Střední Evropa v zajetí odposlechové upřímnosti

26. června 2014, 15:08 - Miroslav Zámečník
26. června 2014, 15:08

Kolega Páral se už včera ke skandálu s odposlechy v Polsku vyjádřil, zbývá se rozebrat v tom, proč se guvernér centrální banky Marek Belka vybavoval loni v červenci s ministrem vnitra o tom, že Polská národní banka (NBP) vyjde vstříc vládě při financování deficitu výměnou za odvolání tehdejšího ministra financí Jacka Rostowského. Ten pak na podzim skutečně z úřadu odešel.

Fakta jsou taková, že NBP v inkriminovaném snižovala základní sazby kontinuálně, a začala dlouho před inkriminovaným rozhovorem.

Pokud jde o fiskálně-monetární mix, tak MMF jej hodnotí jako adekvátní dobovým podmínkám, a není tam ani s použitím dekodéru patrná nějaká podstatnější výhrada, což si můžete přečíst zde.

Je důležité připomenout, že Polsko mělo s MMF dojednánu obrovskou dispoziční úvěrovou linku už od začátku světové finanční krize, kterou pravidelně prodlužovalo a navyšovalo její objem. Jenže polská ekonomika šla počátkem loňského roku do poměrně rychlého útlumu, nikoli kvůli zahraniční poptávce (čistý export se zlepšil a Polsko dosáhlo obchodního přebytku), ale kvůli poklesu domácí spotřebitelské poptávky a investiční aktivity a zásob.

V důsledku toho se nedařil výběr DPH a rostl rozpočtový schodek, což muselo ministra financí Rostowského silně znervózňovat s tím, jak se dluh blížil kvůli jejich fiskální brzdě hranici, kdy bude nutné brutálně škrtat. Takže asi na nezávislou centrální banku hodně nevybíravě tlačil a dělal potíže s legislativou, která se NBP přímo týkala, což naznačuje centrální banka ve svém komuniké k celé nešťastné události.

Musel vedení NBP ale hodně nazlobit, což asi vysvětluje ten slovník a popravdě řečeno i tu personální podmínku. To tedy hezké není, ale kdo říkal, že nad makrem se nedá do krve pohádat?

Pomiňme, že v našem kontextu je poměrně obtížné si představit, jak se kterýkoli z recentních guvernérů ČNB vybavuje s kterýmkoli z recentních ministrů vnitra o jemných zákrutech makroekonomické politiky, a nastavení správného měnového a fiskálního mixu, případně o zřízení Výboru pro systémové riziko. O tom prý v té varšavské hospodě šla řeč především.

Zkuste drásat svojí představivost, jak by asi tahle konverzace vypadala mezi takovým Zdeňkem Tůmou a Stanislavem Grossem, řečeným „Bejby“alias „Koloťuk“. Ostatně hluboké porozumění nad tématem mohlo být poměrně obtížně dosažitelné i v relaci guvernérů s některými z českých ministrů financí.

Takže když se to vezme kolem a kolem, tak za předpokladu, že NBP nemlží a v zemi našich severovýchodních sousedů skutečně unese ministr vnitra dvouhodinovou debatu o makroekonomické situaci, tak tomu Polsku v zásadě musíme dost závidět.

Berte to jako poznámky od člověka, který o Ferenci „lhali jsme ráno, v poledne i večer“ Guyrcsányiovi vždy s respektem hovořil jako o jediném pravdomluvném premiérovi ve střední Evropě. Přečtěte si tu celou inkriminovanou pasáž z jeho slavné řeči z května roku 2006, a nemůžete dospět k jinému závěru.

Takhle brutálně nalévat svým spolustraníkům pravdu po kýblech, to je opravdu mimořádné. Ale ono Maďarsko tehdy také bylo v mimořádném svrabu, a tehdejší koalice se musela odhodlat k něčemu, na co nebyla veřejnost, ukolébávaná lhaním, připravena. Gyurcányi mobilizoval, jak uměl, a pokud si odmyslíte místy hodně tvrdé vulgarismy, je to pozoruhodné dobře argumentovaná řeč o jedné zemi a době.

Používal přitom slovníku, který v Maďarsku, kde vyšší vrstvy zejména ze starší generace hovoří jazykem, který je oproti běžné hovorové češtině až beznadějně archaicky obřadný (oni si tam opravdu v jisté společenské situaci dovedou dodnes onikat), musel šokovat a odpuzovat. I v podstatně plebejštějším Česku by premiér, který sice říká správné věci, ale používá slovní zásoby hodně nenaloženého dlaždiče, musel jít.

Polský ministr zahraničí Sikorski také říká pravdu, a nesrovnatelně méně vulgárně, ale možná také půjde. Tady ve střední Evropě holt platí to, co radí „Ovoce stromů rajských jíme“ od nebožky Věry Chytilové: „Nechtěj znát pravdu, jakož ani já jí nechci znát.“


Čtěte také:

Polský ministr Sikorski: Za odposlechy stojí organizovaný zločin

Polská vláda přežila hlasování o důvěře

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Práce pro více zaměstnavatelů během roku 2017 a daně
Povinné ručení? Nejlevnější není vždy nejlepší
Chcete si přivydělat? Staňte se členem volební komise
Byty za méně než 4násobek ročních příjmů? Ve 3 z 14 krajů ano
Vyplatí se fixovat si letos cenu elektřiny?
Auta
Automobilce Mini došla trpělivost. Na Dakar pošle auta s…
Je pohon na LPG ohrožený druh? Originálních aut na plyn už moc nekoupíte
Škoda představuje model Ke Luoke. Je to prodloužený Karoq pro Čínu
Subaru Impreza páté generace dorazila do ČR. Je to vážně zajímavé auto
Aston Martin V8 Vantage změnil tvář i motor. Je přeplňovaný a dodává ho Mercedes
Technologie
Koupě roku? Amazon dnes prodává Galaxy S8 jen za 13 200 Kč
Další devadesátková hra zdarma. Stáhněte si akci MDK
AMD brzo vydá nové procesory, podpora už je v BIOSech. APU Raven Ridge možná v lednu?
10 tipů na nejlepší tablety pro práci i zábavu [Vánoce 2017]
ASLR je vinou chyby ve Windows 8/10 méně funkční než ve starším Windows 7
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít