Stavebnictví rok od roku posiluje

19. dubna 2004, 00:00 - VÍT SMRČKA
19. dubna 2004, 00:00

STAVEBNÍ FIRMY ZVLÁDAJÍ NEJEN VÝSTAVBU NOVÝCH OBJEKTŮ, ALE PŘEDEVŠÍM MALÍ A STŘEDNÍ PODNIKATELÉ SE UPLATŇUJÍ PŘI REKONSTRUKCI HISTORICKÝCH OBJEKTŮ A STARŠÍCH DOMŮ. I TO JE PRO STAVEBNÍ FIRMY ZAJÍMAVÝ TRH.

Stavbaři očekávají další růst výroby, nic by na tom neměl změnit vstup do EU nebo daňové změny

Stavebnictví se daří. Jako v jediném odvětví se zde zvyšuje zaměstnanost, zlepšuje se produktivita práce, zvyšují mzdy. Růst stavební výroby by neměly zastavit vstup do Evropské unie ani zvýšení daně z přídané hodnoty. Obojí čeká na stavební firmy již od 1. května. Vysoké tempo růstu stavebnictví začalo loni v červnu, kdy výroba stoupla meziročně o 12 procent. Ekonomové odhadují, že i letos by stavební výroba měla zaznamenat vzestup asi o pět až osm procent. S růstem výroby počítají i stavební firmy. Asi se již nebude v nejbližší době jednat o takové zakázky, jako byla nedávno dokončená Sazka Arena v P raze, ale ekonomové předpokládají, že dost dlouho se budou u nás ještě stavět obchodní centra, nové administrativní budovy i průmyslové zóny. Zakázky čekají iv oblasti dopravy, při výstavbě bytů a obytných domů. Zájmem Evropské unie je, aby se více opravovaly a stavěly vodovody, čistírny odpadních vod a ekologické stavby.

**PERSPEKTIVY MALÝCH A STŘEDNÍCH FIREM

Odvětví netáhnou jen největší hráči na trhu. Nemalá část lidí nachází práci v malých a středních stavebních firmách, které se uplatňují na nových stavbách, ale také při rekonstrukcích starších domů včetně historických památek. Stále více soukromých investorů i starostů si totiž uvědomuje, že hezky obnovený historický objekt se může stát zajímavým předmětem podnikání, - slouží například jako hotel, penzion nebo restaurační zařízení. Turisté k nám nejezdí, aby se podívali na novou administrativní budovu, byznys centrum nebo obchodní zónu. Toho mají doma až moc. Chtějí domy, za nimiž jsou vidět nejen kubíky obestaveného prostoru, ale kus stavařského umu, štukatérské, klempířské, pokrývačské a zednické dovednosti. Velký význam při propagaci českého stavebnictví v této oblasti mohou mít právě drobné stavební firmy. Získat nové poznatky a zkušenosti budou moci i při nadcházejících Stavebních veletrzích v Brně. Uskuteční se od 20. do 24. dubna a část doprovodného programu, včetně expozic vystavujících firem, bude věnována právě problematice památek a rekonstrukci historických objektů. Kromě toho bude šestice stavebních veletrhů přehlídkou novinek ve stavebnictví i navazujících oborů jako jsou alternativní zdroje energie, technika pro tvorbu a ochranu životního prostředí, elektroinstalace a osvětlovací technika.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Byty za méně než 4násobek ročních příjmů? Ve 3 z 14 krajů ano
Vyplatí se fixovat si letos cenu elektřiny?
Co je dobré vědět o otcovské dovolené po porodu v roce 2018?
Jak se daní příjmy z pronájmu bytu?
Segwit2x se nekoná. Bitcoin se zatím štěpit nebude.
Auta
Další věc, která zamotá pražským taxikářům hlavu: Uber…
Škoda spustí výrobu elektromobilů v roce 2020, plug-in hybridů o rok dřív
Tajemný prototyp z českých silnic přišel o maskování. Jedná se o nové Lynk&Co 02
Elektrický tahač Tesla Semi má po premiéře. Někteří ho ale za žádný zázrak nepovažují
První upoutávky na Mercedes-Benz CLS ukazují předek a digitální interiér
Technologie
6 tipů na profesionální programy. Fotoeditory, e-maily či myšlenkové mapy [Vánoce 2017]
Google vytvoří lepší Street View. Budovy už nebudou roztrhané
Dostupnost šestijader Coffee Lake se asi zlepší v půli prosince, Intel spustí další linku
Operátoři slibují „datování bez počítání“. Je to prachsprostá lež [komentář]
Tip: Firefox vám poradí, čím nahradit nefungující doplňky. Jak na to?
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít