Stravenky: Díl druhý

17. ledna 2008, 18:24 - Jan Štětka
17. ledna 2008, 18:24

Není jasné, za co vlastně firma no comment! dostala sto tisíc eur

Do minulého týdne to vypadalo, že první korekcí čerstvě odstartovaného vládního batohu reforem bude až chystaná jarní úprava daně z příjmu fyzických osob, kterou loni v srpnu slíbil premiér Mirek Topolánek vzbouřenému Vlastimilu Tlustému. Jenže Tlustý počká, na scéně se objevil urgentnější problém - stravenky. Topolánek minulou středu oznámil, že chce společně s poslancem Michalem Doktorem z ODS předložit do konce ledna novelu, která má zrušit jejich daňové zvýhodnění. A zdůraznil, že nejde o reakci na o dva dny dříve odvysílanou reportáž České televize, podle níž nebylo loňské ponechání stravenek v režimu daňových výhod ani tak zásluhou paličatosti přeběhlých poslanců Miloše Melčáka a Michala Pohanky jako spíše kontraktu firmy Sodexho Pass u lobbistické společnosti no comment!.

Dobře placená blamáž?

Faktem je, že mezi byznysmeny se o smlouvě mezi Sodexho Pass a no comment! začalo šeptat už krátce poté, co ministerstvo financí loni v prosinci v rámci příprav nového zákona o dani z příjmu začalo znovu uvažovat o zrušení stravenkových výhod. „Za co tedy společnost no comment! vyinkasovala od Sodexho dvakrát 50 tisíc eur? Má teď snad Sodexho platit znovu?“ divil se tehdy dobře informovaný zdroj týdeníku EURO. Kolovaly i divoké spekulace, že fiktivní honorář (v přepočtu jde o 2,8 milionu korun) skončil u Melčáka s Pohankou coby odměna za podporu batohu. Majitel no comment! Pavel Juklíček je však na informace skoupý. „Smlouvu se Sodexho máme, ale k jejímu obsahu nemohu nic říci, protože jde o obchodní tajemství,“ sdělil týdeníku EURO Juklíček, který mohl být pro klienty zajímavý díky bratrovi Petru Juklíčkovi, spolumajiteli firmy New Deal Communications pod vedením Marka Dalíka, pravé ruky premiéra Topolánka. „O aktuální snaze ministerstva financí zrušit daňové zvýhodnění stravenek nemám informace,“ uvedl Pavel Juklíček a odmítl také upřesnit, ovlivnila-li podobu vládního batohu ohledně stravenek loni více jeho firma nebo Melčák s Pohankou.

Jak izolovat Topolánka.

Smlouva mezi Sodexho a no comment!, citovaná v reportáži ČT, zní jasně: „Cílem je zachovat i pro rok 2008 daňový a právní režim poskytování příspěvků na stravování zaměstnanců formou stravenek v režimu platném k prvnímu lednu 2007. Tedy jako daňově uznatelný náklad firem.“ Topolánek už přitom avizoval, že jeho „zrušovací“ novela by mohla začít fungovat od prvního července 2008. Což lze brát i jako důkaz, že se premiér chce od kontraktu či od profitu z něj - například opoziční ČSSD mluví o politické korupci - důrazně distancovat. Ministerstvu financí se proto de facto podařilo vrazit klín mezi šéfa ODS na jedné straně a Dalíka s bratry Juklíčky na druhé. I pokud no comment! neovlivnila přímo a sama pomocí vazeb na Topolánka podobu vládního batohu, snižuje celá kauza kredit „dalíkovské suity“. Zbývá totiž varianta, že si no comment! přisvojila výsledek politických dohod s Melčákem a Pohankou, jejichž trvanlivost dnes nedokáže garantovat. Ministerstvo financí dokonce může Juklíčkovu firmu popotahovat za daňový únik. „Jsem povinen spekulovat o účelovém daňovém úniku a z tohoto hlediska bude smlouva samozřejmě pod drobnohledem finančního úřadu,“ prohlásil pro ČT ministr financí Miroslav Kalousek, který však zároveň zdůraznil přesvědčení, že loňské daňové zvýhodnění stravenek bylo podle něho výhradně výsledkem jednání koalice s Melčákem a Pohankou.

Mlha jako obvykle.

Očekávat objasnění stravenkové aféry lze těžko. Tím spíše, že špičky ODS a ČSSD po sobě začaly házet politické bahno. Předseda sociálních demokratů Jiří Paroubek nazval Topolánkův kabinet vládou politické korupce a premiéra, Melčáka i Pohanku vyzval k demisi. ČSSD chce rovněž podat trestní oznámení na neznámého pachatele pro podezření z korupce, zneužití pravomoci veřejného činitele a podvodu. Naopak šéf občanských demokratů kontroval, že kdyby Paroubka nechránila imunita, byly by jeho výroky žalovatelné. Sám chce kvůli reportáži ČT podat stížnost k Radě České televize. Z těchto mračen však nezaprší. Mnohem zajímavější bude sledovat, jestli firma no comment! vrátí společnosti Sodexho Pass - pokud projde Topolánkova novela nebo Kalouskův zákon o dani z příjmu - část z oněch sto tisíc eur za nesplněný závazek udržet zvýhodnění stravenek po celý rok 2008.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Přímá volba prezidenta ČR
Z e-shopu přivezli rozbité zboží?
4 nejznámější kryptoměnové burzy současnosti
Když končí platnost řidičského průkazu...
Black friday je tu! Nakupte snadno, rychle a bez nervů
Auta
Seat dále navýší výkon Leonu Cupra. Příští rok dorazí…
Muzeum Citroën prodává část své sbírky. Jsou to samá krásná a zajímavá auta
Honda chystá na rok 2022 elektromobil, který se nabije za 15 minut
Kdo se stane evropským autem roku? SUV mají největší šanci, protože jich je většina
Kvíz: Poznáte auto jen podle předního světla?
Technologie
Další šikovná externí grafika s malými rozměry. Uvnitř je přitom desktopová GTX 1060
První týden s Android Pay: 90 % plateb mobilem provedli muži
EA byla příliš nenasytná. Některé země mikrotransakce ve hrách označují za formu gamblingu
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Už i zdroje se vyrábí speciálně pro těžbu kryptoměn. FSP uvádí 2000W model pro 16 grafik
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít