Staví se nejen na periferii

26. března 2007, 00:00 - PETR BÝM
26. března 2007, 00:00

NOVÉ PRAŽSKÉ PROJEKTY Stavební horečka v Praze neutichá. Většinou ale v okrajových čtvrtích, ve středu města se totiž pro novou stavbu těžko hledá místo. Přesto bude právě letos v pražském centru docela rušno - přibudou tady nové obchody, kanceláře i byty.

NOVÉ PRAŽSKÉ PROJEKTY

Stavební horečka v Praze neutichá. Většinou ale v okrajových čtvrtích, ve středu města se totiž pro novou stavbu těžko hledá místo. Přesto bude právě letos v pražském centru docela rušno - přibudou tady nové obchody, kanceláře i byty.

Po zástavbě proluky Myslbek na Příkopech se ve vnitřní Praze developeři museli soustřeďovat hlavně a především na rekonstrukce starších objektů. V minulých letech tímto způsobem pražské centrum získalo řadu moderních kancelářských i obchodních objektů (Jungmannova Plaza, The Forum, Salmovský palác), nových projektů ale bylo spíše méně.

Velká obchodní centra, ale stejně tak bytové domy byly hlavně z prostorových důvodů realizovány v oblasti širšího centra (Smíchov, Karlín) nebo na periferii města. V letošním roce se ale nové objekty vracejí do centra - některé budou dokončeny, jiné naopak startují.

NOVÉ NÁMĚSTÍ REPUBLIKY

Východní stranu náměstí Republiky tvořily dlouhá léta dvě budovy: barokní kapucínský kostel svatého Josefa a kasárna, která tady byla postavena v polovině 19. století. Tato pseudorománská stavba v pražském kontextu nikdy nepředstavovala nic výjimečného, většinou se zmiňovala jen v souvislosti s dramatikem Josefem Kajetánem Tylem, který zde v roce 1834 složil text naší národní hymny. Spíše nevzhledný vojenský objekt se ovšem letos na podzim stane novou dominantou celého náměstí. Jeho fasáda totiž bude tvořit průčelí obchodního a administrativního centra Palladium, které bylo postaveno právě na jeho pozemku. Změní se i celková podoba náměstí, které se stane pěší zónou.

Rozměry Palladia (39 tisíc metrů čtverečních obchodů, 19 500 metrů kanceláří) se nedají porovnávat s kapacitou hypermarketových komplexů, jako je Chodov či Zličín, ale předčí například i nedávno otevřenou Šestku či novodvorskou Plazu. Oproti nim má ovšem navíc v „záloze“ atraktivní polohu a v neposlední řadě i atraktivnější vzhled.

Palladium je možná první vlaštovkou trendu, který je dnes patrný v řadě západoevropských metropolí, totiž návratu „velkých“ obchodů z periferií do centrálních čtvrtí. Další by mělo být revitalizované Hlavní nádraží; na jeho novou podobu si ale Pražané musí ještě několik let počkat. Obchodníci mají pražské centrum zjevně rádi. „V současnosti je pronajato 98 procent kamenných obchodů v komplexu,“ tvrdí Veronika Kozová z developerské společnosti EPD. Přitom ceny jsou vysoké. Podle Kozové se blíží úrovni nájmů obchodních ploch na nedalekých Příkopech, kde se pohybují mezi 100 až 150 eury za metr a měsíc.

PROLUKY POSTUPNĚ MIZÍ

Praha 1 se dnes spíše vylidňuje, mimo jiné i proto, že z řady starých činžovních domů se staly kanceláře či hotely, když bytové novostavby se v centru prakticky neobjevují. Výjimkou v tomto ohledu je bytový dům Rezidence Františkánská zahrada, který souvisí s rekonstruovanou obchodně-administrativní budovou Gallery Myšák. Rezidence střed města obohatí o nové byty - vzhledem k poloze i kvalitě výstavby se ovšem jejich ceny pohybují v desítkách milionů korun. Projekt bude dokončen na podzim.

Letos také začal schvalovací proces, jehož výsledkem by měla být zástavba poslední větší proluky v centru Prahy, parkoviště na rohu Národní třídy a Mikulandské ulice. Projekt - jde o luxusní hotel - už byl počátkem tohoto roku představen veřejnosti, čeká ho ovšem ještě územní a stavební řízení, které by ale vzhledem k podpoře ze strany magistrátu i radnice Prahy 1 mělo skončit úspěšně.

Jakkoli se zdá, že další žádné volné místo centrum Prahy už nemá, není to tak docela pravda. Sice miniaturní, ale přece jenom volný a nezastavěný pozemek, který má dnes podobu parčíku, je na rohu ulice Dlouhé a Benediktské. Praha 1 tady v dohledné době postaví dům s pečovatelskou službou. Potřebná stavební parcela se ovšem dá získat i jinak - obchodně-administrativní COPA Centrum, v jehož pozadí stojí známý developer Sebastian Pawlovský, bude postaveno ve Spálené ulici, na prostranství za obchodním domem Tesco (někdejší Máj), kde je dne stanice metra a tržnice.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když končí platnost řidičského průkazu...
Black friday je tu! Nakupte snadno, rychle a bez nervů
Chcete mít jako živnostník slušný důchod?
Rozhovor se zakladatelem Trip.market aneb jak si sestavit dovolenou podle vlastních představ
dTest: Které dary musíte zdanit a kolik odvedete státu?
Auta
Tesla Roadster: Z 0 na 100 za 1,9 s a z 8000 dolarů na 0 za…
Volvo oficiálně odstartovalo výrobu svého historicky prvního malého crossoveru
Mercedes-Benz třídy A dostane nový interiér. Změnilo se toho hodně
Také Apple připravuje autonomní řízení. Jeho systém má být levnější, ale velmi přesný
Srážka se zvěří hrozí nejen na podzim. Co v takovém případě dělat?
Technologie
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Galaxy S9 uvidíme už za sedm týdnů. Samsung jej přiveze na CES 2018
Herní počítač pod stromeček II: levná sestava do 20 tisíc [Vánoce 2017]
T-Mobile se skamarádil s Netflixem. Ale nejde o to, na co myslíte…
Tržní podíly výrobců grafik v Q3 2017: Nvidia vylétla nahoru, získává tržní podíl
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít