Stop zeleným vdovám

10. srpna 2009, 13:00 - Ivana Šmejdová, <a href="http://www.lobby.cz">Lobby.cz</a>
10. srpna 2009, 13:00

Extrémně exponovaný podnikatel pracující desítky i stovky hodin týdně se velké zátěži a s tím souvisejícím příznakům stresu, jako jsou úzkost, strach či fyzické příznaky (pocení nebo bušení srdce), nevyhne. Pokud se přidají i osobní problémy, nemoc či nezvládání výchovy dětí, jednoduše tzv. rodinné starosti, může tato zátěž ovlivnit rozhodování v profesionálních záležitostech.

Autor: Martin Siebert

Rodina versus vytížený podnikatel je tedy téma, které musí řešit každý vytížený manažer či manažerka. Má se odvážit zásadního kroku a rodinu založit? Není jeho/její úsilí už předem odsouzeno ke smutnému konci? Neskončí partner byznysmena jako stepfordská panička nebo zelená vdova s tím, že ji partner bude chtít vyměnit či „opravit“?

O rodinném životě podnikatelů, jeho nejčastějších problémech, ale i výhodách jsme hovořili s psycholožkou PhDr. Magdalenou Frouzovou z Institutu pro výzkum rodiny v Praze.

Liší se podnikání od jiných exponovaných profesí?

Trochu se liší. Vezmeme-li třeba houslistu, pak je rozdíl v tom, zda se jedná o řadového člena orchestru, nebo špičkového interpreta. Špičkový interpret na rozdíl od svého kolegy věnuje své profesi veškerý čas, daleko nad rámec obvyklé pracovní doby. Ovšem u podnikatele se maximální nasazení očekává a je nezbytné na jakékoli úrovni podnikání. Podnikat od 8 do 16 hodin jednoduše nelze. Trávit prací veškerý čas je ovšem velmi nezdravé a psychologové hovoří jednoznačně: člověk by si měl poměr pracovní zátěže a odpovídající relaxace hlídat. Ale každý, kdo podnikal či podniká, ví, že ve skutečném životě tento přístup není uskutečnitelný. To samé platí i o manažerech. Firma, která zaměstnává manažera, jej potřebuje TEĎ, nezáleží na tom, zda má právě dovolenou.

S touto skutečností by měla být smířená rodina podnikatele nebo manažera. Žena by měla vědět, že za nadstandard, který jí a dětem umožňují peníze z podnikání manžela, bude platit tvrdou daň v podobě jeho permanentní nepřítomnosti v běžném životě.

Má podnikatel šanci vybudovat si harmonický rodinný život?

Zcela určitě, ale musí si být vědom toho, že se rodině nebude moci věnovat tolik, kolik by bylo třeba. Rovněž si musí být vědom toho, co mu rodinné zázemí umožňuje, a vážit si za to své rodiny.

Spokojená rodina se tedy nevylučuje s podnikáním. Existují však úskalí, s nimiž je nutno počítat a kterým je třeba umět čelit. Hned počáteční fáze rodiny podnikatele, tzv. kariérní, je zatěžkávací zkouškou rodiny. Podnikání nabírá na obrátkách, přicházejí peníze, muž stoupá na žebříčku pracovního i společenského postavení, nabízejí se mu noví partneři. Pracovní i společenský tlak na jeho osobu se zvyšuje, okamžiků, kdy se manžel vrací k rodině, je čím dál tím méně. Zdá se mu (nebo nezdá), že manželka je víc a víc nespokojená, že si neváží toho, co on pro rodinu dělá, že ho dokonce v jeho rozletu brzdí. Na rozdíl od pracovitých, chápajících kolegyň či asistentek. Začíná mít pochybnosti o hodnotě a významu manželství.

Klasický příklad č. 1: Vezmou se, on získá postavení, peníze, ona přivede na svět děti, koupí si domeček za městem. Manželka je tím odstřihnutá od všech svých dosavadních kontaktů, navíc se pro manžela komplikují vzhledem k jeho časovému vytížení pravidelné návraty domů. Zřizuje si proto kancelář s možností přespání ve firmě nebo malý byt blízko pracoviště, ovšem často již s milenkou. Příběh končící velmi často rozvodem.

Této situaci je možno předejít, ovšem vyžaduje to

a) sílu a odhodlání manželky sdělit manželovi a obhájit před ním svoji představu o rodinném životě v této fázi, tj. odmítnout stěhování z města na venkov.

b) ochotu manžela její názor akceptovat a hledat jiné, pro oba uspokojivé řešení.

Klasický případ č. 2: Žena se rozhodne, že se bude plně věnovat rodině a muž ji bude ekonomicky zaštiťovat (samozřejmě platí i naopak). Při vzájemné toleranci může takový svazek trvat řadu let, ale s odchodem dětí ji manžel opouští a hledá si novou, většinou mladou partnerku. Velmi častý příběh…

Těžko mu lze zabránit, ale žena by měla být na takovou situaci připravená. Tím, že se na počátku nenechá vmanévrovat do role infantilního stvoření, které o ničem neví, ale bude o řadě věcí během manželství spolurozhodovat. Manželé by měli mít předem jasnou smlouvu o rodinném majetku a jeho případném dělení. Nezřídka končí naivně důvěřující manželka po dvaceti letech manželství zcela bez prostředků, bez přátel, bez práce, neboť vše obětovala rodině…

Hledají lidé různá životní řešení?

