Stavební firmy předpokládají růst výroby

19. dubna 2004, 00:00 - VÍT SMRČKA
19. dubna 2004, 00:00

V některých regionech se již začíná projevovat nedostatek kvalifikovaných pracovníků EKONOMICKÉ VÝSLEDKY VĚTŠINY STAVEBNÍCH FIREM ZA LOŇSKÝ ROK I PRVNÍ MĚSÍCE LETOŠNÍHO ROKU JSOU PŘÍZNIVÉ. ZVÝŠENÍ TRŽEB OZNAMUJÍ HLAVNÍ HRÁČI NA TRHU I FIRMY, KTERÉ SE UPLATŇUJÍ PŘEDEVŠÍM V REGIONECH.

V některých regionech se již začíná projevovat nedostatek kvalifikovaných pracovníků

EKONOMICKÉ VÝSLEDKY VĚTŠINY STAVEBNÍCH FIREM ZA LOŇSKÝ ROK I PRVNÍ MĚSÍCE LETOŠNÍHO ROKU JSOU PŘÍZNIVÉ. ZVÝŠENÍ TRŽEB OZNAMUJÍ HLAVNÍ HRÁČI NA TRHU I FIRMY, KTERÉ SE UPLATŇUJÍ PŘEDEVŠÍM V REGIONECH.

Lídr na stavebním trhu - společnost Skanska CZ - v loňském roce zvýšil meziročně tržby o 19,2 procenta na 28,5 miliardy korun. Čistý zisk firmy stoupl o 21 procento na 870 milionů korun. Skanska zůstala největší firmou na stavebním trhu s podílem osmi procent. Do trojice největších společností patří Metrostav a Stavby silnic a železnic (SSŽ). Mezi největší stavební firmy se dále řadí Hochtief VSB, PSJ holding, Subterra a ŽS Brno.

DOPRAVA A BYTY ZVEDALY TRŽBY

“ K výsledkům nám nejvíce pomohly dopravní stavby a bytový development,“ vyjádřil se pro ČTK generální ředitel a předseda představenstva Skanska CZ Zdeněk Burda. Růst tržeb firmy by měl pokračovat i v letošním roce. Již na jeho počátku měla Skanska CZ nasmlouvány kontrakty za více než 28 miliard korun. Firma chce letos rozestavět zhruba 1050 bytů a do prodeje nabídnout přes 700 bytových jednotek. Zvýšení daně z přidané hodnoty na stavební pozemky ze současných pěti na 19 procent bytovou výstavbu podraží. U rodinných domků by to mohlo představovat 20 až 40 procent. Skanska CZ působí v České republice a na Slovensku. Loni v průměru zaměstnávala 6435 lidí, což bylo o 78 méně než v roce 2002. Produktivita práce minulý rok vzrostla o 20 procent. Firma nedávno dokončila halu Sazka Arena v Praze 9. Pokračuje na stavbě dálnice D1 Vyškov-Mořice, na elektrifikaci trati Karlovy Vary-Kadaň a výstavbě bytových domů Botanica v Praze. Loni firma v tuzemsku získala řadu zakázek, například na výstavbu centrály ČSOB v pražských Radlicích, hlavní odbavovací haly terminálu Sever II na letišti v Ruzyni a Justičního areálu v Praze 10. Z dopravních staveb uzavřela smlouvy například na stavbu mimoúrovňové křižovatky Brno Hlinky. Růst stavební výroby očekává Skanska CZ i v letošním roce, ato stejně jako další firmy z oboru. Skanska CZ patří do švédské stavební skupiny Skanska AB, která je jednou z největších stavebních společností v Evropě. Působí ve více než 60 zemích a celosvětově zaměstnává přes 75 000 lidí. Česká Skanska se loni na tržbách skupiny podílela pěti procenty, na tvorbě zisku asi 20 procenty.

ŽELEZNIČNÍ KORIDORY LÁKAJÍ DODAVATELE

Miliardový nárůst tržeb na 1,8 miliardy korun za uplynulý hospodářský rok, který skončil 31. března, očekávala stavební firma Swietelsky stavební. Ještě v roce 2000 se její tržby pohybovaly kolem 320 milion korun. Podle jednatele firmy Petra Čížka za dynamickým růstem stojí akvizice i celková situace ve stavebnictví. Koncern Swietelsky, který je čtvrtým největším stavebním podnikem v Rakousku, rozvíjí aktivity v Německu, Chorvatsku, Slovinsku, Polsku, Maďarsku a na Slovensku. Na Českou republiku, kde zaměstnává 591 lidí, připadá osm procent jeho celkových výkonů. Koncern je znám hlavně v segmentu železničních staveb, na českém trhu chce tyto zkušenosti využít zejména při výstavbě železničních koridorů. V roce 2002 firma kapitálově vstoupila do Silničních staveb Brno. Loni ovládla jihočeskou společnost Kašparů-Koller. Posílila tím vlastní kapacity v pozemních stavbách, které uplatňuje zejména v Praze, kde staví dvě administrativní centra a hotel.

KVALIFIKOVANÝCH ZEDNÍKŮ JE MÁLO

O třetinu se za loňský rok zvýšily konsolidované výkony skupiny PKS Ždár nad Sázavou, dosáhly 949 milionů korun. „Ekonomické výsledky firem, převážně zaměřených na stavebnictví, loni příznivě ovlivnila situace na domácím trhu,“ vyjádřil se Petr Pejchal, generální ředitel mateřské společnosti PKS Holding. „Kvůli velmi tvrdé konkurenci je ale ve stavebnictví nižší ziskovost než v jiných oborech,“ dodal. Skupina zaměstnává 600 lidí, z toho dvě třetiny stavební firma PKS Inpos. Společnost ukončila dvě velké zakázky. Kromě základní školy ve Velkém Meziříčí dostavěla i nový závod největšího tuzemského masokombinátu Kostelecké uzeniny zhruba za 290 milionů korun. N a Vysočině i v některých dalších regionech začínají ale postrádat kvalifikované stavební profese, především zedníky. Mnohé práce ve stavebnictví sice již vytlačily moderní technologie, přesto firmy potřebují dobré řemeslníky, kteří dokáží udělat například kvalitní omítky. Zájem o učební obory ve stavebnictví se ale blíží téměř k nule. Mladé lidi odrazují i nižší mzdy a sezonnost venkovních prací. „Potřebovali bychom 20 až 30 kvalifikovaných zedníků každý rok,“ řekl Pejchal. Ze stavebních učilišť přitom přichází minimum nových absolventů. Podle Pejchala bude za pár let deficit lidí ve stavebnictví ohromný.

TRVALE OBYDLENÉ DOMY V ČR

1970 1 627 630

1980 1 634 304

1991 1 597 076

2001 1 630 705

Zdroj: ÚRS Praha

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Přímá volba prezidenta ČR
Z e-shopu přivezli rozbité zboží?
4 nejznámější kryptoměnové burzy současnosti
Když končí platnost řidičského průkazu...
Black friday je tu! Nakupte snadno, rychle a bez nervů
Auta
I myslivci mají své sny. Bentley představuje lovecké…
Tesla Roadster: Z 0 na 100 za 1,9 s a z 8000 dolarů na 0 za minutu (komentář)
Volvo oficiálně odstartovalo výrobu svého historicky prvního malého crossoveru
Mercedes-Benz třídy A dostane nový interiér. Změnilo se toho hodně
Také Apple připravuje autonomní řízení. Jeho systém má být levnější, ale velmi přesný
Technologie
Edge se právě naučil automaticky vyplňovat formuláře [Windows Insider]
DVB-T2 bude od příštího týdne pro 94 % domácností. Přibude i nová stanice
Tip: Lidl prodává nejlevnější kabel Lightning MFI pro iPhone a iPad
VR brýle Windows Mixed Reality dostaly podporu SteamVR. Získají katalog až 2000 her
Hodinky Misfit Command jsou trochu chytré a vydrží nabité celý rok
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít