Střední Evropa na krizi vydělá

09. června 2009, 14:47 - Michal Kučera
09. června 2009, 14:47

Počet zaměstnanců v tomto regionu zdvojnásobíme, říká nejvyšší šéf Ernst & Young

Největší poradenské firmy vyjdou navzdory propadu tržeb z krize silnější než dříve, pouze se více zaměří na nové trhy. Alespoň to tvrdí šéf jedné ze společností takzvané „Velké čtyřky“, generální ředitel Ernst & Young James Turley. Podle jeho názoru bude jedním z důsledků ekonomického propadu přesun aktivit na východ, zejména do Číny, Indie a Ruska.

EURO: Jak krize dopadla na poradenský byznys a vaši firmu? TURLEY: Proti recesi není imunní nikdo. Když se podíváte na trh, vidíte, že probíhá velmi málo IPO (vstupů firem na burzu – poz. red.), málo fúzí a akvizic, firmy škrtají výdaje a podobně. To samozřejmě výrazně dopadá na naše tržby. Koncem minulého léta jsme měli největší podíl na trhu IPO v Číně, kde jsme pomáhali vstoupit na burzu 150 firmám. Všechny tyto procesy se najednou zastavily. Takže z očekávaných velkých tržeb nebylo nic. Přesto naše celkové tržby letos mírně vzrostou. Je to ale mnohem méně než dvouciferný růst, který jsme zažívali v minulých letech.

EURO: Myslíte, že jsme už z nejhoršího venku? TURLEY: Jsem spíše optimista. Viděli jsme spoustu pozitivních kroků, vlády všude na světě se snaží zlepšit stav ekonomiky, vzájemně spolupracují a hledají řešení. Vidíte také, že se systematicky uplatňují ekonomické pobídky. Například skupina G20 o tom diskutuje velmi konstruktivním způsobem. Podnikatelský duch zůstal všude na světě stále velmi silný a očekával bych, že ke konci roku 2009 obecně uvidíme mírný vzrůst HDP.

EURO: Můžeme očekávat konsolidaci mezi velkými poradenskými firmami? TURLEY: Nemyslím, že dojde k nějakému výraznějšímu spojování. Možné to je spíše v oblasti korporátního poradenství než například v auditu. Největší pravděpodobnost fúzí a akvizic bych viděl tam, kde došlo k výraznějšímu poklesu hodnoty akcií. Silnější společnosti tak mohou koupit konkurenty, jimž se teď tolik nedaří.

EURO: Byli jste nuceni propustit nějaké zaměstnance? TURLEY: Největší dopad krize byl skutečně na naše lidi. Jsme velká firma, jež najímá doslova desetitisíce nových absolventů ročně. Školíme je a oni u nás získávají spoustu zkušeností. Za normálních podmínek potom z firmy patnáct až dvacet procent těchto lidí odejde, protože je přetáhnou jiné společnosti. Nyní ale poptávka na trhu klesla skoro na nulu. Takže „obrat“ zaměstnanců, tedy počet těch, kteří odejdou, výrazně poklesl. Stále přitom najímáme spoustu absolventů. Z toho všeho vyplývá, že tento rok skončíme s větším počtem zaměstnanců, než se kterým jsme ho začali.

EURO: O kolik velkých klientů jste kvůli krizi přišli? TURLEY: Když se podíváte na ty biliony dolarů kapitálu, jež zmizely v bankách, na všechny ty zkrachovalé instituce, tak pochopitelně všechny velké firmy přišly o řadu klientů. Na druhé straně jsme ale z celkového pohledu loni získali větší podíl na trhu, takže dopad na firmu nebyl tak velký.

EURO: Jak se tyto faktory dotknou vašich aktivit v Česku a ostatních zemích střední Evropy? TURLEY: Obecně si myslím, že ekonomiky rozvíjejících se trhů na tom mohou spíše vydělat. Pochopitelně v krátkodobém horizontu jste krizí zasaženi jako všichni. Ale když se podíváte na světové trendy, vidíte výrazný přesun peněz do rozvíjejících se zemí, ze západu na východ. Mění se také demografické složení jednotlivých zemí. Tyto dva trendy se recesí výrazně urychlí. Většina států střední a východní Evropy se z krize dostane rychleji než některé západní země. Stejné je to i v zemích jako Čína a Indie. Proto z krize původně ekonomicky slabší státy vyjdou relativně silnější, než byly na jejím začátku.

EURO: Jaké kroky jsou podle vás důležité, abychom z této krize jako region vyšli co nejlépe? TURLEY: Obecně je pro rozvíjející se trhy nutné podporovat přímé investice, vytvořit příznivé prostředí pro podnikání a podporovat vlastní podnikatele. Je také potřeba trvat na dodržování globálních standardů v legislativě, účetnictví a podobně. Investoři vloží své peníze jen do země, o níž vědí, že dodržuje všechny globální standardy. Musejí vědět, že se domohou práva na soudech, že je silný bankovní sektor. Pro rozvíjející se země je také nesmírně důležité mít jednoduché a průhledné rozhodovací procesy. Když chcete v nějakém státě postavit továrnu, je pro vás samozřejmě negativní, pokud k tomu potřebujete 30 různých povolení, a ne pouze jedno. S každým dalším povolením totiž může vzrůst riziko zpomalení celého procesu a také korupce.

EURO: Chystáte se zvýšit počet lidí a kanceláří ve východní Evropě, Asii nebo Africe? TURLEY: Rozhodně ano a ve velké míře. V rámci našich globálních operací výrazně přesouváme důraz na země, jako jsou Čína, Indie či Rusko. Nepůjde ani tolik o zakládání nových poboček jako spíše o navýšení počtu lidí v těch již existujících. Může jít o zdvojnásobení nebo i větší skok. Investujeme do toho stovky milionů dolarů. Jestliže dnes máme v Číně kolem 9000 lidí, za pár let by jich mohlo být kolem 30 000. S tím, jak se Čína rozvíjí, je pravděpodobné, že naše kanceláře tam brzy budou mít stejně velký význam jako ty v USA nebo v západní Evropě.

EURO: Bude se toto zdvojnásobení týkat i střední Evropy, speciálně Česka? TURLEY: Když se podíváme na region střední a východní Evropy jako na celek, tak vidíme, že budeme muset v příštích několika letech počet lidí minimálně zdvojnásobit. Nemůžu vám zatím říci přesná čísla, ale rozhodně pro nás tento region bude v příštích letech velmi podstatný.

EURO: Kritici říkají, že 800 miliard dolarů, které americká vláda vložila do bankovního systému, by mohlo vymýtit všechnu chudobu na světě. Není určitý problém v celém systému? TURLEY: Americká vláda a také všechny ostatní vlády na světě využívají mimořádných prostředků. Ne ale proto, že by chtěli podporovat bohaté bankéře na Wall Streetu, nýbrž z toho důvodu, že finanční systém je velmi důležitý pro obyčejné lidi, kteří potřebují silné a stabilní bankovnictví. Na bankách závisí oni sami i jejich zaměstnavatelé.

EURO: Myslíte si, že současné nízké ceny akcií jsou dobrou příležitostí pro soukromé investory? TURLEY: Je evidentní, že mnoho lidí vyčkává a raději s penězi příliš neriskuje. Určitě se ale objeví velmi atraktivní investiční příležitosti. Nejsem investiční odborník, ale vidím vzestup v technologii, v biotechnologiích a farmacii. Oblasti, jež jsou teď spíše znevýhodněné jako reality a finanční služby, budou zažívat spíše pomalejší růst. Očekávám, že nahoru půjdou také oblasti, které dosud zažívaly velké výkyvy, například energetika.

*
BOX (CV)
James Turley (53)**
Pochází ze St. Louis v Missouri, vystudoval Rice University v Houstonu v Texasu. V Ernst & Young pracuje od roku 1977 a postupně zastával řadu funkcí. Od roku 2001 je nejvyšším šéfem společnosti. Organizace, kterou vede, zaměstnává 135 000 lidí ve 140 zemích světa. Působí především v oblasti auditu, daní, podnikového a ekonomického poradenství a transakčních služeb. Tržby firmy dosáhly v loňském roce 24,5 miliardy dolarů.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdo vlastní naše pojišťovny?
5 věcí, které si pamatujte o dokumentárním akreditivu
Zdraží plyn v topné sezóně? Jaké faktory ovlivní jeho cenu?
Všude stejně: jak moc riskujete, když používáte univerzální hesla a pořád stejný PIN?
Kdy je vhodná doba pro přezutí a výměnu pneumatik
Auta
VW Arteon je sice moderní, ale výkonem na starší Passat CC…
Kvíz: Znáte tyto přezdívky modelů aut nebo jiných dopravních prostředků?
Galerie: Kdo je konkurencí pro šestiválcový Stinger GT? Nová Kia mnoho soupeřů nemá
Nové Audi A7 Sportback už je jen hybrid. A zatím bez dieselu
Kia Stinger oficiálně přijela na český trh. Je to auto, které má velký potenciál
Technologie
GeForce GTX 1070 Ti už se objevují na fotografiích, prosáklo skóre v 3DMarku
Cnews FM: Microsoft vydal Windows 10 Fall Creators Update [podcast]
Vyšel Total Commander 9.10. Co je nového?
Philips začíná upgradovat své televizory na Android 7.0, na rozdíl od Sony ale ne všechny
Bitcoin na novém rekordu. Právě pokořil cenu 6000 dolarů
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít