Stop superfúzi pekařů

14. února 2005, 00:00 - PETR HAVEL
14. února 2005, 00:00

ANTIMONOPOLNÍ ÚŘAD ROZHODL:Plán na spojení dvou největších tuzemských pekárenských skupin nevyšel. Zamítl ho Úřad na ochranu hospodářské soutěže. Důvod? Obhajoba zájmů spotřebitelů a obavy ze vzniku dominantního uskupení.

Firmy chtěly vytvořit silný subjekt, schopný konkurovat evropským velikánům.  ilustrační foto: Profit - Martin Siebert 

ANTIMONOPOLNÍ ÚŘAD ROZHODL: Plán na spojení dvou největších tuzemských pekárenských skupin nevyšel. Zamítl ho Úřad na ochranu hospodářské soutěže. Důvod? Obhajoba zájmů spotřebitelů a obavy ze vzniku dominantního uskupení. Antimonopolní úřad zamítl žádost ohledně spojení Delta pekáren a společnosti Bakeries International, která ovládá mimo jiné skupinu Odkolek. Potravináři s rozhodnutím samozřejmě nesouhlasí: Podle nich tím Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) dává do rukou trumfy kapitálově silnějším obchodním řetězcům. STRACH Z DRAŽŠÍHO PEČIVA Žádost o spojení podaly lucemburská společnost Bakeries International Luxembourg a Delta Pekárny, tedy jednička a dvojka na tuzemském mlýnsko-pekárenském trhu. Pokud by ÚOHS spojení povolil, ovládal by vzniklý celek přes polovinu zdejšího trhu. „Po spojení by subjekt disponoval takovou finanční a hospodářskou silou, jež by mu umožnila chovat se v podstatné míře nezávisle na ostatních soutěžitelích a spotřebitelích. To by mohlo vést ke značnému omezení hospodářské soutěže na trhu čerstvého běžného pečiva a chleba v České republice,“ vysvětluje předseda antimonopolního úřadu Josef Bednář. „Zejména jsme ale zhodnotili možné cenové dopady na spotřebitele. Spojením firem by vznikl tak obrovský komplex, který by zadusil jakoukoliv konkurenci a měl by možnost lehce zvyšovat ceny. To by mělo zničující dopady na občany Česka,“ dodává předseda. Pro čtyřčlennou rodinu by se tak podle něj mohly zvýšit roční výdaje za chléb a pečivo až o 2200 korun. Zdražování ale striktně odmítá generální sekretář Podnikatelského svazu pekařů a cukrářů Stanislav Musil. „Ceny potravin na našem trhu přece neurčují potravinářské podniky, ale konkurenční boj obchodních řetězců,“ zdůrazňuje. Fúze by navíc podle jeho názoru nezajistila vzniklému subjektu dominantní postavení. Nehledě na to, že v České republice prý monopoly legálně existují -například ČEZ. Obchodní řetězce logicky dávají spíše za pravdu Úřadu. „Potenciální riziko vzrůstu cen pekárenského zboží by skutečně existovalo. Spojený subjekt by určitě mohl jednodušeji prosadit své cenové požadavky vůči obchodům,“ domnívá se například jednatel společnosti Globus ČR Petr Vyhnálek. Při tak velkém objemu, jaký do řetězců dodávají obě zmíněné společnosti, by prý obchodníci nemohli ani případně dovézt pekárenskou produkci ze zahraničí. ZÁKAZ POMŮŽE ZAHRANIČNÍ KONKURENCI

Rozhodnutí antimonopolního úřadu ale ztíží pozici tuzemských pekařů při souboji se zahraniční konkurencí. Myslí si to alespoň bývalý ředitel společnosti Odkolek Martin Turínek. „Nebude tady dostatečně silný podnik, který by udržel pozici českých výrobců oproti dováženému zboží. Zamítnutí spojení je špatné také z pohledu možné expanze našich výrobků na evropský trh,“ tvrdí.

Stejně to vidí i sekretář svazu Musil. „Prvořadým cílem plánované fúze podniků byla snaha, aby v Česku vznikl silný subjekt, který by byl schopen proniknout do Evropy a vytvořit tam protiváhu silným společnostem,“ říká.

A do třetice - obdobný názor má i ředitel Potravinářské komory Miroslav Koberna. „Je to všechno otázka definice takzvaného relevantního trhu. Antimonopolní úřad vše posuzuje měřítkem České republiky. Jenže když nějaké firmy působí i v zahraničí, tak by se do relevantního trhu měla zahrnout i tato území,“ myslí si Koberna. Současná strategie ÚOHS podle něj fakticky zamezuje tomu, aby na tuzemském trhu vůbec vznikl nějaký silný potravinářský výrobce. „A přitom každý mluví o tom, jak je žádoucí koncentrace výrobních kapacit,“ připomíná ředitel komory.

ÚŘAD: NEUSTOUPÍME Spojení Delta pekáren a Bakeries International zamítl antimonopolní úřad poprvé už loni. Nyní jde tedy o rozhodnutí druhého stupně, které je konečné a pravomocné. Pekárny ale ještě mohou podat žalobu ke krajskému soudu. Podle Úřadu však ani v takovém případě nesmí být činěny žádné kroky, které by směřovaly k uskutečnění této fúze. Jinak firmám hrozí sankce - včetně nápravných opatření - a vysoké pokuty“. Tuzemský Úřad pro ochranu hospodářské soutěže prý nemá právo posuzovat zmíněný nadnárodní relevantní trh. „Pokud má spojení soutěžitelů komunitární (evropskou) dimenzi, rozhoduje o něm Evropská komise,“ uvádí tiskové oddělení úřadu. HOSPODÁŘSKÁ SOUTĚŽ

Jak předejít sankcím od antimonopolního úřadu? A jak se naopak bránit firmám, zneužívajícím svoje postavení na trhu? K jakým změnám došlo po vstupu do Evropské unie? Podrobný text odborníka přinášíme v příloze Legislativa uvnitř čísla.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Víkend bude plný prázdnin: trošku volna a více času
Servisní prohlídka auta na zimu: Kolik stojí a na co se zaměřit
Dlouhá cesta do práce? I na dojíždění a stěhování existuje příspěvek
Babišov: 10 důvodů, proč ANO vyhrálo volby
Investujeme do podílových fondů
Auta
Bateriová revoluce? Toshiba má akumulátor, který se nabije…
Opel Insignia GSi sice nemá šestiválec, ale na Ringu je o 12 sekund rychlejší než OPC
XF Sportbrake vrací Jaguar do hry velkých ředitelských kombíků
Zaspí silničáři i letos? Časem by mohlo být každoroční překvapení ze sněhu minulostí
Lotus Elise Cup 260 je další z řady britských specialit. Vznikne pouze 30 exemplářů
Technologie
Nejsme napojení na ruskou vládu, říká Kaspersky a poskytne důkaz
Opustí AMD s GPU továrny GlobalFoundries? Čipy Navi na 7 nm má prý vyrábět TSMC
Bixby 2.0: hlasový asistent Samsungu se rozšíří i do ostatních zařízení, půjde přes něj ovládat ledničku
Google Pixel 2 je v Česku, ale stojí pořádný balík
Logitech MX Master 2S: jak jednou myší ovládat tři počítače (vyzkoušeno)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít