Stěžujte si, ale s rychlou reakcí nepočítejte

22. ledna 2007, 00:00 - admin
22. ledna 2007, 00:00

Tuzemského spamera lze nahlásit prostřednictvím formuláře na webu Úřadu pro ochranu osobních údajů (www.uoou.cz). Vhodné je přiložit „důkazní materiál“, zejména tedy obdržený reklamní e-mail včetně takzvané hlavičky, umožňující identifikovat odesílatele. Ideální je zaslat takový e-mail jako přílohu ve formátu.

Tuzemského spamera lze nahlásit prostřednictvím formuláře na webu Úřadu pro ochranu osobních údajů (www.uoou.cz). Vhodné je přiložit „důkazní materiál“, zejména tedy obdržený reklamní e-mail včetně takzvané hlavičky, umožňující identifikovat odesílatele. Ideální je zaslat takový e-mail jako přílohu ve formátu.msg. nebo .eml.

Adresát (oznamovatel) však v následném správním řízení nemá postavení účastníka. Je pouze vyrozuměn o tom, jak úřad s jeho stížností naložil. Jestliže adresát požaduje náhradu škody nebo třeba omluvu, musí se obrátit na běžný soud. Zmíněný úřad může dát odesílateli pokutu, ale nerozhoduje o nárocích poškozeného.

V roce 2005 obdržel Úřad přes 1100 stížností, zhruba 15 procent bylo neoprávněných. Pouze 16 případů skončilo udělením sankce. „V roce 2006 jsme pak obdrželi 1296 podnětů. V 87 případech bylo zahájeno správní řízení. Celková výše uložených pokut činila 316 tisíc korun,“ říká mluvčí Úřadu pro ochranu osobních údajů Hana Štěpánková. Pokuty nejsou v likvidační výši, ale na druhou stranu nešlo ani o symbolické tresty. Podle dostupných informací se v průměru jedná o tisíce až desítky tisíc korun.

Mezi nejznámější odesílatele nevyžádaných obchodních sdělení patřila například společnost Media Online, provozující portál TvujDum.cz, nebo internetový podnikatel Aleš Slabý. V oblasti politických (a tedy zákonem nezakázaných) textů je proslulý zejména Čechoameričan Ross Hedvíček.

Velký rozruch mezi tuzemskými uživateli internetu vzbudil loňský e-mail vedoucího oddělení inspektorátu Úřadu pro ochranu osobních údajů Jindřicha Formánka. Místo informace o vyřízení podání se v něm totiž stěžovatelů zeptal, zda i po roce trvají na prošetření. Pokud by na tuto „výzvu“ někdo z oslovených neodpověděl, bude jeho stížnost vyřazena a úřad se jím nebude zabývat.

Nevídaný počin Úřad vysvětlil skutečností, že vyřizování došlých podání nestíhá. Formánkův dopis však vyvolal u řady stěžovatelů velmi negativní reakce. Například programátor a internetový publicista Martin Malý odpověděl: „Své podání jsem si nerozmyslel. Dokud provoz vašeho Úřadu platím ze svých daní, tak je vaší náplní práce prošetřit mou stížnost a nakonec mne informovat o výsledku.“

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Babišov: 10 důvodů, proč ANO vyhrálo volby
Investujeme do podílových fondů
Jak získat hypotéku, nebo půjčku, kterou vám banka odmítá schválit
Kdo vlastní naše pojišťovny?
5 věcí, které si pamatujte o dokumentárním akreditivu
Auta
Lotus Elise Cup 260 je další z řady britských specialit.…
Šéf VW Matthias Müller se obul do Tesly: „Vyhazují stovky milionů dolarů z okna“
Video: Podívejte se, jak Tatra zdolala jednu z nejvyšších uměle vytvořených překážek světa
Navrhují automobilky auta na míru bariérovým testům? Nový test IIHS ukázal, že spíše ne
Porsche 911 Carrera T má kratší manuální převodovku a nižší hmotnost
Technologie
Photoshop se naučí nová kouzla. Chybějící obraz doplní díky umělé inteligenci
Vodafone reaguje na konkurenci. Za 599 Kč nabídne neomezený LTE internet na doma
Compact od Sharpu dostojí svému názvu. Navíc má nejrychlejší displej
Zotac uvádí krátkou GeForce GTX 1080 Ti s vodním chlazením, pro kompaktní highendová PC
OLED, QLED a Smart TV. Jaké jsou nejlepší televizory roku 2017?
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít