Strojaři si věří. Očekávají růst o téměř čtyři procenta

09. května 2017, 11:09 - čtk
09. května 2017, 11:09

České strojírenství v letošním roce vzroste v meziročním srovnání o 3,7 procenta, v příštím roce však zpomalí růst na 1,5 procenta. Tržby strojírenských firem letos vzrostou v průměru o 7,1 procenta, příští rok pak o 5,7 procenta. Vyplývá to ze studie analytické společnosti CEEC Research. Její výsledky zveřejnila na Setkání lídrů českého exportu v rámci veletrhu For industry. Oslovila v ní 151 ředitelů strojírenských firem v České republice.

„V roce 2017 strojírenství dále poroste. Jeho hlavním tahounem bude opět automobilový průmysl. Vzhledem ke zpomalování poptávky na některých evropských trzích se však dá očekávat spíše mírnější růst,“ uvedl prezident Sdružení svazu automobilového průmyslu Bohdan Wojnar.

Na tom, že strojírenství letos poroste, se shodlo 99 procent oslovených ředitelů. Podle obchodního ředitele společnosti ŽĎAS Lukáše Chmele se bude situace v odvětví odvíjet od konkurenceschopnosti v zahraničí a výše přidané hodnoty českých výrobků. „Klasické energetické strojírenství má tendenci stagnovat již několik let. Rozvoj strojírenského segmentu mimo automobilového průmyslu bude především v oblasti obnovitelných zdrojů a dále především u speciálních programů, jako je zbrojní průmysl,“ doplnil Chmel.


Dařit se má i zbrojovkám. Přečtěte si také:

České zbraně proti teroru. Francouzská speciální jednotka si objednala pušky Bren 2


Tržby by oproti množství práce měly stoupnout téměř dvojnásobně, letos o 7,1 procenta. Růstu tržeb plánují strojírenské firmy dosáhnout hlavně navýšením objemu svých zakázek (51 procent) a expanzí do zahraničí (24 procent firem). Vyšší ceny svých výrobků letos očekává 15 procent firem, ještě před půl rokem to bylo sedm procent.

Tržby z exportu podle studie strojírenským firmám letos vzrostou v průměru o 6,9 procenta. Růst by měly především velkým firmám. „Naši exportéři prokázali v posledních letech schopnost navázat zakázky a mají předpoklady překonat rekordní čísla z roku 2016. Na druhou stranu můžeme očekávat, že český export bude ovlivněn ukončením devizových intervencí a návratem k volnému režimu kurzu koruny vůči euru,“ dodal prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR Jaroslav Hanák.

Sedm z deseti oslovených ředitelů považuje český export za příliš závislý na vývozu do zemí EU. „Myslím, že je to škoda. Kdyby byly české firmy schopny exportovat napřímo, ne přes Německo, nepřicházely by o značnou část marže,“ uvedl jednatel společnosti Doosan Škoda Power Michal Košacký. Do zemí Evropské unie šlo loni 83,6 procenta z téměř čtyř bilionů korun celkového objemu českého vývozu.

Čtěte dále:

Strojírenství vyhnalo přebytek zahraničního obchodu nad 22 miliard

Škoda Transportation dodá do Helsinek 49 tramvají za 4 miliardy

Houfnice Dana zmodernizuje bez soutěže Tatra. Armáda zaplatí 1,5 miliardy


Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
"Matka" Kooperativy v zisku 11,65 miliard Kč
Lidé si na bydlení půjčují čím dál víc
Práce pro více zaměstnavatelů během roku 2017 a daně
Jak získat peníze ze životního pojištění?
Nový hit sociálních dávek? Během února přes 2 tisíce žádostí o otcovskou
Auta
Volkswagen Touareg 2018 má „chytrá“ světla a nechal si…
Elektrické BMW i4 dorazí za dva roky s dojezdem 550 až 700 km
Kvíz: Poznáte tato sportovní kupé?
Test deseti žárovek H7: Kterou vybrat, abyste za tmy viděli co nejlépe?
Sledujte odhalení Volkswagenu Touareg živě dnes od 10:00
Technologie
Seagate předvádí pevné disky Mach.2 s technologií Multi Actuator: rychlosti až 480 MB/s
Návod krok za krokem: Jak deaktivovat nebo smazat účet na Facebooku
Nejpopulárnějším českým internetovým obchodem je Onlineshop
Máte chuť na formule? Stáhněte si zdarma F1 2015. Ale pospěšte si
Pozor na GeForce MX150 v noteboocích, Nvidia pod stejným jménem prodává pomalejší model
Hry pro příležitostné hráče