Je pravda, že lidé jsou rozdílně založeni, hledají odlišné hodnoty v životě. Pro některé je podnikání/práce vrcholnou hodnotou a všechny osobní vztahy realizují v tomto rámci – ti jsou ve své podstatě šťastní a nemají problémy (nemáme na mysli extrémní případ – workoholiky). Jiní jsou nespokojeni se svým rodinným životem. Vyhodnotí si, že pro ně rodina není správná volba, ale nejsou s touto skutečností smířeni. Stále hledají ideální partnerský vztah, ale nenacházejí. Problém je v pocitu jejich vlastní jedinečnosti, v tom, že nedokáží vytvořit partnerovi či partnerce dostatečně důstojný prostor, v němž by mohla fungovat. Jejich vztahy končí obvykle rozchodem – tito lidé zůstávají nakonec většinou sami.

Další skupinu představují ti, kteří opustili naivní představy o své výlučnosti. Vědí, že pro ně rodina představuje zásadní kotviště. Nemusí být rok doma, ale potřebují vědět, že se dovolají, o svoji rodinu stojí. Podstatné je, jestli partner či partnerka dokáže přistoupit na samostatnost, dílem i samotu. Cítí-li se ten druhý trvale osamocený, obvykle dojde k rozvodu. Jsou však ženy, kterým tato situace vyhovuje. Samy si organizují čas a dokáží být k dispozici manželovi na telefonu či skypu dle dohody. Tento model může dobře fungovat.

NĚKOLIK RAD ZÁVĚREM
Pro podnikatele: - uvědomte si, že vaše hvězda může doznávat v průběhu života krkolomné změny. Životní partnerka vám umožňuje si lépe uvědomovat svou identitu, kdo vlastně jste; - dávejte najevo, že si vážíte toho, co pro vás manželka dělá; - přistupte na to, že vaše žena bude vědět o penězích a bude o nich spolurozhodovat; - nemluvte o její případné práci s despektem (podřadnější práce, pokusy podnikat…). Pro manželky podnikatelů: - nebojte se mluvit o tom, co potřebujete vy, a jděte za tím. Neodkládejte svoje uspokojení na pozdější dobu, budujte sebevědomí na své aktivitě; - nečekejte od manžela, že vás učiní šťastnou – vy jste zodpovědná za svůj život. Pro oba: - najděte prostor pro rodinnou dovolenou. Nahraďte nepřítomnost partnera v každodenním životě společnými prodlouženými víkendy (vybírejte programy vhodné i pro děti) nebo častějším odpočinkem; - vyhněte se extrémům ve výchově. Přílišná svoboda stejně jako přílišný perfekcionismus vašemu dítěti neprospějí.

Lze skloubit dohromady dvoukariérové manželství?

Ano, přibývá rodin, kde úspěšně budují oba partneři svoji profesní dráhu. Z hlediska historického mizí totiž rigidní představa manžela o tom, že bude-li mít manželka exponované povolání, on přijde o kvalitní zázemí pro podnikání. V tomto modelu je třeba zajistit především kvalitní výchovu potomků. Šetřit na chůvě, vychovatelích či programech pro děti se v tomto případě nevyplácí, naopak. Děti z královských rodin jsou dokladem toho, že tímto způsobem lze vypravit do života děti vzdělané, sebejisté, spokojené.

Je rodinná firma komplikací partnerského soužití?

Myslím si, že ve středních či velkých firmách to standardně zvládnout nejde, stále na planetě převládá mužská superpozice. On je obvykle ten, kdo rozhoduje, ona je v podřízené pozici. Navíc hrozí ponorková nemoc. A jakmile začne firma bohatnout, vzniká těžký problém.

Jinak to je však u malých firem, rodinných živností, kde všichni (včetně dětí) pracují od rána do večera, aby zabezpečili rodinu existenčně, nikoli zbohatli, např. v rodinném hotelu nebo v jiných oborech na úrovni řemeslné výroby. Na této úrovni je rodinný podnik naopak tmelícím prvkem.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Byty za méně než 4násobek ročních příjmů? Ve 3 z 14 krajů ano
Vyplatí se fixovat si letos cenu elektřiny?
Co je dobré vědět o otcovské dovolené po porodu v roce 2018?
Jak se daní příjmy z pronájmu bytu?
Týdeník Euro z vydavatelství Mladá fronta vydává speciál Top advokátní kanceláře 2017
Auta
Aston Martin V8 Vantage změnil tvář i motor. Je přeplňovaný…
Nejvlasatější auto světa na sobě vozí 100 kg lidských vlasů za dva miliony korun
Ekologův koutek: Volvo PV544 dostalo motor z tanku. A vypadá brutálně
BMW dá dvě turba na základní dieselový čtyřválec 18d a 20d. Pomůže to spotřebě
Další věc, která zamotá pražským taxikářům hlavu: Uber vypustí do ulic 24 tisíc aut bez řidiče
Technologie
Je plnohodnotný Skype příliš pomalý a přebujelý? Zkuste Skype Lite pro Android
Nejnovější produkt Elona Muska je… powerbanka Tesla
Microsoft experimentuje s vyhledáváním ve Windows. Co možná nabídne Redstone 4?
Opera Dev umožňuje zpřehlednit nabídku se seznamy otevřených a zavřených stránek
„Dobře vaří, ale jsou drazí.“ Mapy.cz přidávají hodnocení firem
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít