Strojírenský výrobce a vývozce Metaz Týnec bude mít nového majitele

15. června 2011, 13:26 - Profit, TZ
15. června 2011, 13:26

Výroba i zaměstnanost v Metazu Týnec nad Sázavou patřícímu k tradičním českým strojírenským podnikům bude zachována. Výběrové řízení proběhlo v minulých dnech a za 52 milionů korun tento podnik získává na přelomu června a července český investor, jenž hodlá v produkci pokračovat.

Foto: Profimedia.cz

Transakci realizovala společnost Naxos, která je specialistou na prodeje podniků a patří k leaderům na českém realitním trhu.

Druhého kola výběrového řízení se zúčastnilo, tedy nabídku podalo, pět subjektů. Jednalo se vesměs o české společnosti podnikající v oborech strojírenství a metalurgie. Zájem projevili během soutěže i další potenciální investoři, což svědčí mimo jiné o tom, že obor těžkého strojírenství a slévárenství má perspektivu,“ řekl obchodní ředitel Naxosu Libor Nevšímal. Případ Metazu, dříve jedné z vlajkových lodí českého průmyslu, který se ocitl v insolvenci, dopadl podle jeho slov zřejmě nejlépe, jak mohl. „Uspokojení pohledávek především zajištěných věřitelů bude velmi dobré, nadstandardní. Navíc lze oprávněně předpokládat, že výroba se bude v dohledné době zvyšovat a rozšiřovat a že tedy bude zachována zaměstnanost. A případ Metazu je zároveň i ukázkou toho, že při profesionalitě insolvenčního správce a úsilí zaměstnanců lze udržet provoz  podniku i v konkursu, který je mnohdy v tuzemsku mylně považován za likvidační řešení,“ dodal Nevšímal.

Metaz byl jedním z předních českých výrobců a vývozců odlitků z hliníku, oceli a barevných kovů. Na počátku 30. let minulého století jej založil pražský podnikatel František Janeček. V Týnci nad Sázavou na Benešovsku postavil slévárnu a v roce 1931 byla zahájena  výroba odlitků pro automobilový průmysl, zejména pro motocykly Jawa.  Ještě nedávno činil roční obrat Metazu kolem 300 milionů korun. 

Ke svému závěru se blíží také zpeněžení dalších strojírenských podniků. V dohledné době dokončí Naxos prodej Slévárny šedé a tvárné litiny Ústí nad Labem – uzávěrka prvního kola výběrového řízení je 15. června – a Severočeské armaturky Ústí nad Labem, u níž bude první kolo uzavřeno o den později.  Letos v březnu zpeněžil Naxos za téměř 280 milionů korun PA Export, bývalý škodaexport.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdy budou Vánoce a vánoční prázdniny?
Přímá volba prezidenta ČR
Z e-shopu přivezli rozbité zboží?
4 nejznámější kryptoměnové burzy současnosti
Když končí platnost řidičského průkazu...
Auta
Seat dále navýší výkon Leonu Cupra. Příští rok dorazí…
Muzeum Citroën prodává část své sbírky. Jsou to samá krásná a zajímavá auta
Honda chystá na rok 2022 elektromobil, který se nabije za 15 minut
Kdo se stane evropským autem roku? SUV mají největší šanci, protože jich je většina
Kvíz: Poznáte auto jen podle předního světla?
Technologie
Další šikovná externí grafika s malými rozměry. Uvnitř je přitom desktopová GTX 1060
První týden s Android Pay: 90 % plateb mobilem provedli muži
EA byla příliš nenasytná. Některé země mikrotransakce ve hrách označují za formu gamblingu
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Už i zdroje se vyrábí speciálně pro těžbu kryptoměn. FSP uvádí 2000W model pro 16 grafik
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít