Striptýz v exportní bance

20. října 2011, 12:43 - Petra Pelantová
20. října 2011, 12:43

Vedení České exportní banky chce začít zveřejňovat všechny smlouvy o poskytnutí úvěru

Šéfa České exportní banky (ČEB) Tomáše Uvíru čeká ostrý střet. Připravil novou strategii státní banky, jejímž úkolem je podporovat tuzemské vývozce, a tu bude muset prosadit před dozorčí radou, kde sedí zástupci jednotlivých ministerstev coby hlavních akcionářů banky. Už nyní je přitom jasné, že Uvírovy plány, které přinesou zásadní změny ve fungování ČEB, nebudou levné. „Připravili jsme několik variant, které budou předmětem jednání a diskusí s dozorčí radou někdy koncem roku v rámci finančního plánu. Předložíme několik možností, od té nejlevnější až po tu, kdy opravdu chceme jít do světa a budeme muset otvírat nové reprezentace ve vybraných zemích,“ řekl Uvíra týdeníku Euro.

Už žádné zprostředkovatele

Uvíru prosadil do čela ČEB začátkem letošního roku ministr financí Miroslav Kalousek. Hlavním cílem bylo napravit pošramocenou pověst banky a změnit systém fungování. Už při svém nástupu Uvíra „varoval“, že chystá velké změny. Ty by měly odstartovat v lednu příštího roku.
Až dosud se strategie banky řídila především tím, kolik musí ročně profinancovat úvěrů. S tím je konec, slibuje vedení banky. Krize totiž především ukázala, jaká rizika tato strategie nese. Během tří let se objem profinancovaných exportních půjček ztrojnásobil, zatímco počet lidí, kteří se o úvěry starali, de facto stagnoval. Objem kolabujících úvěrů následně zamířil strmě vzhůru, když letos přesáhl deset procent. Je přitom veřejným tajemstvím, že ne za vším stojí krize. V minulosti to ostatně nepřímo zmínil i ministr průmyslu a obchodu Martin Kocourek.
„Někdy naši lidé tíhli k tomu, že se musí určitý obchod udělat, aby se splnil plán. A to i přesto, že tam tolik českého podílu nebylo. Podporovat exportéry, kteří nakoupí věci v zahraničí, tady udělají drobnou úpravu a pak to vyvezou, aniž zaměstnají přímo české lidi, to není naše priorita,“ vysvětluje Uvíra a dodává: „Chci, aby naši zaměstnanci vyhledávali příležitosti a podporovali firmy, které zaměstnávají lidi v České republice. To znamená, abychom už nepodporovali zprostředkovatele.“ Uvíra ihned po svém nástupu na post generálního ředitele ČEB nechal prověřit kompletní úvěrové portfolio. „Zhruba u devadesáti procent není problém, u zbytku mám pochybnosti, ale k tomu jsem ještě nechal zadat detailnější analýzy a hledáme řešení,“ konstatoval bez dalších podrobností. Už v minulosti přitom šéf banky naznačil, že pokud najde nějaké závažné selhání, bude chtít vyvodit osobní zodpovědnost. Potíž je ale v tom, že lidé odpovědní za úvěry, které Uvíra nechal prověřit, už v bance nepracují. Jde například o bývalého ředitele ČEB Lubomíra Pokorného, který sice odešel loni na podzim na vlastní žádost, ovšem dle informací týdeníku Euro by ho zástupci státu na nejbližší dozorčí radě beztak odvolali.

CzechTrade zdarma?

Banka musela v minulosti čelit nařčení z protežování několika vyvolených firem při přidělování exportních půjček. Uvíra nepřímo potvrzuje, že se takové praktiky v minulosti mohly odehrát, nyní proto přišel s revoluční novinkou. „Chtěl bych, aby součástí všech smluv bylo ujednání, že zveřejníme vše, co jsme podepsali, co bylo předmětem exportu. Tedy aby všichni věděli, co český stát podporuje, které firmy to jsou. A aby skončily diskuse, které byly kdysi, že ČEB je banka jen jednoho nebo dvou exportérů. Všichni budou vidět, do čeho investujeme státní peníze,“ slibuje. Kromě toho chce ale prosadit další – a také nákladnější – novinky. Například spolupráci s dalšími státními institucemi určenými k podpoře českého exportu, jako jsou CzechTrade a CzechInvest. ČEB totiž začne nově poskytovat exportérům služby agentury CzechTrade, takže vývozcům může nabízet více služeb. Podle Uvíry by klienti za tyto služby nemuseli platit. „Může se stát, že nepokryjeme veškeré náklady, ale je to pomoc českého státu českému exportérovi, který zaměstná české pracovníky, a státu se to pak vrátí například ve vyšším výběru daní či nižší nezaměstnanosti,“ argumentuje Uvíra. Takový přístup by se ale nemusel líbit komerčním bankám. Oslovené bankovní domy se zatím nechtěly k novince spolupráce ČEB a CzechTrade vyjadřovat, neboť prý neznají podrobnosti. Uvíra se další kritiky nebojí. „Tohle komerční banky určitě nebudou brát jako nějakou nedovolenou konkurenční výhodu. Už jsme pokročili docela daleko ve vysvětlování, že s nimi chceme spolupracovat,“ říká.

Konec konkurence

Komerční banky si ještě za minulého vedení ČEB stěžovaly, že banka financuje i úvěry, které by zvládl soukromý sektor. Podstata ČEB přitom stojí na tom, že se má pouštět výhradně do obchodů, které by kvůli riziku soukromý sektor nikdy nefinancoval. Právě Uvíra přispěl velkou měrou k narovnání vztahu ČEB s komerčními bankami příslibem, že s nimi bude spolupracovat a že jim státní ČEB „nepoleze do zelí“.
Banka navíc nedávno uzavřela s Českou spořitelnou systém garancí za exportní úvěry, které bude ČEB poskytovat klientům spořitelny. „Systém nyní dolaďujeme a pak ho chceme rozjet i s dalšími bankami, se kterými jsme už nyní v jednání,“ popisuje Uvíra plán spolupráce s komerčními bankami. Na nedávném Strojírenském veletrhu v Brně navíc ČEB slíbila komerčním bankám další byznys okolo klubových úvěrů. Šlo zatím jen o obecné zásady, banky však byly spokojené. „Sice až budoucí praxe ukáže, jak to vše bude opravdu fungovat, ale už nyní to vypadá na krok směrem od konkurování ke spojení sil, alespoň u velkých exportních případů,“ uvedl v této souvislosti šéf exportního financování Raiffeisenbank Miloš Večeřa, který předsedá pracovní skupině pro exportní financování České bankovní asociace.
Kromě agentur CzechTrade a CzechInvest, se kterým bude ČEB o spolupráci teprve vyjednávat, hodlá Uvíra jít i za Evropskou bankou pro obnovu a rozvoj (EBRD). Tam má nyní Česko velmi silné zastoupení. Bývalý premiér Jan Fischer do EBRD loni nastoupil jako viceprezident a nedávno ho následovala bývalá náměstkyně ministra financí Klára Król. Ta přišla do banky jako zástupkyně České republiky. Podle Uvíry už má ČEB několik projektů, pro které chce EBRD požádat o spolufinancování.

Nové regiony

Od Uvírova příchodu do čela ČEB nastoupilo do banky asi třicet nových pracovníků. „Musel jsem nabrat nové lidi, protože v některých klíčových funkcích, jako například těch kontrolních, byla banka hodně pod stavem, vysvětluje. Zvýšit počet zaměstnanců by chtěl i do budoucna. „Pokud budeme chtít dělat další regiony, bez nových posil se neobejdeme,upozorňuje Uvíra. Změny by se měly dotknout i oblasti vymáhání pohledávek, což souvisí s nárůstem kolabujících úvěrů. Inkaso pohledávek si ČEB zajišťuje sama, nutno ovšem dodat: zatím. V budoucnu by totiž v této oblasti mohla banka hledat pomoc u externích firem. „Nemůžu to vyloučit, ale není to priorita. Je důležité, abychom si to primárně uměli dělat sami, říká Uvíra.
Asi největší náklady Uvírova plánu ovšem přinese snaha posílit či otevřít úplně nová obchodní zastoupení. Vedení ČEB chce snížit přílišnou orientaci na Rusko vstupem do dalších regionů, například do Latinské Ameriky, Afriky, Iráku nebo Turecka. I v Rusku chce ale banka některá zastoupení posílit.

Z rozpočtu ani ne miliarda

Kolik přesně bude Uvírova strategie stát, zatím vedení banky nechce říct s tím, že přesná čísla budou jasná až po jednání s dozorčí radou, která plány odsouhlasí. Uvíra má ale se svými finančními požadavky velkou šanci na úspěch. Ministerstvo financí totiž počítá na příští dva roky s dotací pro ČEB ve výši jedné miliardy korun ročně. A Uvíra tvrdí, že celou miliardu určitě nevyčerpá, bude prý stačit zhruba 600 milionů korun. Důvodem jsou především levnější zdroje, které se ČEB daří získávat zejména díky vyššímu ratingu Česka, jenž se odráží do ratingu banky. Celková suma, která jde do ČEB ze státního rozpočtu, se totiž vypočítává jako rozdíl mezi tím, za co si banka půjčí na trhu a za co nakonec poskytne úvěr exportérům coby státní podporu. Zbytek se dorovná ze státní kasy, k tomu se pak ještě přidá dotace na provoz.
„Když porovnám cenu financování, například krátkodobé zdroje máme nyní za cenu, jakou jsme historicky ještě neměli,“ pochvaluje si Uvíra. Zbytek by tudíž mohl jít na novou strategii. Konečné rozhodnutí bude ale na ministerstvu průmyslu a obchodu a hlavně na ministerstvu financí, jež jsou spolu s ministerstvem zahraničí a zemědělství hlavní akcionáři banky.

Novinky v České exportní bance *Zveřejňování všech smluv, na jejichž základě poskytne ČEB soukromé firmě vývozní úvěr *Spolupráce s agenturami CzechTrade a CzechInvest *Spolupráce s EBRD *Otevření nových zastoupení v Latinské Americe, Africe, Turecku *Posila obchodního zastoupení v Rusku *Méně produktů
Pramen: ČEB

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Víkend bude plný prázdnin: trošku volna a více času
Servisní prohlídka auta na zimu: Kolik stojí a na co se zaměřit
Dlouhá cesta do práce? I na dojíždění a stěhování existuje příspěvek
Babišov: 10 důvodů, proč ANO vyhrálo volby
Investujeme do podílových fondů
Auta
Lotus Elise Cup 260 je další z řady britských specialit.…
Šéf VW Matthias Müller se obul do Tesly: „Vyhazují stovky milionů dolarů z okna“
Video: Podívejte se, jak Tatra zdolala jednu z nejvyšších uměle vytvořených překážek světa
Navrhují automobilky auta na míru bariérovým testům? Nový test IIHS ukázal, že spíše ne
Porsche 911 Carrera T má kratší manuální převodovku a nižší hmotnost
Technologie
Bixby 2.0: hlasový asistent Samsungu se rozšíří i do ostatních zařízení, půjde přes něj ovládat ledničku
Google Pixel 2 je v Česku, ale stojí pořádný balík
Logitech MX Master 2S: jak jednou myší ovládat tři počítače (vyzkoušeno)
Po instalaci Windows 10 Fall Creators Update někomu chybí aplikace. Co s tím?
Chrome 62 má častěji upozornit na nezabezpečené weby. Nějak to ale nefunguje
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít