Stavební firma PSG odmítá insolvenční řízení jako šikanu z ruské strany - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Stavební firma PSG odmítá insolvenční řízení jako šikanu z ruské strany

, čtk,
Stavební firma PSG odmítá insolvenční řízení jako šikanu z ruské strany
Zdroj: psg.eu

Otrokovická stavební firma PSG-International odmítá insolvenční řízení, kterému čelí od konce března, a to na návrh ruské investiční společnosti UPUP. Společnost PSG-International nemá vůči navrhovateli žádné závazky, není v úpadku a neexistují jakékoliv důvody pro zjištění jejího úpadku, uvedla společnost ve svém vyjádření k insolvenčnímu návrhu. Ten dnes zveřejnil v insolvenčním rejstříku server justice.cz.

Stavební firma údajně dluží ruské společnosti 66,5 milionu eur, tedy asi 1,8 miliardy korun. PSG-International podle insolvenčního návrhu čerpala peníze za neprovedené práce na stavbě paroplynové elektrárny Poljarnaja u města Salechard.

PSG-International považuje insolvenční návrh za nedůvodný a šikanózní. Navrhovatel podle ní neuvádí žádné skutečnosti prokazující úpadek firmy, neprokazuje své údajné pohledávky, uvádí nepravdivé a zavádějící informace o obchodních vztazích mezi PSG-International a navrhovatelem a zamlčuje informace o svém neúspěšném pokusu domoci se plnění z údajných pohledávek uplatňovaných v insolvenčním návrhu v nalézacím řízení. Společnost UPUP je v insolvenci.

PSG-International ve svém vyjádření poukázala na to, že byla stavěna elektrárna, která neměla zajištěný odbyt. Česká exportní banka ukončila financování devítimiliardového projektu, důvodem bylo podezření na finanční machinace ze strany společnosti UPUP. PSG-International dva roky poté, v roce 2015, odstoupila od smlouvy, podle svého vyjádření se dva roky po přerušení projektu starala o zajištění a konzervaci staveniště, po odstoupení od projektu provedla řádné vyúčtování.

„Navrhovatel se nyní pokouší tvrdit, že žádné vyúčtování neobdržel a že má za společností PSG International pohledávku,“ uvedla firma. Tato věc se řeší v nalézacím řízení u soudu. „O nalézacím řízení mezi navrhovatelem a společností PSG-International navrhovatel v insolvenčním návrhu zřejmě záměrně mlčí, když si musí být vědom, že takto sporná „pohledávka“ v České republice způsobilá k zahájení insolvenčního řízení není,“ uvedla firma.

Podle insolvenčního návrhu poslal investor UPUP na účet PSG-International 225,4 milionu eur, tedy asi 6,1 miliardy korun. Stavební firma udělala stavební a montážní práce či dodala stavební materiál v hodnotě 158,9 milionu eur, tedy asi 4,3 miliardy korun. Pro Českou exportní banku je krach projektu jedním z největších problémů posledních let. Škodu bude muset zřejmě uhradit státní pojišťovna EGAP.

Čtěte dále:

Exmanažeři EGAP údajně způsobili škodu 871 milionů

Češi mají obnovovat těžbu ropy v Iráku

Exportní bance pomůže stát. Na její ztráty poskytne 2,5 miliardy


Ohodnoťte tento článek
Diskuze