Štiky českého byznysu v Jihočeském kraji

13. února 2006, 00:00 - admin
13. února 2006, 00:00

ŽEBŘÍČEK NEJDYNAMIČTĚJŠÍCH FIREM Mít čtyři firmy v první dvacítce celostátního žebříčku Štiky českého byznysu - podobným úspěchem se kromě Jihomoravského kraje mohou pochlubit jen kraj Jihočeský a hlavní město. Žebříček Štiky českého byznysu uveřejňuje týdeník Profit ve spolupráci se společností Coface Czech.

ŽEBŘÍČEK NEJDYNAMIČTĚJŠÍCH FIREM Mít čtyři firmy v první dvacítce celostátního žebříčku Štiky českého byznysu - podobným úspěchem se kromě Jihomoravského kraje mohou pochlubit jen kraj Jihočeský a hlavní město. Žebříček Štiky českého byznysu uveřejňuje týdeník Profit ve spolupráci se společností Coface Czech.

Vítězem regionálního jihočeského žebříčku se za rok 2005 stal Strojírenský podnik Mars z Českých Velenic, který se zaměřuje na výrobu manipulační techniky. „Na špičku jej vyneslo zdvojnásobení obratu v letech 2003 a 2004 a také výborné hodnoty ukazatelů návratnosti aktiv a návratnosti vlastního kapitálu,“ říká analytik Petr Barák z Coface Czech. Díky těmto parametrům se Strojírenský podnik Mars umístil v rámci celorepublikového žebříčku na druhém místě.

Také v případě táborské společnosti Agrico Bohemia, zabývající se obchodem s bramborami pro spotřebu i další zpracování, stojí za jejím dobrým umístěním výborná návratnost aktiv i vlastního kapitálu, za které získala maximální počet bodů. Její Index 1000 Coface tak dosáhl hodnoty 705,6 bodu, což by i v rámci celé republiky stačilo na 14. místo. Jen o jednu příčku níže (jako 3. v Jihočeském kraji a 15. v Česku) se s hodnotou Indexu 1000 Coface 705,5 bodu umístila budějovická firma Albis Plastic CR. Ta sice získala také plný počet bodů za návratnost vlastního kapitálu, ale mírně se jí snížila hodnota ROA, tedy návratnosti aktiv.

Podobně jako ve většině ostatních krajů České republiky ani v jižních Čechách nestojí na první místech žebříčku Štiky českého byznysu ty největší firmy. Z hlediska obratu i zisku největší jihočeský podnik Robert Bosch obsadil v krajském žebříčku 25. místo, ziskem druhý největší, Wienerberger, je dvanáctý.

Mezi skokany roku, tedy společnosti, které si nejvíce polepšily oproti předchozímu ročníku žebříčku, patří zejména Ardeapharma ze Ševětína, jež se v rámci republiky vyhoupla z 1373. na 97. místo. Celkem kritéria pro umístění v žebříčku (metodiku zveřejňujeme na následující straně) splnilo v jižních Čechách téměř 500 firem.

Jihočeské firmy jsou, pokud jde o velikost obratu, zisku a počet zaměstnanců, poněkud menší, než by odpovídalo průměru celé země, mají však naproti tomu vyšší průměrnou hodnotu Indexu 1000 Coface. To potvrzuje často pozorovanou skutečnost, že menší firmy se vyznačují vyšší dynamikou.

STROJÍRENSKÝ PODNIK MARS

Jedním z prvních podniků, které si založily sídlo v Hospodářském parku České Velenice - Gmünd na česko-rakouské hranici, se stal koncem 90. let minulého století Strojírenský podnik Mars, s. r. o. Tento park je první průmyslovou zónou v Evropě, která propojila dva sousední státy, a v případě Strojírenského podniku Mars je propojení o to větší, že pár desítek metrů za českou hranicí sídlí v Rakousku spřízněná firma Mars Greiftechnik. Obě patří pod křídla německé firmy Kinshofer Greiftechnik, středné velkého podniku vzniklého v roce 1971 v Mnichově a zaměřujícího se na vývoj, výrobu a prodej hydraulických zdvihacích zařízení (například drapáků nebo nástavců na jeřáby a vysokozdvižné nosníky) pro stavebnictví, lesnictví, odpadové hospodářství a další obory. Celkem má skupina Kinshofer na 300 zaměstnanců v pěti různých lokalitách v Evropě i zámoří (Kanadě).

AGRICO BOHEMIA

Firma Agrico Bohemia, s. r. o., je jednou z mála, jimž se podařilo obhájit výborné umístění z nultého ročníku žebříčku Štiky českého byznysu. V něm skončila dokonce na 7. místě (viz Profit č. 51/2005).

Firma byla zapsána do obchodního rejstříku počátkem roku 2000 a specializuje se na velkoobchod i maloobchod a poskytování služeb pro zemědělství a zahradnictví. Dováží a prodává sadbové brambory vyšlechtěné partnerskou nizozemskou společností Agrico, s níž má uzavřenou smlouvu o zastupování. Dále dodává konzumní brambory do velkoskladů a supermarketů (známá je například její velmi raná odrůda Impala), ale také brambory určené k dalšímu zpracování na hranolky či lupínky, stejně jako brambory vhodné pro výrobu škrobu. Kromě toho, že zásobuje domácí podniky, část produkce rovněž vyváží, zejména na Slovensko, do Rakouska a Chorvatska.

ALBIS PLASTIC CR

Českobudějovická obchodní společnost Albis Plastic CR, s. r. o., vznikla v květnu 1995 jako dceřiná společnost německé firmy Albis Plastic GmbH se sídlem v Hamburgu, která je jejím 100% vlastníkem.

Český Albis Plastic se zabývá nákupem a prodejem granulátů, periferních zařízení a pomocných přípravků (barevných koncentrátů) sloužících k výrobě výrobků z plastických hmot. Zpracovatelům plastů v Česku i na Slovensku poskytuje také technický servis podporující prodej plastických hmot z produkce mateřské společnosti i dalších firem, v menší míře se zaměřuje i na prodej strojních zařízení.

Mateřská firma Albis Plastic GmbH byla založena v roce 1961 a patří k předním světovým dodavatelům termoplastických materiálů. Má 6 kanceláří v Německu, 12 dceřiných společností a pět výrobních linek v Německu i dalších státech.

CHARAKTERISTIKA FIREM Z TOP 100 ŽEBŘÍČKU

Jihočeský krajČeská republika
 Počet zaměstnanců 157,2173,9
 Obrat (2004, mil. Kč)526,4568,0
 Zisk (2004, mil. Kč)38,545,7
 Index 1000 Coface529,1520,3

* průměry z žebříčků TOP 100 ve všech krajích ČR

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Přímá volba prezidenta ČR
Z e-shopu přivezli rozbité zboží?
4 nejznámější kryptoměnové burzy současnosti
Když končí platnost řidičského průkazu...
Black friday je tu! Nakupte snadno, rychle a bez nervů
Auta
Muzeum Citroën prodává část své sbírky. Jsou to samá krásná…
Honda chystá na rok 2022 elektromobil, který se nabije za 15 minut
Kdo se stane evropským autem roku? SUV mají největší šanci, protože jich je většina
Kvíz: Poznáte auto jen podle předního světla?
I myslivci mají své sny. Bentley představuje lovecké provedení Bentaygy
Technologie
EA byla příliš nenasytná. Některé země mikrotransakce ve hrách označují za formu gamblingu
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Už i zdroje se vyrábí speciálně pro těžbu kryptoměn. FSP uvádí 2000W model pro 16 grafik
Nejlevnější 4K OLED televize se slevy nedočkala, ale dostane k ní zdarma PS4 Pro
Edge se právě naučil automaticky vyplňovat formuláře [Windows Insider]
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít