Stavební firmy pokukují po Rusku

05. května 2008, 00:00 - Tomáš Johánek
05. května 2008, 00:00

INVESTICE V ZAHRANIČÍ - České stavební firmy se stále častěji rozhlížejí po příležitostech na východních trzích. Jednou z největších šancí skýtá Rusko, kde se ročně prostaví stovky miliard korun.

Jihlavská společnost PSJ plánuje stavbu bytů v Rusku, a to přibližně 200 kilometrů od Moskvy. Má i další plány, například ve Voroněži. Obří východní trh v posledních době sleduje i Metrostav, i když konkrétní projekt zatím nemá. „Ale do budoucna je pro nás Rusko rozhodně perspektivní trh,“ doplňuje mluvčí společnosti František Polák.

Tamější trh je lákavý i pro další stavební „žraloky“. Do podobných projektů v Rusku chce investovat například česko-slovenská finanční skupina J&T. „České stavebnictví v minulosti zanechalo v Rusku dobrou stopu. Zdá se, že země bývalé patnáctky Evropské unie jsou pro naše stavební firmy do roku 2011 uzavřeny. V Rusku je však z tohoto hlediska obrovský ekonomický potenciál,“ míní prezident Svazu podnikatelů ve stavebnictví Václav Matyáš.

Podle Alexeje Fedotova, ruského velvyslance v Česku, může v Rusku vzniknout federální fond, který bude přispívat právě na bytovou výstavbu a zaměří se také na soukromé bydlení. „Při realizaci projektů, jež budou schváleny v rámci této koncepce, se naskýtá prostor pro české firmy,“ uvádí velvyslanec.

REKORDNÍ ROK

České stavebnictví zažilo v loňském roce rekordní sezonu. Podle statistik překročil celkový objem výkonů poprvé hranici půl bilionu korun (konkrétně 511 miliard). Rostly práce především na pozemních stavbách. Mírný pokles zaznamenalo inženýrské stavitelství, kde bylo příčinou zpožděné zahajování staveb především v oblasti dopravní infrastruktury. Rovněž nepatrně poklesl objem prací na opravách a údržbě. Rekordní byl naopak počet dokončených bytů.

Do Česka míří Číňané

Opačným směrem, tedy z východu na západ, směřují čínské stavební firmy a developeři. Ti prý mohou hrát v příštích letech na českém stavebním trhu výraznou roli. V posledním období se aktivně zajímají o investiční příležitosti v České republice. „Mysleli jsme, že to bude jen zdvořilostní návštěva, ale brzy jsme byli vyvedeni z omylu,“ popisuje generální ředitel Svazu podnikatelů ve stavebnictví Miloslav Mašek nedávný příjezd jedné z prvních čínských stavařských delegací do Česka. Číňané se podle něj zajímali především o takzvané PPP projekty, tedy investice realizované za spolupráce veřejných financí a soukromého kapitálu.

Čínské společnosti již staví například v sousedním Německu. „Není žádný důvod si myslet, že se čínské firmy výhledově nepokusí uspět v nějaké soutěži i v Česku,“ tvrdí Mašek.

S Čínou přitom tuzemské stavební firmy už obchodují. Podle Matyáše dovážejí z Číny v současnosti například stavební ocel. Mluvčí společnosti Skanska CS Ondřej Šuch ale upozorňuje, že problémem je nižší kvalita čínské produkce. Cenový rozdíl proti evropským nabídkám je prý minimální, takže se dovoz nevyplatí.

Poptávka, energie, peníze

Na domácím trhu je situace odlišná. Podle Miloslava Maška bude stavebnictví v následujících letech limitováno nejen stavem tuzemské ekonomiky, ale především situací v okolních státech, Unii a vývojem ve světě. Negativní roli prý sehraje i globální nepříznivý energetický vývoj, ubývání přírodních zdrojů a nutnost jejich úspor. I to se projeví na způsobu stavění, které patří k energeticky nejnáročnějším oborům. Minimalizovat tyto dopady na samotnou stavební výrobu si vyžádá značné vnitřní investice, na které firmy nemusí mít dostatek peněz.

Václav Matyáš dodává, že předpoklad dalšího rozvoje tohoto oboru je založen na dvou faktorech. „Tím prvním je poptávka, tedy potřeba investorů financovat stavební investice. Druhým jsou peníze,“ říká.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Přímá volba prezidenta ČR
Z e-shopu přivezli rozbité zboží?
4 nejznámější kryptoměnové burzy současnosti
Když končí platnost řidičského průkazu...
Black friday je tu! Nakupte snadno, rychle a bez nervů
Auta
Seat dále navýší výkon Leonu Cupra. Příští rok dorazí…
Muzeum Citroën prodává část své sbírky. Jsou to samá krásná a zajímavá auta
Honda chystá na rok 2022 elektromobil, který se nabije za 15 minut
Kdo se stane evropským autem roku? SUV mají největší šanci, protože jich je většina
Kvíz: Poznáte auto jen podle předního světla?
Technologie
Další šikovná externí grafika s malými rozměry. Uvnitř je přitom desktopová GTX 1060
První týden s Android Pay: 90 % plateb mobilem provedli muži
EA byla příliš nenasytná. Některé země mikrotransakce ve hrách označují za formu gamblingu
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Už i zdroje se vyrábí speciálně pro těžbu kryptoměn. FSP uvádí 2000W model pro 16 grafik
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít