Štvalo mě, že nás berou jako Východ

06. prosince 2004, 00:00 - DANA RYBÁKOVÁ
06. prosince 2004, 00:00

TECHNOLOGICKÝ PODNIKATEL ROKU Rodiče ho odrazovali. Říkali, aby "neblbnul", když se rozhodl, že vsadí na vlastní firmu a odejde z dobře placeného místa. Dnes je Technologickým podnikatelem roku. Zkrátka, doma není nikdo prorokem. Jiří Konečný, zakladatel a majitel firmy Elko EP, začal podnikat na počátku devadesátých let.

Jiří Konečný foto: archiv

TECHNOLOGICKÝ PODNIKATEL ROKU Rodiče ho odrazovali. Říkali, aby „neblbnul“, když se rozhodl, že vsadí na vlastní firmu a odejde z dobře placeného místa. Dnes je Technologickým podnikatelem roku. Zkrátka, doma není nikdo prorokem. Jiří Konečný, zakladatel a majitel firmy Elko EP, začal podnikat na počátku devadesátých let. Cesta k vlastní firmě vedla přes zaměstnání v elektromontážním podniku v Kroměříži, kde měl na starosti rozpočty, nabídky a cenové kalkulace. „Když jsem dělal rozpočty rozvaděčů, bylo mi divné, proč jsou některé elektronické komponenty tak drahé. Zkusil jsem udělat první časové relé sám a dostal jsem se na čtvrtinovou cenu. Zjistil jsem, že by to mohl být zajímavý džob,“ vzpomíná Konečný. N ápad byl tedy na světě, ale potom přišly problémy. Například počáteční investice. „Maminka je vedoucí školní jídelny, otec hasič. Ti neměli na to, aby mi dali pár milionů do začátku,“ říká Konečný. Firmu tedy rozjel jako „vedlejšák“ při zaměstnání. Krabičky, které skrývají relé, nakupoval nejdříve z Rakouska. Tento „obal“ sice tvořil dvě třetiny ceny hotového výrobku, přesto se Konečného firma byla schopna dostat na poloviční cenu než česká konkurence. HLAVNÍ JE VÝVOJ

Do podnikání se zapojila celá rodina: manželka, rodiče i další, příbuzní po večerech v obýváku balili výrobky a expedovali. Tak to šlo zhruba rok. „Potom jsem se musel rozhodnout. A bylo to těžké rozhodování, protože tehdy jsem měl jako zaměstnanec pěkné peníze. Zvolil jsem vlastní firmu. Co jsem vydělal, to jsem investoval do první technologie. A našli jsme prvního většího partnera, pro kterého jsme dělali. Nefungovalo to tak, že by nám zadával práci, nebyli jsme námezdní síla. Budovali jsme vývoj, vyvíjeli další výrobky,“ vysvětluje Konečný. Na trhu se zaměřili na to, co na něm chybí nebo kde je ještě možnost přijít se zajímavou cenou. Vývoj je pro Elko EP dodnes jeden ze základních kamenů. Při obratu 80 milionů korun šlo vloni do této oblasti přes pět milionů. „Dneska máme obrat 120 milionů, takže i výdaje na vývoj budou vyšší. Zaměstnáváme na něm deset lidí. Máme pořád co dělat. Těch nápadů je strašně moc,“ říká Konečný. Elko EP dělá vedle vlastního vývoje i vývoj na zakázku.

NEDAT SE ODRADIT

„Ještě před pěti lety nám říkali: Ty nemůžeš konkurovat francouzské firmě. Oni mají padesátiletou tradici, jsou na trhu etablovaní. Odpovídal jsem: Zkusíme to. A dneska jsou pro nás Francouzi partneři, děláme pro ně. Jsme pro ně flexibilnější než nějaká západoevropská firma, jejich požadavky splníme rychleji. V N ěmecku to trvá třeba měsíc, u nás dva týdny. Právě tak jsme získali zakázky pro téměř všechny velké firmy, které v rozvaděčové technice něco znamenají,“ uvádí Konečný. V Česku má Elko EP podle jeho slov dominantní pozici. Tuzemská konkurence zkrachovala a jsou tu jen menší firmy „garážového“ typu. „My si spíš držíme vyšší střední úroveň. Nejsme nejlevnější, protože dnes už nemusíme být. Dnes jsou třeba Rakušané levnější než my,“ podotýká Konečný.

ELKO NA CESTĚ DO SVĚTA Elko EP se neomezuje ani zdaleka jen na český dvorek. Začátky vývozu však nebyly jednoduché. „Export začal vlastně přes známé. Kamarád kamaráda žil v Rakousku a zajímaly ho naše výrobky. Takhle jsme zahájili vývoz na západ. Náš první velký partner byla Lovato Electric v Itálii před pěti lety. Ti exportují do všech zemí světa, což je pro nás dobrá škola a pro distributory dobrá reference,“ vysvětluje Konečný. Dnes už jeho firma překonala počáteční nedůvěru v zahraničí. N ebyla rozhodně jediná, kdo se setkal s reakcemi typu: Vy jste z Česka? A kde to je? To je Rusko? A tohle děláte vy? To není možné! „Štvalo mě to, že nás berou jako Východ. Dneska jsem například pro Rakušany strategický partner,“ dodává Konečný. Nyní plánuje expanzi na americký trh a na východ, především do Ruska. „V USA máme velkého partnera, se kterým právě teď řešíme otázku exkluzivity. On ji chce, ale my jsme na to opatrní. Je to velká země, a to znamená velké možnosti,“ uvádí Konečný. PODNIKÁNÍ JAKO KONÍČEK

Elko EP se může chlubit až nečekanými meziročními nárůsty obratu. V letech 2002 až 2003 to bylo 90 procent, letos počítá Konečný s 50 procenty. Při udržení takového tempa by mohl podnikatel v klidu jít ve čtyřiceti do důchodu. „Kdepak, mne to baví. Je to koníček a pořád mám tu výhodu, že rozumím tomu, co děláme,“ směje se Konečný. A jak vnímá ocenění jako Technologický podnikatel roku? „Zvýší to prestiž a bude nás znát víc lidí. V naší branži nás znají, ale normální lidé netuší, že když stisknou tlačítko na schodišti, tak to, co rozsvítí světlo na minutu, jsme my v našem rozvaděči. Netvrdím, že by to vědět potřebovali. Ale rozhodně se ke známé firmě chovají jinak například i v bance. A je to dobrá reference i pro lidi ve firmě,“ uzavírá Konečný.

**ELKO EP

Firma Elko EP začala v roce 1993 vyrábět spínací výkonové bloky pro systémy elektrického vytápění. Postupně se více zaměřila na modulové elektronické přístroje pro rozváděče nízkého napětí a domovní instalace, především časové relé. V této oblasti Elko EP ovládá více než 70 procent českého trhu a proniká i do zahraničí. V Evropě se pohybuje na 3. až 4. místě. Stěžejní výrobky mají certifikáty pro Evropu, Rusko a USA. Firma zaměstnává více než sto zaměstnanců. Důležitým mezníkem ve vývoji společnosti bylo vybudování vlastního sídla, kde se soustředí výrobní, vývojové a administrativní zázemí firmy. Letos její majitel získal ocenění Technologický podnikatel roku (viz Profit 49/2004). Společnost Elko EP má přes sto zaměstnanců.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když za škodu může sport...
O dědictví IV: Dědit, či darovat?
3 věci, na které není dobré zapomínat před odjezdem na služební cestu
Daňové přiznání za rok 2017: Změny u daňového zvýhodnění na děti a daňového bonusu
Bez potřebné doby pojištění vám důchod nedají
Auta
Kvíz: Víte, co se děje, když se na přístrojové desce…
Arrivo je systém, díky kterému pojede i Dacia Duster nebo Fabia 1.2 HTP 320 km/h
Škoda Superb 2.0 TSI 4×4 vs. BMW M760Li xDrive: Přesné porovnání neporovnatelného
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Pokuta za pád z kola? Absurdní, ale ne víc než jiné pokuty za nehodu [komentář]
Technologie
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Procesory ARM proráží už i v superpočítačích. Na ThunderX2 s jádry Vulcan sází sám Cray
Parádní akce: Samsung Galaxy S7 za 8200 Kč a S7 Edge za 10 600 Kč
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Mlácení dělníků, smrt v kantýně aneb Jak se dělá iPhone X
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít