Stavebnictví v červnu zpomalilo. Počet dokončených bytů klesl o 20 procent - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Stavebnictví v červnu zpomalilo. Počet dokončených bytů klesl o 20 procent

, čtk,
Stavebnictví v červnu zpomalilo. Počet dokončených bytů klesl o 20 procent
Zdroj: Martin Siebert, MF

Stavební výroba v Česku v červnu zpomalila meziroční růst na 7,5 procenta z květnového růstu o 10,1 procenta. Produkce v pozemním stavitelství meziročně vzrostla o 6,7 procenta, v inženýrském se zvýšila o 9,6 procenta. Informoval o tom Český statistický úřad (ČSÚ).

Letošní červen měl ve srovnání se stejným měsícem předchozího roku o jeden pracovní den méně, po očištění o tento vliv vzrostlo stavebnictví o 8,9 procenta. Meziměsíčně po vyloučení sezónních vlivů včetně vlivu počtu pracovních dnů byla stavební produkce reálně vyšší o 0,2 procenta.

Červnová čísla potvrzují podle analytiků poměrně příznivý trend, zejména v inženýrském stavitelství. „V sezónním očištění rostlo inženýrské stavitelství v červnu nejvýraznějším meziročním tempem od roku 2015, kdy vrcholilo dočerpávání prostředků z fondů EU,“ uvedl hlavní ekonom společnosti Cyrrus Lukáš Kovanda. Míní, že i letos evropské peníze českému stavebnictví významně pomohou, takže poroste solidním tempem 10,5 procenta.

Cz Construction Output

Zdroj: IEconomics.com

V červnu počet zahájených staveb bytů meziročně vzrostl o 0,6 procenta na 2632 bytů. Podle ekonoma a člena dozorčí rady Expobanky Jiřího Schwarze růst počtu zahájených staveb nových bytů přispívá ke zpomalování růstu jejich cen. „Přestože posílení bytové výstavby pomůže kompenzovat výkyvy v jarních měsících, zájemci o byty rozdílných cenových kategorií nadále nesnadno uspokojují své požadavky z důvodu omezené nabídky,“ uvedl. V dohledné době podle něj nelze očekávat zastavení růstu cen bytů, přestože zpřísnění podmínek pro poskytování hypotečních úvěrů Českou národní bankou nárůst jejich cen brzdí.

Počet zahájených staveb bytů v červnu meziročně vzrostl o 0,6 procenta na 2632 bytů. Počet dokončených staveb bytů klesl o 5,8 procenta, dostavělo se 2353 bytů. „V rodinných domech došlo k růstu o deset procent, v bytových domech klesl počet dokončených bytů o 20 procent,“ uvedli statistici. Podle realitní analytičky Broker Consulting Veroniky Vránové je červnový pokles dokončených bytů špatnou zprávou. I ona připomněla, že od října by mělo dojít ke zpřísnění podmínek ČNB pro žadatele o úvěry na koupi nemovitosti. „V druhé půlce léta je možné očekávat zvýšení zájmu o koupi ještě za starých podmínek,“ podotkla.


Revoluce ve stavebnictví: od roku 2022 musí být státní zakázky zpracovány digitálně

 Stavebnictví - ilustrační foto


Stavební úřady vydaly v červnu 7089 stavebních povolení, což je meziročně o 1,9 procenta méně. Orientační hodnota těchto staveb dosáhla 32,3 miliardy korun a ve srovnání se stejným obdobím loňského roku vzrostla o 13,9 procenta. „Hodnota nově uzavřených stavebních zakázek byla nejvyšší za posledních deset let, a to jak v pozemním stavitelství, kde zakázky rostou již třetím rokem, tak v inženýrském stavitelství, které růst zakázek nastartovalo koncem minulého roku,“ uvedla vedoucí oddělení statistiky stavebnictví a bytové výstavby ČSÚ Petra Cuřínová.

Průměrný evidenční počet zaměstnanců v podnicích s 50 a více zaměstnanci ve stavebnictví se v červnu meziročně snížil o 1,7 procenta, jejich průměrná hrubá měsíční nominální mzda oproti loňskému červnu vzrostla o 9,9 procenta na 37 471 korun.

Byty v Praze
V Praze vzrostl počet zahájených staveb bytů meziročně o 11,6 procenta na 1141. Skokový nárůst přišel v metropoli v květnu, kdy přibylo 801 rozestavěných bytů. Šlo o projekt Riverpark Modřany společnosti Karlín Group.

„Pokud odečteme onen jediný velký rezidenční projekt, kde se navíc aktuálně staví jen první etapa, zjistíme, že ostatní developeři letos v hlavním městě zahájili stavbu pouhých 340 bytů v bytových domech. Za stejných šest měsíců letošního roku se přitom podle našich statistik prodalo 2452 nových bytů. Reálné prodeje tak překonávají novou výstavbu více než sedminásobně,“ uvedl generální ředitel developerské společnosti Ekospol Evžen Korec.

Mluvčí společnosti Central Group Marcela Fialková uvedla, že podobných projektů je by Praha potřebovala daleko více. „Jedině tak se totiž může zastavit současný nezdravý růst cen bytů. O tom, že něco není v pořádku, vypovídají dobře počty vydaných povolení, které poukazují právě na fakt, že velké množství zahájených bytů je v jediném projektu. Celkem bylo za pololetí vydáno 150 povolení na nové bytové domy, což je meziroční pokles o 40 procent,“ upozornila. Central Group tvrdí, že hlavní město by potřebovalo minimálně 8 až 10 tisíc nových bytů ročně. „A tomu se letos ani zdaleka nepřiblížíme,“ dodala mluvčí.

Dále čtěte:

Byty v Praze zdražují. Jejich cena vzrostla v prvním pololetí o čtvrtinu

Život v Praze: práce by byla, bydlení ne

Social Watch: Největšími problémy Česka jsou nedostupné bydlení a růst exekucí

Praha se stává městem pro bohaté a pro chudé, nic mezi tím, říká developer Pardubický

Sedm kilometrů za miliardu a půl. Začala stavba dalšího úseku dálnice D11

Vylepšete dopravní infrastrukturu, vzkázal Česku americký generál

Výstavba dálnic v Česku vázne. Kde se bude stavět letos?

České fiasko: dálniční síť nebude hotová ani v roce 2050


Ohodnoťte tento článek
Diskuze