Středoevropské ambice ve Španělsku

08. září 2010, 09:45 - Jan Skřivánek
08. září 2010, 09:45

Posláním iniciativy Tranzit je podpora lokálních uměleckých scén

Manifesta je jednou z největších evropských přehlídek současného umění. Koná se každé dva roky, pokaždé v jiném městě a pokaždé v režii jiného kurátorského kolektivu. Ta letošní, osmá, se uskuteční na podzim ve španělské Murcíi. Jedním ze tří kurátorských týmů, které ji připravují, je iniciativa Tranzit, za kterou stojí finanční skupina Erste Group. Účast Tranzitu na této prestižní akci je dalším z řady neoficiálních ocenění tohoto originálního kulturního projektu, který představuje zcela nový model firemního sponzoringu.

Odlišný model Tranzit funguje od roku 2002 s pobočkami ve Vídni, Budapešti, Bratislavě a Praze. Jeho činnosti financuje Nadace Erste (Erste Stiftung) a regionální banky skupiny. Posláním iniciativy je podpora lokálních uměleckých scén a snaha o jejich začlenění do mezinárodního kontextu. Konkrétní formy této podpory jsou plně na zvážení místních zastoupení. Český Tranzit například provozuje pražskou galerii Tranzitdisplay, vydává knihy a pořádá přednášky či filmové projekce. Zatímco klasický sponzoring je především formou reprezentace samotného sponzora, Tranzit představuje zcela odlišný model, neboť Erste se jeho prostřednictvím přímo podílí na vytváření kulturní produkce. Zaměřuje se přitom především na konceptuální polohu současného umění. Cestu do světa pomohl otevřít například Kateřině Šedé, Jiřímu Kovandovi či Romanu Ondákovi. Ti dnes patří mezi mezinárodně nejuznávanější české a slovenské umělce, nejsou to však rozhodně autoři, jejichž výstavy by lákaly davy. „Nejde nám o vlastní reprezentaci, ale o to, být pro společnost užiteční a chovat se zodpovědně,“ vysvětluje programový ředitel Nadace Erste Boris Marte.

Středoevropská sbírka Podobně vyhraněný profil má i firemní sbírka, která nese jméno Kontakt. Korporátní sbírky jsou si většinou dost podobné – oblíbená jsou vizuálně výrazná díla (když už investujeme do umění, tak ať je to vidět), mírná provokace je přípustná (chceme přece ukázat, jak jsme cool), citlivá témata jako sex či politika jsou tabu (někdo by to ještě mohl špatně pochopit!). Pro sbírku Erste toto neplatí. Její součástí jsou i silně angažovaná a společensky kritická díla, která rozhodně nelze používat jako pouhou dekoraci. Výjimečné jsou ale i geografické zaměření sbírky a způsob, jakým se rozhoduje o nových akvizicích. Kontakt je kolekcí umění ze zemí střední a východní Evropy od 60. let do současnosti, přičemž o směřování sbírky i jednotlivých nákupech nerozhodují zástupci banky, ale mezinárodní tým historiků umění.

Muzejní zaměření Kontakt tak v mnohém připomíná spíše muzejní sbírku. Ne náhodou. Podle Borise Marteho byl rozhodujícím impulzem k jejímu budování pocit, že tradiční muzea neplní svou roli. „Během komunistické éry v tomto regionu působila řada fantastických umělců, kteří ale nikdy nedostali možnost vystavovat a prezentovat svou tvorbu mimo velice úzký okruh. Opakovaně jsme se dostávali do situací, kdy jsme se setkávali se špičkovými uměleckými díly v naprosto nemožných podmínkách. Věci, které patří do národních galerií, ležely zaprášené někde pod postelí nebo v garáži. Nešlo tedy o to, že bychom se rozhodli, že chceme mít korporátní sbírku jako jiné banky. Naší hlavní motivací bylo a je uchovat pro budoucnost velice důležitou část evropského kulturního dědictví,“ vysvětluje Marte. Problémem je i to, že muzea a galerie v jednotlivých zemích mají jen minimální mezinárodní přesah, takže poválečné umění někdejšího východního bloku nadále zůstává mimo celoevropský kontext. I to se snaží Erste změnit. Loni například vídeňské muzeum MUMOK ve spolupráci s Nadací Erste připravilo rozsáhlou výstavu Gender Check zaměřenou na problematiku genderu v umění postkomunistických zemí. Na jaře byla výstava s úspěchem reprízována ve Varšavě, Praze se však bohužel vyhnula. Výběr ze sbírky Kontakt mohli čeští diváci vidět na výstavě v Galerii Středočeského kraje v Kutné Hoře, probíhající letos od května do konce srpna.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Babišov: 10 důvodů, proč ANO vyhrálo volby
Investujeme do podílových fondů
Jak získat hypotéku, nebo půjčku, kterou vám banka odmítá schválit
Kdo vlastní naše pojišťovny?
5 věcí, které si pamatujte o dokumentárním akreditivu
Auta
Lotus Elise Cup 260 je další z řady britských specialit.…
Šéf VW Matthias Müller se obul do Tesly: „Vyhazují stovky milionů dolarů z okna“
Video: Podívejte se, jak Tatra zdolala jednu z nejvyšších uměle vytvořených překážek světa
Navrhují automobilky auta na míru bariérovým testům? Nový test IIHS ukázal, že spíše ne
Porsche 911 Carrera T má kratší manuální převodovku a nižší hmotnost
Technologie
Photoshop se naučí nová kouzla. Chybějící obraz doplní díky umělé inteligenci
Vodafone reaguje na konkurenci. Za 599 Kč nabídne neomezený LTE internet na doma
Compact od Sharpu dostojí svému názvu. Navíc má nejrychlejší displej
Zotac uvádí krátkou GeForce GTX 1080 Ti s vodním chlazením, pro kompaktní highendová PC
OLED, QLED a Smart TV. Jaké jsou nejlepší televizory roku 2017?
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít