodě o partnerství a spolupráci (PAC) mezi EU a Čínou. Summit v Nanjingu by měl přinést další posun v těchto jednáních a očekává se, že by finální podobu dokumentu mohly obě strany podepsat příští rok.

Současná dohoda o spolupráci pochází z roku 1985 a obě strany ji považují za zastaralou. Nová dohoda by měla otevřít další dimenzi vzájemných vztahů v celé řadě oblastí včetně obchodu, vědy a životního prostředí.

Navzdory pozitivním hlasům přicházejícím jak z Bruselu, tak z Pekingu, stále existují témata, která obě strany rozdělují. Mezi ně patří například zbrojní embargo, problémy týkající se lidských práv a Tibetu či otázka přisouzení statusu tržní ekonomiky Číně.

Užší spolupráce ve vývoji nových technologií

Nehledě na některá sporná témata, nové dohodě o spolupráci v oblasti vědy a techniky by již nic zabránit nemělo. Průlom se očekává také při projednávání pozastaveného projektu na redukci emisí oxidu uhličitého. Jeho součástí je plán na vybudování elektrárny s využitím čistých technologií.

Otázka přejímaní čistých technologií Čínou patří zejména s ohledem na blížící se kodaňskou konferenci taktéž mezi ožehavá témata. Čína usilovně žádá o finanční a technickou podporu, ale na druhou stranu se až do dnešního dne zdráhala uvést konkrétní cíle při snižování emisí, k čemuž jí vyzývala Unie. K posunu došlo právě dnes, kdy Čína následovala USA a sdělila své závazky na snižování emisí (EurActiv 26.11.2009).

Nedořešené otázky v obchodních vztazích

Protekcionismus a ochrana práv duševního vlastnictví jsou klíčovými tématy evropských firem působících v Číně, stejně tak jejich potíže se získáváním veřejných zakázek. Evropské firmy si stěžují zejména na dopad masivních fiskálních stimulů, které Čína zavedla na podporu domácích výrobců během hospodářské krize. Ačkoliv představitelé Číny tvrdí, že na výhody z tohoto balíčku dosáhnou i firmy se zahraniční účastí, EU se obává, že „přespolní“ firmy jsou v Číně v nevýhodě.

Čína zřejmě na summitu přijde také s požadavkem, aby jí EU přisoudila status tržní ekonomiky, ačkoliv se v tomto bodě žádná velká změna neočekává. EU trvá na tom, že přidělení tohoto statusu je technickou záležitostí, Čína za tím ovšem vidí politickou motivaci EU.

Embargo na prodej zbraní evropských výrobců Číně, které bylo zavedeno v roce 1989, je pro Čínu také dlouhodobý, zejména symbolický, problémem a často se Evropy táže na „skutečný důvod” těchto sankcí.

Více na EurActiv.cz.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Black friday je tu! Nakupte snadno, rychle a bez nervů
Chcete mít jako živnostník slušný důchod?
Rozhovor se zakladatelem Trip.market aneb jak si sestavit dovolenou podle vlastních představ
dTest: Které dary musíte zdanit a kolik odvedete státu?
Práce pro více zaměstnavatelů během roku 2017 a daně
Auta
Také Apple připravuje autonomní řízení. Jeho systém má být…
Srážka se zvěří hrozí nejen na podzim. Co v takovém případě dělat?
Automobilce Mini došla trpělivost. Na Dakar pošle auta s pohonem 4×4 i zadokolky
Je pohon na LPG ohrožený druh? Originálních aut na plyn už moc nekoupíte
Škoda představuje model Ke Luoke. Je to prodloužený Karoq pro Čínu
Technologie
Vyšel Vivaldi 1.13. Vylepšuje stahování a práci desítkami listů
Transcend RDC2: multifunkční čtečka karet pro smartphony (vyzkoušeno)
Messenger už nebude tak brutálně masakrovat fotky. Novým limitem je 4k
4K, HDR a 5× větší úhlopříčka, než má vaše televize. Nový projektor od BenQ stojí jen 40 000 Kč
Panelové prostředí pro aplikace ve Windows žije. Možná si ho brzy osaháme
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít