Sůl nad zlato po ekvádorsku. Češi pomáhají zotavit tichomořskou ekonomiku - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Sůl nad zlato po ekvádorsku. Češi pomáhají zotavit tichomořskou ekonomiku

Tomáš Nídr,
Sůl nad zlato po ekvádorsku. Češi pomáhají zotavit tichomořskou ekonomiku
Zdroj: Tomáš Nídr

Na tichomořském pobřeží vzniká s českou pomocí nové odvětví, které má zotavit lokální ekonomiku postiženou zemětřesením.

Na dohled od Tichého oceánu se nachází soustava brouzdališť, která mají dna potažená černou plachtou. V každém z nich je sotva deset centimetrů vody, jež se vypařuje v záři tropických paprsků.

„Potřebujeme patnáct slunečných dní a můžeme sklízet,“ říká mladý Ekvádořan José Manuel Lucas. Ve dlani si spokojeně mne hrst krystalků, které nabral z vedle stojícího kuželu soli. Úroda z minulé sklizně, která pod igelitem zatíženým cihlami ještě dosychá.

Sůl, nebo krevety?

Do protáhlé vesnice Los Gilces v ekvádorské provincii Manabí téměř na rovníku se jede po hliněné cestě mezi rýžovými poli, palmami, banánovníky, dřevěnými a cihlovými domky, u kterých si v houpacích sítích během polední siesty hoví místní obyvatelé. Stopy po zemětřesení, které tímto krajem zatřáslo v dubnu 2016 silou 7,8 stupně Richterovy škály, tu na první pohled nejsou viditelné.

\"\"

„Bylo to velmi špatné. Šestatřicet domů spadlo hned, dalších 180 muselo být strženo. Dohromady čtvrtina ze všech, které v Los Gilces stály. Jeden z nich byl ten můj. Dodnes s rodinou žijeme v provizorním přístřešku,“ říká bez emocí Lucas, který je prezidentem místního družstva výrobců soli. „Poničilo i naše bazény se solí, které byly kontaminovány špinavou vodou,“ dodává s tím, že právě pomocí bílých krychliček získaných prostým odpařením mořské vody, která se do brouzdališť prosákne z půdy, se chce jeho komunita dostat nahoru.

Mladík v baseballové čepici a kraťasech,…

Článek je součástí sekce Premium a je dostupný jen pro předplatitele

Už máš předplatné?