Sto milionů do reverzu. V Česku vznikne první fond pro investice do zpětných hypoték - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Sto milionů do reverzu. V Česku vznikne první fond pro investice do zpětných hypoték

,
Sto milionů do reverzu. V Česku vznikne první fond pro investice do zpětných hypoték
Zdroj: Jan Mihalíček/Euro

Společnost Finemo, která na českém trhu poskytuje zpětnou hypotéku, plánuje v dubnu spustit fond kvalifikovaných investorů. „Předpokládáme, že letos do něj investoři vloží zhruba sto milionů korun, a potom počítáme ročně s nárůstem o 200 milionů korun. Bude to fond se zajímavým zajištěním a tím i pevným výnosem zhruba za šest procent ročně,“ říká zakladatel Finemo.cz Marek Rokoský.

Renta z nemovitosti, jak Finemo.cz produkt zpětné hypotéky označuje, je na tuzemském trhu od roku 2015. V současné době ji má 300 lidí, potvrdil Rokoský.

Produkt je určen klientům nad šedesát let, kteří vlastní nemovitost. Zájemce si může vybrat, zda chce jednorázovou sumu, pravidelnou měsíční rentu, nebo kombinaci obojího. Vždy oproti zástavnímu právu k bytu či domu. V případě jednorázové výplaty suma vychází na 15 až 50 procent hodnoty nemovitosti.

V současné době na trhu nikdo další tento produkt nenabízí. O něčem podobném uvažovala Česká spořitelna, ale zatím zůstalo u fáze úvah. Podle informací týdeníku Euro tento produkt banky nepoužívají zejména kvůli obavám ze ztráty reputace, protože reverzní hypotéky cílí převážně na klienty v pokročilém věku.


Uvažujete o hypotéce? Spočítejte si její výši v kalkulačce

Hypotéka - ilustrační foto

V roce 2008 se o vstup na český trh s reverzní hypotékou pokoušela maďarská společnost Hild, která však narazila na odpor centrální banky. V jejím případě totiž klient podpisem smlouvy převedl nemovitost na tuto společnost. Byť mohl dům či byt dál užívat, už nebyl vlastníkem.

Firma Hild klientům výměnou za nemovitost garantovala doživotní rentu, na což ovšem dle českého zákona byla potřeba speciální licence. Podobnou nabídku má aktuálně NEY spořitelní družstvo, ovšem to má podmínku, že úvěr se splatí do pěti let, a to z prodeje nemovitosti.

Pro seniory se skutečně může jednat o jediný způsob, jak si přilepšit k mizernému důchodu, říkají zastánci reverzní hypotéky, která je rozšířena na anglosaských trzích, ale využívají ji i senioři třeba v Německu. Na druhé straně je třeba zvážit celkové náklady na úvěr, protože v některých případech jde o draze zaplacené dožití. Renta se úročí a úroková sazba je srovnatelná se spotřebním úvěrem.

Konkrétní kalkulace výplaty u produktu společnosti Finemo.cz se odvíjí od několika parametrů, jako jsou cena nemovitosti, věk klienta čí místo bydliště. Máte-li byt v hodnotě 2,5 milionu korun, je vám 73 let a bydlíte v Praze, pak hodnota jednorázové renty vychází na 765 062 korun. Úvěr se zesplatňuje smrtí klienta nebo prodejem nemovitosti.

V případě smrti klienta vyřizují splacení příbuzní, kteří na to mají půl roku. V případě, že dluh nevyrovnají, hradí se prodejem nemovitosti.

Sto milionů do reverzu. V Česku vznikne první fond pro investice do zpětných hypoték
1 (20%) 1 hlasování
Diskuze