Stres může přispět k zneužívání návykových látek

31. března 2003, 00:00 - MUDr. Karel Nešpor, CSc.
31. března 2003, 00:00

Stres zvyšuje riziko problému s návykovými látkami. Na druhou stranu, je jen jedním z rizikových faktorů a ne vždy musí vyústit v pití alkoholu nebo zneužívání drog.Spotřeba alkoholu na jednoho obyvatele se v ČR blíží deseti litrům 100% alkoholu za rok. Relativně časté je používání alkoholu právě ve stresu.

Stres zvyšuje riziko problému s návykovými látkami. Na druhou stranu, je jen jedním z rizikových faktorů a ne vždy musí vyústit v pití alkoholu nebo zneužívání drog.

Spotřeba alkoholu na jednoho obyvatele se v ČR blíží deseti litrům 100% alkoholu za rok. Relativně časté je používání alkoholu právě ve stresu. V odborné literatuře se popisuje vyšší konzum alkoholu v souvislosti s rodinnými problémy, ekonomickým a pracovním stresem. Působení stresu zvyšuje i nedostatečná podpora ze strany okolí. Zejména v případech, kdy je alkohol snadno dostupný, kdy člověk nenachází alternativní řešení a pokud je o účincích návykových látek mylně informován.

Krátkodobá úleva není řešením

Alkohol může přinést krátkodobou subjektivní úlevu, ale při „kocovině“ se míra nepohody pronikavě zvyšuje. Nakonec člověk trpí více než v době, kdy začal pít. Navíc průměrného českého pivaře příliš nezajímá, jaké důsledky má alkohol pro jeho nadledviny a další orgány. V době, kdy alkohol přináší subjektivní zmírnění obtíží, na mnoha úrovních vlastně zvyšuje míru stresu - zrychluje dechovou a tepovou frekvenci, krevní tlak, nepříznivě působí na metabolizmus a kožní galvanickou vodivost. Účinky jiných návykových látek na výše zmíněné funkce mohou být v některých směrech odlišné. I v tomto případě však dochází spíše ke zhoršení stresové reakce, kupříkladu konopí zvyšuje při intoxikaci tepovou frekvenci i krevní tlak. Stresogennně působí také budivé aminy (pervitin) a kokain. Opioidy (heroin) stresovou reakci spíše tlumí, ale k výraznému stresu a aktivaci osy hypotalamus-hypofýza-nadledviny dochází během odvykacích obtíží. Zvláště v tomto tito lidé reagují na stresory nadměrně.

Z bludného kruhu se obtížně utíká

Jestliže si někdo zvykne při stresu používat alkohol nebo jiné návykové látky, je snadno možné, že se dostane do bludného kruhu. Únik před stresem k návykovým látkám znamená vyšší stres, což vede k dalšímu úniku. K závislosti pak chybí jen malý krůček. Pokud se vytvoří, přistupují k už existujícím problémům další stresory: odvykací obtíže, craving (bažení), pracovní, manželské i jiné nesnáze. K silným stresorům patří bolest. Na tu působí alkohol dvoufázově. Nejprve může některé typy bolesti zmírnit, později bolest často naopak vzroste. Například u revmatoidní artritidy se zjistilo, že dochází ke zhoršení obtíží až po osmi dnech od požití alkoholu, což se vysvětluje vlivem alkoholu na hormonální systém.

Prevencí je i relaxace

Naskýtá se přirozeně otázka jak předejít vzniku zmíněného bludného kruhu a, pokud tato situace nastane, jak bludný kruh přerušit. Jedno z řešení nabízejí tzv. „dovednosti potřebné pro život“ (life skills), jejichž význam se v posledních letech zdůrazňuje v léčbě a v prevenci problémů působených návykovými látkami. Velmi účinné jsou i relaxační techniky - autogenní trénink, progresivní relaxace podle Jacobsona, jógové relaxační techniky apod. Změny, k nimž v organizmu dochází, budou ve všech těchto případech podobné. Mimo jiného dochází ke zmírnění svalového napětí a prokrvení svalu, zmírní se krevní tlak, dechová a tepová frekvence. Používáme-li relaxační techniky jako součást léčby, nemusí být ovšem jedno, kterou techniku zvolíme. Proto je důležité poradit se s odborníkem. Je zřejmé, že prevence stresu sama o sobě nepostačuje k prevenci a léčbě návykových nemocí. Může a měla by být však jejich užitečnou součástí.

Stres jako faktor vedoucí k recidivě

Výzkumy prováděné u závislých na alkoholu referují o tom, že chronický stres zvyšuje riziko recidiv. Nejvíce jsou ohroženi ti, kdo disponují nedostatečnými dovednostmi jak ho zvládat a mají ve svém okolí malou podporu. Rizikovým faktorem je i to, že závislý hledá oporu u lidí, kteří nebezpečně pijí alkohol, a nemá ve věcech abstinence dostatečnou sebedůvěru. Léčba závislosti by proto měla jistě zahrnovat prevenci stresu, nevystačíme zde však pouze s relaxačními technikami, ale je třeba používat daleko širší spektrum postupů (posilování sebedůvěry, osvojení zdravého životního stylu, rodinná terapie a další).

Autor je vědecký sekretář Společnosti návykových nemocí České lékařské společnosti JEP a národní koordinátor Evropského akčního plánu o alkoholu Světové zdravotnické organizace.

Další informace

www.plbohnice.cz/nespor

www.mujweb/veda/nespor

www.geocities.com/nespor

Některé dovednosti potřebné pro život

Dovednosti sebeovlivnění

* Schopnost se motivovat ke zdravému způsobu života.

* Schopnost oddálit uspokojení nebo potěšení.

* Schopnost chránit a posilovat zdravé sebevědomí.

* Schopnost plánovat čas.

* Dovednosti při zvládání rizikových duševních stavů (sem patří zejména bažení, ale i úzkost, hněv, deprese, radost nebo nuda).

* Schopnost se uvolnit, účinně relaxovat a odpočívat.

Sociální dovednosti

* Schopnost čelit sociálnímu tlaku (např. odmítnout vrstevníky, starší nebo nadřízené, když nabízejí alkohol nebo jiné návykové látky).

* Další asertivní dovednosti (dovednosti zdravého sebeprosazení).

* Dovednosti rozhodování se a schopnost předvídat následky určitého jednání.

* Schopnost vytvářet vztahy a budovat si přiměřenou síť sociálních vztahů.

* Mediální gramotnost a schopnost čelit reklamě na návykové látky.

* Schopnost racionálně hospodařit s penězi.

* Dovednosti týkající se volby a hledání vhodného zaměstnání a dobrého fungování v něm.

* Rodičovské dovednosti.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Přímá volba prezidenta ČR
Z e-shopu přivezli rozbité zboží?
4 nejznámější kryptoměnové burzy současnosti
Když končí platnost řidičského průkazu...
Black friday je tu! Nakupte snadno, rychle a bez nervů
Auta
Seat dále navýší výkon Leonu Cupra. Příští rok dorazí…
Muzeum Citroën prodává část své sbírky. Jsou to samá krásná a zajímavá auta
Honda chystá na rok 2022 elektromobil, který se nabije za 15 minut
Kdo se stane evropským autem roku? SUV mají největší šanci, protože jich je většina
Kvíz: Poznáte auto jen podle předního světla?
Technologie
Další šikovná externí grafika s malými rozměry. Uvnitř je přitom desktopová GTX 1060
První týden s Android Pay: 90 % plateb mobilem provedli muži
EA byla příliš nenasytná. Některé země mikrotransakce ve hrách označují za formu gamblingu
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Už i zdroje se vyrábí speciálně pro těžbu kryptoměn. FSP uvádí 2000W model pro 16 grafik
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít