Strašák velké koalice

17. dubna 2009, 14:46 - Petr Nováček
17. dubna 2009, 14:46

Společná vláda ODS a ČSSD by nemusela zúčastněným stranám ublížit a být i užitečná

Bohuslav Sobotka, mnohými považovaný za „korunního prince“ ČSSD, nedávno v Právu prohlásil: „Patřím k lidem, kteří na půdě sociální demokracie otevřeně říkají, a řekl jsem to i před tím, než jsem kandidoval na funkci statutárního místopředsedy, že nepodporují myšlenku velkých koalic. Velká koalice ČSSD a ODS by zničila charakter mé politické strany. A koneckonců by posílila extrémní tendence na naší politické scéně. Ale toto (formující se vláda Jana Fischera – pozn. red.) není velká koalice.“ V tom – a asi v máločem jiném – je zajedno s expředsedou strany Milošem Zemanem, jenž před volbami 2006 společně s Jiřím Paroubkem velkou koalici ČSSD a ODS, názorově to protilehlých stran, odmítl jako zradu na voličích. Zeman názor nezměnil, zatímco Paroubek, dožadující se pro ČSSD podílu na moci, po patových volbách až do prosince 2006 o velké koalici tu a tam také vyjednával. Nejspíš se v něm ozvala zkušenost bývalého náměstka primátora na pražské radnici, kde osm let fungovala velká koalice ODS a ČSSD ke spokojenosti obou stran.
Fischerova vláda – v tom má Sobotka pravdu – opravdu není velkou koalicí. ODS a ČSSD ji s „přicmrdnutím“ zelených sice sestaví a ve sněmovně zajistí důvěru, ale protože se vzápětí budou muset vrhnout do konfrontační předvolební kampaně, budou se tvářit, že s Fischerovým kabinetem nemají nic společného. Parlamentem společně prostrčí několik neodkladných zákonů, ale jinak bude Fischerova vláda především údržbářská a bez velkých, neřku-li reformních ambicí. Ty by samozřejmě mohla mít a prosadit je skutečná velká koalice, kdyby v ni vyústily říjnové předčasné volby. Taková možnost není zdaleka jen teoretická, jak potvrzují dubnové průzkumy stranických preferencí STEM a CVVM. Obě nejmenší parlamentní strany, KDU-ČSL a zelení, dle nich plavou nad pětiprocentní čarou ponoru. Kdyby se pod ni měly v říjnových volbách potopit, Poslaneckou sněmovnu by ovládl trojlístek ODS, ČSSD a KSČM. V úvahu by pak připadaly tři možnost: menšinová, labilní vláda buď ČSSD nebo ODS, levicová vláda ČSSD–KSČM a velká koalice ODS–ČSSD.
Na obě velké strany by to byl nápor. Zničit jejich charakter, jak se v případě ČSSD obává Sobotka, by však velká koalice mohla, jen pokud nemají pevný charakter. A to je možné. Uvědomíme-li si, že ODS byla vymyšlena a pro Václava Klause založena jako nástroj k provedení ekonomické transformace a ČSSD Zemanem slepena z kousků v celek, o jehož názorový profil vůdce nedbal. V obou stranách se sice pracovalo na dlouhodobějších programech, ale uzavřením „opoziční smlouvy“ v létě 1998 v nich převládl pragmatismus. ODS výměnou za kontrolní roli v Parlamentu i jinde (rozuměj za prebendy) umožnila vznik Zemanovy menšinové vlády, jejíž manévrovací prostor měla pod kontrolou a kterou se zároveň zavázala nesvrhnout. „Stabilní politické prostředí“, jež „opoziční smlouva“ nastolila tím, že opozice přestala být opozicí a vláda suverénním orgánem moci výkonné, zpochybnilo charakter jak ČSSD, tak ODS a způsobilo rozmach politicko-ekonomických olivových bratrstev neboli klientelismu.
Na rozdíl od takzvané opoziční smlouvy (už sám její název je protimluv, neboť v demokratických poměrech jde opozice vládě „po krku“ a navzájem neuzavírají žádné „smlouvy“) by regulérní, nekamuflovaná velká koalice nejenže nemusela charakteru zúčastněných stran ublížit, ale mohla by být i v lecčems užitečná. Vládnout koaličně předpokládá na jedné straně zásadovost a na druhé tolerantnost a ochotu ke kompromisu, vnímanou nikoli jako slabost. Kdyby šlo o koalici velkou, čili dvojčlennou bez lidoveckého či jiného „fíkového listu“, ČSSD a ODS by se neměly na koho vymlouvat a společně by sdílely odpovědnost za stát. V určité fázi by se proto nemohly nedomluvit na reformě zdravotnictví, penzijního systému a dalších nutných a zásadních změnách. Výsledek by byl sice kompromisem, ale trvanlivějším, než prosadí-li reformy garnitura, řekněme modrá, a v příštích volbách zvítězí růžová, která je zruší.
Velká koalice není ideálem, k němuž je dobré se upínat. Také však není strašákem, kterého je nutné se děsit. Jistě, vyvažování pravo-levých či jiných protiv, zejména trvá-li léta jako v Rakousku za velkých koalic lidovců a socialistů, umrtvuje politickou soutěž, a tedy také kontrolu vládní moci. Ta má potom tendenci rozdělit si mezi sebe stát jako pašalík od ministrů až po školníky. Navíc vládnou-li spolu zemi dlouhodobě dvě strany, mohou se navzájem kritizovat jen krotce, takže pověstného klacku na „ty nahoře“ se časem obvykle chopí někdo důraznější: komunisté, nacionalisté a vůbec extremisté všeho druhu. Zatím u nás nemáme „českého Haidera“, jehož si vlastně vypiplala velká koalice v Rakousku. Může se však objevit, pokud by zdejší politici českou společnost jaksepatří otrávili. Takové „talenty“ mezi našimi politiky máme, ale už dnes i bez velké koalice.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Známé tváře a volby: Které známé osobnosti podporují ANO, KSČM, či ODS?
Chcete půjčku vyřídit online?
Jaký má vliv sdílené ubytování na českou ekonomiku?
Po svatbě vás vyřizování na úřadech nemine!
Máté nízké příjmy? Do penze odejděte už v prosinci
Auta
Příval malých crossoverů na český trh nebere konce. Dnes…
Plug-in hybridní kupé Polestar 1 není Volvo a vyrábět se bude v Číně
Končí norská elektrická pohádka? Na těžké Tesly se má vztahovat daň téměř 200 tisíc
Sportovní Mazda s motorem Wankel? Problémem není technologie, ale byznys
Polestar dnes představí své první auto. Bude to čtyřválcové plug-in hybridní kupé
Technologie
Už i pevným diskem se dá špehovat, funguje jako mikrofon. Hrozba pro bezpečnost
Podruhé a lépe. Surface Book 2 je rychlejší, lépe vybavený a může být zcela tichý
Netflix má již 104 milionů předplatitelů. Příští rok hodlá do obsahu nacpat 8 mld. dolarů
Windows 10 Fall Creators Update: jen malé a někdy nedotažené novinky [recenze]
Bez LTE, zato s Wi-Fi. Praha nabídne v metru bezplatný internet
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít