Staví se málo, byty nebudou

10. června 2009, 00:00 - Renata Lichtenegerová
10. června 2009, 00:00

Bytová výstavba i poptávka po nových bytech v Česku klesají. Developeři odložili realizaci řady plánovaných projektů. Jen v Praze čeká „na papíře“ třináct tisíc bytů.

Autor: Profimedia

Realitní trh je podle odborníků jedním z těch, které nejvíce zasáhla světová hospodářská krize. Ta se projevuje mimo jiné na poptávce po nových bytech, která je v současnosti podle developerských firem meziročně až o polovinu menší.

V prvním letošním čtvrtletí klesly poprvé od roku 2005 nabídkové ceny bytů ve srovnání s předchozím čtvrtletím téměř o tři procenta. V mimopražských regionech ceny klesly o 4,6 procenta, v Praze o necelé procento. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu.

Analytik mezinárodní poradenské společnosti King Sturge Ondřej Novotný odhaduje, že tento trend bude pravděpodobně pokračovat i v nadcházejícím období. „Ceny nových bytů budou spíše stagnovat, u starších bytů očekáváme pokles do deseti procent,“ předpokládá.

Nedávná studie společností Deloitte a Hyposervis počítá s ještě mnohem razantnějším propadem cen bydlení. Staré byty v zástavbě by podle jejich analýzy měly letos oproti roku 2008 zlevnit až o dvacet procent, byty v panelových domech o dvacet až třicet procent. Ceny nových bytů by pak měly klesnout o pět až patnáct procent.

Projekty na prodej Výstavba nových bytů v Česku se v prvním čtvrtletí tohoto roku snížila o více než třicet procent ve srovnání se stejným obdobím roku loňského. Důvodem poklesu je ztížený přístup developerů k úvěrovému financování projektů. Podstatnou roli hraje také nižší poptávka způsobená ztíženým přístupem k hypotékám. Množí se také zprávy o tom, že developerské firmy nejsou schopny splácet své vysoké úvěry, a pokud rovnou nekrachují, pozastavují nebo prodávají své projekty. To v lidech vyvolává nedůvěru a tendenci vyčkat s nákupem nemovitosti „na lepší časy“.

VÝSTAVBA BYTŮ V PRVNÍM ČTVRTLETÍ

V prvním čtvrtletí byla podle Českého statistického úřadu v Česku zahájena výstavby 8721 bytů, což bylo meziročně o 8,9 procenta méně. Nejvíce se propadla nová výstavba v bytových domech, kde se počet zahájených staveb snížil o 30,7 procenta. Celková hodnota nově uzavřených stavebních zakázek klesla o víc než třetinu na 35,2 miliardy korun. Dokončeno bylo 9314 bytů, což představuje meziroční přírůstek 2,7 procenta.

„Návrat bytové výstavby k boomu, a tedy i rozjezd většího počtu nových bytů, se asi nedá v nejbližší době očekávat. Může totiž přijít teprve až s oživením ekonomiky a návratem důvěry v ní,“ komentuje situaci na trhu analytik ČSOB Petr Dufek. Ministr pro místní rozvoj Rostislav Vondruška je optimističtější. „Jsme opatrní optimisté. Pokud bude v dalším čtvrtletí tento trend potvrzen, lze ke konci roku v bytové výstavbě očekávat již stabilizaci a v roce 2010 čísla kladná,“ říká.

Podle analýzy společnosti Ekospol mají developeři v současnosti jen v Praze rozplánováno více než šest desítek projektů, které čítají třináct tisíc bytů. Tyto projekty jsou zatím pouze v plánech, nebyl zahájen prodej, a podle všeho se v nejbližších letech vůbec nezačnou stavět. Developeři tak zřejmě vyčkávají na oživení trhu, než tyto projekty začnou realizovat. „Je logické, že nutně nastane období, kdy krizí zdecimovaná nabídka nebude stačit uspokojit oživenou poptávku po bydlení. V tomto období budou rozhodně ceny bytů stoupat,“ uvádí šéf Ekospolu Evžen Korec. Pokud se jeho odhad splní, naberou ceny nových bytů přibližně od podzimu opět kurz vzhůru.

Na trhu je podle Korce možné pozorovat snahu především menších developerů prodat plánované projekty. Ekospol prý v poslední době dostal zhruba čtyřicet takových nabídek. Přibližně o polovině z nich vede bližší jednání. Celkově prý nebyla nabídka pozemků pro stavby nikdy tak velká jako nyní.

O luxus je stále zájem

Stavitelé se snaží poptávku po nových bytech vzkřísit prostřednictvím nejrůznějších akčních cen a bonusů. Například některé byty společnosti Finep je možné pořídit o více než půl milionu korun levněji. K hranici půl milionu korun se blíží i slevy společnosti Ekospol. Central Group zase nabízí ke každému bytu a domu auto. Skanska Reality se v jednom ze svých projektů snaží přilákat klienty na rok bydlení zdarma.

Co se podle některých lidí z oboru prodává i navzdory krizi stále dobře, je luxusní bydlení. Například loni na podzim dostavěný pražský komplex Pod Hanspaulkou z dílny developerské společnosti Codeco se podle ředitele firmy Radka Zábrodského setkal s velkým zájmem. V současné době zbývají pouze čtyři z celkem 32 luxusních rezidencí. „Naše očekávání, že luxusní segment bydlení má v Praze svůj potenciál i přes probíhající finanční krizi, se ukázalo jako opodstatněné. Úspěch prodeje potvrzuje, že luxusní bydlení je částí rezidenčního trhu, která je současnou ekonomickou situací ovlivněna nejméně, a pokud se postaví velmi kvalitní projekt menšího rozsahu v atraktivní lokalitě, své zájemce si najde,“ konstatuje Zábrodský.

Ve výstavbě bytů vedou střední Čechy

Nejvíce bytů, a to 1787, se podle Českého statistického úřadu v prvních třech měsících letošního roku začalo stavět ve Středočeském kraji. V meziročním srovnání sice bytová výstavba v regionu klesla, i tak ale kraj suverénně předstihl druhou jižní Moravu, kde zahájili stavbu 1207 bytů, i Prahu s 988 byty. Hlavní město zvítězilo v počtu dokončených staveb s 2118 byty, Středočeskému kraji patří druhá pozice.

V posledních pěti letech se ve středních Čechách mnohem výrazněji projevil trend bytové výstavby prostřednictvím soukromých developerů. Kvůli finanční a hospodářské krizi ale nyní vzniká méně nových projektů než dříve, a u těch započatých se prodlužuje doba dokončení. Řada měst přitom pokračuje s investicemi do pozemků vhodných pro výstavbu. V Rakovníku má například vyrůst až 300 nových rodinných domů v lokalitě Zátiší. Novou výstavbu plánují i ve Slaném na Kladensku. V údolí Červeného potoka směrem na Velvary má v budoucnu vzniknout příměstská čtvrť za miliardu korun.

Aktuálním středočeským projektem je například Centrum Dolní Břežany, který už v létě nabídne k nastěhování 137 prvních bytů. Celkově pak projekt po dokončení nabídne 157 bytů a 21 řadových domů. Střední Čechy intenzitou bytové výstavby konkurují Praze, obyvatelé metropole se navíc často stěhují za hranice města, zejména do okresů Praha-východ a Praha-západ.

V Jihomoravském kraji se staví více

Na jižní Moravě, která je, co se týče zahájení výstavby nových bytů, v současné chvíli na druhém místě, na rozdíl od Středočeského kraje výstavba meziročně výrazně vzrostla o 45 procent. Region zaznamenal nárůst i v počtu dokončených bytů, jichž bylo v prvním čtvrtletí tohoto roku 1197.

K největším projektům na jižní Moravě patří výstavba nového sídliště Kamechy v Brně mezi Bystrcí a Žebětínem. Ve třech etapách by měly během několika let vzniknout až dva tisíce bytů a komerční prostory pro obchody a služby.

Několik set bytů vzniklo a dále vzniká také v lokalitě Nové Medlánky v Brně. Nové byty nebo čtvrti s rodinnými domy se staví v Hrušovanech u Brna, Modřicích, Pohořelicích, Rosicích u Brna, ve Slatině, Tišnově a Veverské Bítýšce.

V Praze bude nedostatek bytů

V hlavním městě dokončili stavebníci v prvních třech měsících letošního roku celkem 2118 bytů, což je o 117 více bytů než ve stejném období 2008. Podle společnosti Ekospol je v Praze v současné době v prodeji více než šest tisíc nových bytů. Z toho je zhruba polovina ve výstavbě. Druhá polovina se ještě stavět nezačala.

Nejrozsáhlejšími projekty chystanými v hlavním městě jsou Západní Město v pražských Stodůlkách developerské společnosti Finep a v květnu představený projekt Nové Vysočany, na němž se bude podílet několik developerů najednou. Ve Vysočanech má v rámci tohoto projektu vyrůst nová čtvrť pro čtyřicet tisíc obyvatel. Západní Město i Nové Vysočany se svého dokončení dočkají v horizontu až patnácti let.

V Praze vyrůstá v současné době například Bytový komplex Hostivař developerské společnosti BK Hostivař. Druhá etapa byla dokončena v květnu, přičemž všechny byty byly prodány ještě před dokončením stavby. Třetí etapa, která má být dokončena v březnu 2010, nabídne 58 bytových jednotek, čtvrtá etapa dalších šedesát bytů.

Z dalších aktuálních projektů je možné zmínit Malý Háj v pražských Štěrboholích, jehož kolaudaci plánuje společnost Finep na konec července. Firma Codeco zase v květnu dokončila hrubou stavbu bytového projektu Kolovrátek v pražských Kolovratech.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když za škodu může sport...
O dědictví IV: Dědit, či darovat?
3 věci, na které není dobré zapomínat před odjezdem na služební cestu
Daňové přiznání za rok 2017: Změny u daňového zvýhodnění na děti a daňového bonusu
Bez potřebné doby pojištění vám důchod nedají
Auta
Kvíz: Víte, co se děje, když se na přístrojové desce…
Arrivo je systém, díky kterému pojede i Dacia Duster nebo Fabia 1.2 HTP 320 km/h
Škoda Superb 2.0 TSI 4×4 vs. BMW M760Li xDrive: Přesné porovnání neporovnatelného
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Pokuta za pád z kola? Absurdní, ale ne víc než jiné pokuty za nehodu [komentář]
Technologie
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Mlácení dělníků, smrt v kantýně aneb Jak se dělá iPhone X
Nereferenční Radeony Vega konečně tady? PowerColor chystá vydání před koncem listopadu
Cnews FM: Platíme mobilem s Android Pay. Vydrží nám to? [podcast]
Desky platformy Intel Z390 už existují. V Sandře se objevil model od SuperMicro
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít