Stříbro – ve stínu zlata

14. října 2009, 13:30 - Jiří Tyleček, <a href="http://www.finance.cz">Finance.cz</a>
14. října 2009, 13:30

Nahrazení stříbra jiným kovem v průmyslu je díky jeho unikátním vlastnostem nepravděpodobné. Dramatický vývoj ceny směrem vzhůru se nepředpokládá, stabilní růst však ano.

Autor: Martin Siebert

Stříbro je společně s ostatními drahými kovy jako zlato či platina považováno za uchovatele hodnoty. Při jejich výčtu je ale často opomíjeno. Někteří dokonce považují stříbro za spíše průmyslový kov a dávají ho na úroveň hliníku nebo mědi. Největší díl se totiž využívá v průmyslu. Není stříbro dost vzácné?

Význam stříbra Stříbro je známo minimálně 6 tisíc let a používalo na výrobu nástrojů a jako základní prostředek směny. Díky své snadné opracovatelnosti se ze stříbra dodnes vyrábějí šperky. V některých obdobích bylo stříbro dokonce hodnotnější než zlato. Stříbrné horečky v Severní Americe v 19. století byly silou, která táhla přistěhovalce z východního pobřeží na západ. Historicky se tedy významu stříbra nedá nic upřít. V současné době se v 60 zemích světa těží přibližně 20 000 tun stříbra ročně. Základní jednotkou je stejně jako u zlata 1 trojská unce (oz. = 31,1 gramů). Největším producentem na světě je Peru s třetinovým podílem na těžbě, následováno Mexikem, Austrálií a Spojenými státy. Graf: Využítí stříbra ve světě

Vždy se investic do stříbra používalo jako ochrana před inflací v dobách nejistoty na finančních trzích. Jeho význam uchovatele hodnoty však pokulhává za zlatem kvůli nižší odolnosti před poklesem během hospodářských krizí. Je to dáno vysokou mírou jeho průmyslového využití, které v nejistých dobách zákonitě klesá a to ovlivňuje i jeho cenu.

Vývoj ceny není lineární

V roce 1980 se dostalo na svoji nejvyšší cenu 35 dolarů za unci, což je dosavadní historické maximum. Tento vzestup způsobila inflace a z toho vyplývající snaha lidí směnit „zelené papírky“ za trvalou hodnotu kovu. Tato bublina však brzy splaskla a následujících 20 let se cena stříbra držela kolem 5 dolarů. V posledních několika letech došlo k dramatickému zvýšení jeho ceny. Toto však platí pro naprostou většinu komodit a proto dnešní ceny stříbra nejsou žádným překvapením.

Po propadu v druhé polovině roku 2008 se cena stříbra stabilizovala a ze svých minim okolo hodnot 8,5 USD/oz. roste s menšími výkyvy prakticky dodnes. Od začátku roku už stříbro posílilo o 50 % a zatím nenarazilo na rezistenci, která by měla jeho růst zastavit. Aktuální ceny prosincového kontraktu testují hranici 17,50 USD/oz.

Kde a jak lze investovat do stříbra**

Stříbro se primárně obchoduje na mimoburzovních trzích (OTC). Obchodování probíhá také na new yorské komoditní burze Comex a tokijské komoditní burze TOCON.

Více na Finance.cz.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jak se daní příjmy z pronájmu bytu?
Segwit2x se nekoná. Bitcoin se zatím štěpit nebude.
Rozdíly v placení zdravotního a sociálního pojištění pro OSVČ
Měli byste se bát, když nakupujete na českých e-shopech?
Když za škodu může sport...
Auta
Tajemný prototyp z českých silnic přišel o maskování. Jedná…
Elektrický tahač Tesla Semi má po premiéře. Někteří ho ale za žádný zázrak nepovažují
První upoutávky na Mercedes-Benz CLS ukazují předek a digitální interiér
Nejlepší ojetá auta do 100 000 Kč, která jsou levná na provoz
Retro: Kolik stála nová auta v listopadu 1989 a o kolik jsou dnes dostupnější
Technologie
Tip: Firefox vám poradí, čím nahradit nefungující doplňky. Jak na to?
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Google Maps budou přehlednější. Navíc se přizpůsobí chodcům i řidičům
Xeony generace Ice Lake mají 38 jader a HBM2. Xeony Phi nahradí 44jádrová verze ISX-H
Na Chromeboocích poběží MS Office i World of Warcraft, ale…
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít