Štíry jsem pašoval pod tričkem

20. prosince 2004, 00:00 - TOMÁŠ STINGL
20. prosince 2004, 00:00

ČERNÝ OBCHOD SE ZVÍŘATYV Česku kvete černý obchod s exotickými zvířaty. Našli jsme člověka, který se na něm podílí. Byl ochoten mluvit pod podmínkou, že zůstane v anonymitě.

ČERNÝ OBCHOD SE ZVÍŘATY

Na burzách se běžně obchoduje se smrtelně jedovatými živočichy - například se štíry.

V Česku kvete černý obchod s exotickými zvířaty. Našli jsme člověka, který se na něm podílí. Byl ochoten mluvit pod podmínkou, že zůstane v anonymitě. * Jakým způsobem se do České republiky dostávají exotická zvířata „načerno“?

Propašovat drobná zvířata není problém. Uvedu příklad. Před několika lety jsem byl na dovolené v Chorvatsku. Nachytal jsem tam celkem 600 malých štírů a ukryl je do krabiček od kinofilmů. Ty krabičky jsem si nalepil kolem hrudi, takže byly schovány pod tričkem. To stačilo. Při cestě domů mé auto přejíždělo snad patero hranic. Ani na jedné mě nikdo nekontroloval. Po téhle zkušenosti mi otrnulo. Příští rok jsem už vezl štíry ve větších krabicích, aby měli víc místa. Zase jsem je bez problémů provezl. Byl to nejedovatý druh, v Česku jsem je prodával 30 korun za kus. Zbohatnout se na tom sice nedá, ale zaplatilo mi to alespoň tu dovolenou.

* Převážel jste i jedovaté živočichy?

Letos jsem byl na velké burze v Rakousku a nestačil se divit. Kam se na ně hrabeme. Suverénně tam prodávali nejnebezpečnější zvířata světa. Zakázané smrtonosné pavouky, štíry i stonožky. Neodolal jsem a koupil jednu dravou stonožku propašovanou z Peru. V dospělosti měří až půl metru. Ale tahle byla ještě mladá, takže se vešla do malé krabice. Když jsem s ní přejížděl přes hranice, policisté mi jen s přívětivým úsměvem zamávali. Doma jsem předhodil stonožce myš. Kusadly ji usmrtila během čtyř vteřin.

* Zmínil jste Rakousko. V čem je rozdíl mezi ilegálním obchodem u nás a tam?

U nás se obchodu v drtivé většině věnují fandové. Jsou to lidé, kteří zvířatům rozumějí a umějí se o ně postarat. Když vezou zvíře z ciziny, jde jim hlavně o vlastní chov. V Německu nebo v Rakousku naopak převažují kšeftaři. O zvířatech nevědí nic, ani nepoznají, co vlastně sami prodávají. Pašují zvířata z Afriky nebo Ameriky ve velkém, po tisícovkách. Pak se jich chtějí rychle zbavit, než jim pochcípají. Proto prodávají hluboko pod cenou.

* Znáte někoho takového?

Kdysi mě na burze oslovil jeden Němec. Že prý má víc než tisíc obřích štírů přivezených z Afriky. Abych mu je tu pomohl prodat. Byli v hrozném stavu. V krabičkách byli zavřeni víc než měsíc, neměli ani vodu. Část z nich umřela už během prodeje. Normálně se tento druh prodává za tři sta až pět set korun. On je ale nabízel jen za dvě stovky, protože se jich potřeboval zbavit. Za den jsme jich prodali skoro šedesát. Dával jsem alespoň lidem instrukce, jak se o ně správně postarat.

* Říkáte, že zakázané exoty k nám přivážejí hlavně chovatelé. Ale co profesionální obchodníci? Ti také. Znám třeba člověka, který naprosto legálně dováží z Afriky ryby. Občas se k němu ale dostane načerno i nějaká ta agama nebo chameleon. Bez problému je proveze, protože ho celníci znají a nekontrolují ho. * Jak v praxi vypadá černý obchod na burzách? Odhaduji, že minimálně desetina zvířat se na českých burzách prodává nelegálně. Vypadá to asi takhle: chvíli se u stolku vyptáváte třeba na hady, a když prodejce vidí, že se vyznáte, vezme si vás stranou a řekne: „Měl bych tu i něco speciálního, nechtěl byste se podívat?“ K mání je ledacos. Rázovitou figurkou je třeba jeden prodejce plazů. Přijde na burzu, vypadá jako bezdomovec, v ruce má jen nenápadnou plátěnou tašku. Ovšem ta taška jen chřestí. Protože je plná jedovatých chřestýšů. * Která zvířata se prodávají načerno nejvíc?

Určitě želvy. Hodně jdou na odbyt také ještěrky, gekoni a chameleoni. A jak už jsem řekl - hadi a štíři.

* Jaké jsou ceny?

Je nepsaným pravidlem, že cena je samozřejmě daleko nižší, než kdyby se zvíře prodávalo oficiálně a s veškerými dokumenty. Cena je takříkajíc smluvní. Prodejce tedy nikdy neřekne: „Tenhle had stojí tolik a tolik.“ Ne, zeptá se: „Kolik byste dal?“ Většinou se jedná jen o stovky korun. Třeba štíra v hodnotě 1500 korun koupíte tak za tři stovky. Za velmi vzácnou želvu zelenou dáte dvanáct set korun. Protože se tyto druhy prodávají tak levně, dostávají se bohužel i do rukou laiků, kteří nevědí, jak se o ně starat.

* Chodí na burzy nějaké kontroly?

Během pěti let jsem zažil jedinou šťáru. Bylo to v P raze na Brumlovce. Brzo ráno vtrhlo na burzu asi dvacet policistů a celníků. Samozřejmě skoro nic nenašli. Během okamžiku totiž ze stolů zmizelo veškeré nelegální zboží. Zachytili snad jen pár želv, které nestačili schovat nezkušení začátečníci. Navíc je evidentní, že někdo od policie byl s obchodníky ve spojení a předem je varoval. Na burzu totiž tehdy přišlo o dobrou čtvrtinu méně prodejců než obvykle.

* Prodávají se pašovaná zvířata ijinde než na burzách? Přebytky se běžně nabízejí teraristikám. Největší díl černého obchodu jde ale samozřejmě přes internet. Ten je naprosto anonymní. Najdete tam inzeráty na prodej zvířat, kde je uveden jen email nebo telefon, takže není možné dohledat, kdo ho podal. * Přivážejí exotická zvířata i amatéři?

Ano, a je to pak hodně nebezpečné. Jeden můj známý byl s rodinou na dovolené v severní Africe. Někde pod kameny tam našel dva žluté štírky. Líbili se mu, tak je propašoval domů. Hráli si s nimi i jeho malé děti. Když mi štíry ukázal, zhrozil jsem se. Byl to egyptský druh, vůbec nejjedovatější štír světa.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
dTest: Které dary musíte zdanit a kolik odvedete státu?
Práce pro více zaměstnavatelů během roku 2017 a daně
Povinné ručení? Nejlevnější není vždy nejlepší
Chcete si přivydělat? Staňte se členem volební komise
Byty za méně než 4násobek ročních příjmů? Ve 3 z 14 krajů ano
Auta
Srážka se zvěří hrozí nejen na podzim. Co v takovém případě…
Automobilce Mini došla trpělivost. Na Dakar pošle auta s pohonem 4×4 i zadokolky
Je pohon na LPG ohrožený druh? Originálních aut na plyn už moc nekoupíte
Škoda představuje model Ke Luoke. Je to prodloužený Karoq pro Čínu
Subaru Impreza páté generace dorazila do ČR. Je to vážně zajímavé auto
Technologie
Vznikl velký výrobce procesorů ARM pro servery, Marvell a Cavium se spojí za 6 miliard $
Připravte si lyže. NaSvah.cz vám najde nejlepší střediska v Česku a na Slovensku
Čína nemá ráda ani Skype. Ten tak zmizel z katalogů aplikací
Uber zlepšuje podmínky pro své řidiče a přidává živé sledování
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít